WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Реформи в Словацькій республіці – шлях до європейської інтеграції - Реферат

Реформи в Словацькій республіці – шлях до європейської інтеграції - Реферат

договори. Обговорення міжнародних договорів може передати до Уряду Словацької Республіки або за згодою Уряду на його окремих членів (пункт а ст. 102);
- може подати до Конституційного суду Словацької Республіки подання на вирішення про відповідність міжнародного договору, що обговорюється, на який необхідно згоду Національної ради Словацької Республіки, з конституцією і конституційними законами (пункт б ст. 102);
- призначає і звільняє керівників центральних органів, вищих державних функціонерів у випадках, встановлених законом; призначає і звільняє ректорів вищих навчальних закладів, призначає професорів у вищих навчальних закладах, призначає і підвищує у званні генералів (пункт г ст. 102);
- звільняє від кримінального покарання, призначеного вироком суду, або пом'якшує його у формі індивідуального помилування або амністії (пункт і ст. 102);
- оголошує війну на основі рішення Національної ради Словацької Республіки, якщо Словацька Республіка зазнала нападу або якщо це випливає із зобов'язань з міжнародних договорів і спільної оборони проти нападу і для забезпечення миру (пункт л ст. 102);
- може за пропозицією уряду Словацької Республіки призначити мобілізацію збройних сил, оголосити військовий стан або оголосити надзвичайний стан (пункт м ст. 102);
- може повернути Національній раді Словацької Республіки закон із зауваженнями протягом 15 днів з моменту отримання прийнятого закону (пункт о ст. 102);
- призначає і звільняє суддів, голову і заступника голови Верховного суду Словацької Республіки, Генерального прокурора Словацької Республіки і трьох членів Судової ради; приймає присягу суддів (пункт с ст. 102);
- призначає і звільняє суддів Конституційного суду Словацької Республіки, голову і заступника голови Конституційного суду; приймає присягу суддів Конституційного суду Словацької Республіки (пункт т ст. 102).
Більшість із наведених змін щодо статусу Президента СР, за деякими винятками, мали лише редакційний характер, так як схвалена в 1999 р. конституційна поправка, навпаки, стосувалася переважно статусу глави держави.
Статус Уряду Словацької Республіки зазнав більш суттєвих перетворень. По-перше, у новій редакції було викладено ч. 2 ст. 109 Конституції СР, де встановлювалися правила щодо несумісності членів уряду: "Виконання повноважень члена уряду є несумісним з виконанням депутатського мандата, з виконанням функцій в іншому органі публічної влади, з трудовими відносинами, зі строковим трудовим договором, з підприємницькою діяльністю, з членством в органі управління чи контрольному органі юридичної особи, яка здійснює підприємницьку діяльність або іншу економічну чи прибуткову діяльність, крім управління власним майном і наукової, педагогічної, літературної або творчої діяльності".
По-друге, було радикально збільшено кількість конституційних повноважень Уряду СР, які здійснюються ним шляхом прийняття колегіальних рішень. Серед нових повноважень необхідно виділити такі: а) рішення про міжнародні договори Словацької Республіки, обговорення яких передав на Уряд Президент СР; б) про згоду на перенесення права обговорення міжнародного договору окремим членам уряду; в) про внесення подання до Конституційного суду СР для прийняття рішення про відповідність міжнародного договору, який обговорюється і на який необхідно згоду Національної ради СР, з конституцією і конституційними законами; г) про призначення і звільнення державних функціонерів у випадках, встановлених законом, і трьох членів Судової ради; д) про подання на виголошення надзвичайного стану, про подання на мобілізацію збройних сил, про подання на виголошення військового стану; е) про відправлення збройних сил за межі території Словацької Республіки з метою гуманітарної допомоги, військових навчань або світових наглядових місій, про згоду з розташуванням іноземних збройних сил на території Словацької республіки з метою гуманітарної допомоги, військових навчань або світових наглядових місій, про згоду на перехід іноземних збройних сил через територію Словацької республіки (нова редакція ст. 119 Конституції СР).
Уряду Словацької Республіки надавалося право видавати постанови не лише "на виконання закону і в його межах", як це було передбачено ч.1 ст.120 Конституції СР. Цю статтю було доповнено частиною другою з таким змістом: "Якщо буде встановлено законом, уряд має право видавати постанови також на виконання Європейської угоди про співробітництво між Європейським співтовариством і його державами-учасниками, з одного боку, і Словацькою республікою, з іншого боку". Таке нововведення було покликане продемонструвати високий рівень готовності конституційних органів влади до правотворчої діяльності, спрямованої на поглиблення європейської інтеграції. Звертає на себе увагу також конкретизація в конституційній нормі міжнародної організації, вступ до якою розглядається як мета не лише зовнішньої політики, а й розвитку всієї правової системи Словацької Республіки.
При здісненні реформи корекції зазнала й словацька модель конституційної юрисдикції, причому зміни стосувалися і складу Конституційного суду СР, і обсягу його повноважень.
З метою розширення обсягу юрисдикції Конституційного суду СР до розділу першогоглави сьомої Основного закону СР, норми якого врегульовують функціонування цього органу, були внесені три нові статті - ст.125а, 125б і 127а.
Відповідно до ст.125 а до повноважень Конституційного суду було віднесено вирішення справ про відповідність конституції і конституційним законам тих міжнародних договорів, які вже підписані і для яких необхідно згоду Національної ради СР. Подання по такій справі може внести до Конституційного суду СР Президент СР або Уряд СР перед тим, як подати підписаний міжнародний договір на розгляд парламенту. У разі, якщо органом конституційної юрисдикції буде встановлено невідповідність міжнародного договору конституції і конституційним законам, його ратифікація стане можливою лише після внесення відповідних змін до конституції чи конституційного закону.
Наведене повноваження Конституційного суду СР пов'язане з адаптацією правової системи до потреб європейської інтеграції, процес якої, зрозуміло, мав відбуватися саме через укладення міжнародних договорів та їх інкорпорації до правової системи країни.
Положення ст.125б наділили Конституційний суд СР повноваженням здійснювати перевірку предмета петиції, під якою збираються підписи громадян з метою проведення референдуму за народною ініціативою, чи предмета постанови парламенту про призначення референдуму з метою визначення їх відповідності конституції і конституційним законам. Подання щодо цього до органу конституційного правосуддя вносить Президент СР до виголошення референдуму. Справа розглядається у строк, який не перевищує 60 днів з дня прийняття подання і у випадку, якщо Конституційний суд СР встановить невідповідність петиції чи постанови парламенту конституції і конституційним законам, референдум не оголошується.
Третя з нових статей, які розширювали юрисдикцію Конституційного суду СР (127 а), надала йому право розглядати справи про скарги органів місцевого самоврядування на неконституційне або незаконне втручання держави до їх права на самоврядування. Якщо Конституційний суд СР визнає скаргу обґрунтованою, ним встановлюється, у чому саме полягає порушення права на самоврядування, який конституційний або звичайний закон був порушений такою дією. Орган конституційної юрисдикції має право таку дію припинити, заборонити відповідному державному органу провадити певну діяльність, вжити заходів щодо відновлення ситуації, яка мала місце до порушення права на самоврядування.
Наділення Конституційного суду СР таким повноваженням повинне було сприяти адміністративній реформі, одним із напрямів якої було зміцнення місцевого самоврядування, гарантій його функціонування.
Крім того, конституційні зміни

 
 

Цікаве

Загрузка...