WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота координаційних органів ради міністрів внутрішніх справ країн-учасниць СНД з питань боротьби зі злочинністю потребує удосконалення - Реферат

Робота координаційних органів ради міністрів внутрішніх справ країн-учасниць СНД з питань боротьби зі злочинністю потребує удосконалення - Реферат


Реферат на тему:
Робота координаційних органів ради міністрів внутрішніх справ країн-учасниць СНД з питань боротьби зі злочинністю потребує удосконалення
Керівники правоохоронних структур різних держав, урядовці та політичні діячі все більше переконуються у необхідності скоординованих дій по боротьбі із злочинністю. "Правоохоронні органи країн колишнього СРСР повинні разом боротися із злочинністю", - таку думку висловив керівник МВС Росії Борис Гризлов у Харкові, де відбулася зустріч міністрів внутрішніх справ Росії, Білорусі, України і Молдови. "Злочинність уже об'єдналась, і у нас іншого вибору нема", - зазначив він [1].
Сказане не є проблемою тільки країн колишнього Радянського Союзу. "Політичні еліти та їх підручні продовжують брати хабарі при будь-якій можливості. Рука об руку з корумпованими підприємцями вони заганяють цілі нації до пастки жебрацтва та зашкоджують стійкому розвитку. Вважається, що корупція досягла небезпечно високого рівня не тільки у бідних регіонах світу, але і в інших державах, фірми яких інвестують кошти в країни, що розвиваються", - заявив Пітер Айчен, голова Трансперенсі Інтернешнл, у своїй промові в Берліні в 2002 році [2]. Аналіз проблеми підтверджує висновок щодо необхідності посилення співпраці правоохоронців на міжнародному рівні.
У той же час проблемі координації зусиль правоохоронних органів, яка є досить гострою сьогодні, уваги з боку науковців приділяється мало. Аналіз здійснених досліджень та інших наукових праць із зазначеної проблеми, опублікованих такими вченими та практиками, як О.Ф. Долженков, Ю.О.Зарецький, В.С. Зеленецький, О.Г. Кальман, В.Я. Лозко, І.Г. Лубенець, П.С. Матишевський, Г.А. Матусовський, А.М. Медведєв, М.І. Перепелиця, Є.Л. Стрельцов, В.Я. Тацій, А.М. Яковлєв, А.М. Яні, засвідчує, що їх основу складають напрями вивчення та характеристики причин форму-вання економічної злочинності, визначення рівня її загрози національній безпеці держави, недоліки законодавчого забезпечення боротьби з організованою економічною злочинністю та фрагментарно - окремі питання взаємодії правоохоронних органів, поєднання зусиль щодо боротьби з нею [3-12].
Тому особливої уваги заслуговує аналіз сучасного стану координації боротьби з економічною злочинністю та іншими небезпечними видами злочинів на території Співдружності незалежних держав, яку необхідно підіймати на більш високий рівень, застосовуючи нові управлінські підходи та розширюючи договірні умови співпраці.
Детальне вивчення роботи Бюро по координації боротьби з організованою злочинністю (БКБОЗ) та іншими небезпечними видами злочинів протягом останніх років показало, що вона базується на виконанні рішень рад глав держав і глав урядів, рішень і доручень Ради міністрів внутрішніх справ держав учасниць СНД, реалізації міждержавних програм боротьби із злочинністю та тероризмом тощо.
Як свідчить практика, діяльність цього важливого координуючого центру, перш за все, спрямована на посилення взаємодії органів внутрішніх справ країн Співдружності у боротьбі з організованою економічною злочинністю. Дослідження результатів роботи БКБОЗ показало, що заплановані заходи в основному виконуються. Правова допомога по кримінальних справах, у рамках Мінської конвенції, за участю оперативно-слідчих груп здійснюється у повному обсязі і суттєвих зауважень з боку учасників не було. Бюро продовжує виконувати доручення не тільки органів внутрішніх справ щодо проблем боротьби із злочинністю, але й органів прокуратури, юстиції, податкової та митної служб, підрозділів прикордонних військ країн СНД. Наприклад, за 2002 рік Бюро отримало 515 таких документів, а в цілому вони складали понад 5 відсотків усіх доручень. Особлива увага надається практичній допомозі у виконанні завдань відрядженим оперативним групам з розкриття та розслідування злочинів, розшуку злочинців. У режимі сприяння цим групам безпосередньо працівниками Бюро було організовано ефективну взаємодію з органами внутрішніх справ країни перебування, аж до вирішення питання екстрадиції.
