WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Становлення та розвиток оперативно-розшукової діяльності - Реферат

Становлення та розвиток оперативно-розшукової діяльності - Реферат

відділенням керував Зубатов. Він приділяв особливу увагу тактиці вербування кандидатів у негласні співробітники, проведенню оперативно-розшукових комбінацій для впровадження таємних агентів у злочинні групи та розкриттю особливо небезпечних злочинів, у тому числі політичних, і таких, що мали державне значення. Зубатов був хорошим психологом, умів спілкуватися з людьми і легко здобував їх прихильність до себе. Годинами, а то й днями в нескінченних суперечках, що розпочиналися за його ініціативою, він непомітно для співбесідника встановлював його дійсну позицію, ступінь переконаності в поглядах, визначав осіб, які підходили для негласного співробітництва. Тактика його бесід щодо підбору кандидатів у агенти стосовно інтелігенції та робочих помітно відрізнялася: він ніколи не підвищував голос, перших він спонукав до відвертості у тривалих дискусіях, інших настроював на те, що вони є "невинними жертвами своєї необізнаності", що їх "експлуатують", після чого від нього несподівано лунала пропозиція чистосердечно розкаятися у вчиненому злочинові. Навчаючи молодих офіцерів щодо збереження агентури Зубатов наголошував: "Ви повинні дивитися на працівника (таємного агента), як на коханку, з якою перебуваєте в інтимних стосунках. Бережіть її, як зіницю ока, один необережний крок і ви її ославите" [3].
Рівень професіоналізму таємних агентів дійсно був високий. О.І. Спиридович ось як описує затримання відомого терориста Гершуні: "Я зібрав філерів, щоб сказати їм кілька слів. Говорити з ними було легко. Я попередив їх, що за отриманою інформацією наступним поїздом повинен приїхати Гершуні. Я попрохав їх бути уважними, діяти розумно і рішуче. Люди були наелектризовані. Пасажирський поїзд прибув до Києва близькошостої години ранку. Коли поїзд зупинився, з вагону вийшов добре одягнений чоловік з портфелем у руці. Він уважно озирнувся, і повільно пішов уздовж потягу, поглядаючи на колеса вагонів. Наші люди не поворухнулися: особа не мала ніякої подоби з фотокартками, які мали при собі філери. Раптом невідомий зупинився, нахилився і почав поправляти шнурки на черевику, глянувши скоса на філерів. Цей маневр і згубив його. Погляди зустрілись. "Наш", - сказав старший філер" [4].
На початку радянського періоду оперативно-розшукова діяльність в Україні здійснювалась в основному підрозділами карного розшуку. У подальшому оперативно-розшукова діяльність регулювалась, як правило, таємними відомчими наказами та інструкціями. У 1922 р. НКВС УРСР затвердив Інструкцію з організації секретної агентури в установах карного розшуку. Така агентура складалася із секретних розвідників і негласних інформаторів. У 1926 р. було прийнято Положення про секретні частини установ карного розшуку, відповідно до якого агентура складалась із уповноважених з інформування, інформаторів і розвідників. У 30-х роках розробляється і видається ряд постанов і інструкцій з організації тоді ще загальносоюзного розшуку злочинців і взаємодії між різними оперативними службами.
Вивчення історії розвитку та становлення оперативно-розшукової діяльності правоохоронних органів свідчить, що вона не завжди відповідала своєму призначенню. Так, у радянській тоталітарній державі оперативно-розшукова діяльність часто була спрямована на боротьбу з противниками правлячої партії (КПРС), релігійних об'єднань, приватнопідприємницької діяльності, свободи думки та інше.
Першим спеціалізованим підрозділом у системі органів внутрішніх справ, що став вести цілеспрямовану боротьбу з корисливими злочинами економічної спрямованості, був відділ боротьби з розкраданнями соціалістичної власності (ВБРСВ) (рос. БХСС - прим. авт.). Пізніше в незалежній Україні була утворена Державна служба боротьби з економічною злочинністю постановою Кабінету Міністрів України від 05 07. 1993 № 510 "Про утворення Державної служби боротьби з економічною злочинністю" із змінами та доповненнями від 31 січня 2001 № 69 " [5].
Процес формування органів податкової міліції в Україні розпочався в 1994 р. У цьому році в системі МВС були створені підрозділи податкової міліції по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування. Указом Президента України від 30.10.1996 "Про створення у складі Державної податкової адміністрації України Головного управління податкової поліції" Державній податковій адміністрації підпорядковувалися підрозділи МВС України по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування.
З введенням у дію Закону України від 14 лютого 1998 р. "Про внесення змін до Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" податкова поліція отримала назву податкова міліція, яка входить до складу органів ДПС України, має чітко визначені завдання, повноваження, права і обов'язки, що регулюються Законами України "Про державну податкову службу в Україні", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про міліцію".
Згідно з Законом "Про ДПС в Україні" податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, які діють у складі відповідних органів державної податкової служби і здійснюють контроль за дотриманням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну і охоронну функції [6].
Отже, на всіх етапах розвитку суспільно-економічних формацій, оперативно-розшукова діяльність використовувалася міліцейськими підрозділами для боротьби зі злочинністю, зміцнення правопорядку і влади, виконання законів держави, які на той час були встановлені. Велися і продовжують вестися пошуки нових форм і методів оперативно-розшукової діяльності, нових організаційних структур, нових систем управління [7].
Література:
1. Дудник Л.М. Коментар до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність у таблицях і схемах" (із змінами і доповненнями). - Ірпінь, 2003.
2. Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України / Відп. ред. С.С. Яценко. - К.: "А.С.К", 2002.
3. Пиджаренко А.М. История и тайны уголовного и политического сыска. - К: Юринформ, 1994. - 400 с.
4. Свиридович А. Записки жандарма. - М: Худож. лит., 1991. - 268 с.
5. Зібрання Постанов Уряду України. - 1994. - № 2. - С. 30.
6. Про державну податкову службу в Україні: Закон України із змінами і доповненнями від 04.12.1990 р.
7. Історія міліції України у документах і матеріалах / Михайленко П.П., Кондратьєв Я.Ю.: у 3х т. - К., 1997. - Т. 1. (1917-1925). - С. 6-7.

 
 

Цікаве

Загрузка...