Досить важливим є той факт, що у Бюро скоординовувалась оперативна та слідча робота 160 оперативних груп МВС країн Співдружності (у 1998, 1999, 2000 та 2001 рр., відповідно, 70, 117, 156 та 158). У результаті цього було надано підтримку у розкритті 233 особливо небезпечних і тяжких злочинів (за 1998, 1999, 2000 та 2001 рр., відповідно, 45, 99, 125 та 128), а також 29 злочинів минулих років.
Про ефективність координації діяльності податкових органів свідчить і те, що всього за 1998-2002 рр. правоохоронними органами країн-учасниць СНД розшукано й екстрадовано тільки до Росії 1978 чол., кількість розшуканих та екстрадованих злочинців у цілому зросла майже у 9 разів. Крім організації спільної роботи щодо розшуку та затримання злочинців, здійснювався обмін оперативними версіями та оперативними даними, що потребували перевірки з використанням оперативно-розшукових засобів і спеціальних методів оперативно-розшукової діяльності. Одночасне проведення на території держав-учасниць СНД комплексу оперативно-профілактичних заходів з різних напрямів боротьби із злочинністю залишається одним із ефективних напрямів спільної діяльності правоохо-ронних органів.
Значна увага приділяється податковими та митними органами аналізу оперативної обстановки та оздоровлення її шляхом проведення скоординованих дій у міжнародному масштабі. Так, на виконання Міждержавної програми спільних заходів боротьби із злочинністю на території СНД відповідно до узгодженого плану графіка Бюро здійснило координаційну роботу з проведення 9 одноразових комплексних та 11 спеціальних операцій. Серед них операції під кодовими назвами "Канал", "Іноземець", "Кордон Заслон", "Кордон - 2002". У результаті здійснених спільних заходів у 2002 році розкрито 89,8 тис. злочинів, притягнуто до кримінальної відповідальності 10,4 тис. осіб, затримано 1,9 тис. осіб, які знаходилися у розшуку, припинено діяльність 566 організованих злочинних угруповань. Вилучено 55,6 тис. одиниць вогнепальної зброї, 538,9 тис. штук боєприпасів, 230,3 тис. кг вибухівки, 5,5 тис. кг наркотиків, 306 автомобілів, 3,7 т спирту, 27 тис. пляшок лікеро-горілчаної продукції, 3 860 тис. 510 дол. США. Однак зазначені показники дещо нижчі за ті, що були у 2000 та 2001 роках. Однією із причин можна визнати послаблення координуючої ролі Бюро, передусім тому що у період проведення заходів правоохоронні органи почали відноситись формально, а значна частина правопорушників уже знала, яку вибрати лінію поведінки під час проведення міждержавних операцій.
Щодо оперативно-профілактичних операцій безпосередньо у сфері економіки, то в листопаді 2001 року усіма МВС СНД здійснено комплекс заходів щодо припинення контрабанди та розкрадань сировинних ресурсів, у грудні з припинення контрабанди та розкрадання культурних цінностей, у період з 25 березня по 25 квітня здійснено міжрегіональну профілактичну операцію "Іноземець" з припинення діяльності організованих злочинних угруповань, у період з 23 по 26вересня проведено операцію "Кордон - 2002" з викриття і притягнення до відповідальності лідерів і кримінальних авторитетів організованих злочинних угруповань, каналів незаконного обігу зброї та викриттю осіб, які займаються розкраданням вантажів. Здійснювалися також заходи щодо підриву економічних основ функціонування злочинних груп.
Заслуговує на увагу досвід створення спеціалізованого банку даних БКБОЗ, в якому накопичено дані щодо 914 об'єктів у сфері незаконного обігу наркотиків, з яких 163 взято на облік у 2002 році. Але, на нашу думку, Україна у формуванні зазначеного банку відіграє

 
 

Цікаве

Загрузка...