WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Процесуальні і непроцесуальні форми профілактики злочинів в експертних закладах - Реферат

Процесуальні і непроцесуальні форми профілактики злочинів в експертних закладах - Реферат

встановити їх і разом з тим, щоб виключити дублювання, яке часто має місце, якщо профілактична робота по одній справі здійснюється представниками суміжних видів судових експертиз. Направленість роботи експерта на вирішення питань саме профілактичного характеру при проведенні такого виду експертиз дозволить здійснити цю діяльність більш якісно, з використанням усіх можливостей судової експертизи не лише для виявлення криміногенних факторів, але й для працювання рекомендацій щодо їх усунення. При проведенні спеціальних експертиз з питань профілактики, як правило, здійснюється безпосередній контакт слідчих органів з особою, яка проводить експертизу.
Спеціальні профілактичніекспертизи зі встановлення обставин (умов), що полегшують використання документів зі злочинною метою, протягом кількох років проводились у Київському НДІСЕ [1, 2, 3]. Разом з тим, як показала практика, такі експертизи можуть проводитися особами, які спеціалізуються в сфері експертної профілактики, або з їх участю. Систематичну організацію їх проведення може здійснювати лише такий експертний заклад, який має спеціальний підрозділ з питань профілактики або (для невеликих експертних закладів) співробітників, які спеціалізуються в цій галузі. Висловлювання про необхідність мати в невеликих закладах співробітника-організатора профілактичної роботи були неодноразово висловлені в літературі, про це говорилося в свій час на Всесоюзній конференції (Баку, 1986 р.).
Правильна організація профілактичної роботи експертних закладів важлива не лише при проведенні експертиз з конкретних кримінальних і цивільних справ, але і щодо узагальнень експертної практики та інших форм діяльності експертів з попередження злочинів і інших правопорушень.
Узагальнення експертної практики з профілактичних питань повинно базуватися на достатньо підготовленому матеріалі. Для його отримання необхідна систематична фіксація обставин (умов), що сприяли скоєнню правопорушень, дані про які повинні відображатися в перфокартках або в спеціальному журналі.
Удосконалення організації профілактичної роботи експертних закладів можливе лише при чіткому плануванні всіх її сторін, систематичному проведенні цієї роботи і здійсненні постійного контролю за її ходом. Здійснюючи контроль за профілактичною діяльністю експертів, керівники експертних установ, як зазначалось у рекомендаціях науково-практичної конференції (Баку, 1986 р.), повинні приділяти особливу увагу глибині і аргументованості пропозицій, що вносяться: при необхідності організувати для цього проведення комплексних досліджень [4].
Систематичність, плановість і контроль потрібні при проведенні узагальнень експертної практики, виконанні наукової тематики і здійсненні інших форм експертної профілактики. У планах праць інститутів і лабораторій необхідно передбачити конкретні заходи по всіх напрямах профілактичної діяльності. Відповідно до такого плану в Азер-байджанському НДІСЕ було підготовлено в свій час узагальнення практики призначення, проведення, використання висновків судової експертизи спиртовмісної рідини, за результатами якого сформульовані пропозиції щодо підвищення ефективності цього виду досліджень і підготовлені профілактичні рекомендації. Разом з Верховним Судом ними підготовлені дані судової практики у справах про злочини, які скоювалися в стані алкогольного сп'яніння. Згідно з планом було прочитано 87 лекцій з питань профілактики алкоголізму перед трудовими колективами, учнями шкіл, технікумів, головами товариських судів.
Необхідно приділяти більше уваги плануванню науково-дослідних тем з профілактики, зокрема, таких, які ставлять за мету розробку конкретних пропозицій щодо попередження правопорушень.
До їх виконання доцільно залучати різних спеціалістів, які працюють як у експертному, так і в інших закладах.
Профілактична робота може мати позитивний результат при проведенні експертиз з кримінальних і цивільних справ лише при такій організації роботи, при якій відсутній будь-який "самоплив" осіб, причетних до проведення профілактичної роботи, на всіх її етапах чітко і плідно виконують свої обов'язки, керуючись таким алгоритмом:
1. При надходженні матеріалів на експертизу керівник експертного закладу (його заступник, керівник структурного підрозділу) вивчає їх з метою визначення можливостей для проведення профілактичної роботи. У деяких випадках бажано залучати спеціалістів в сфері експертної профілактики, особливо, коли в судово-експертному закладі є спеціальний структурний підрозділ. По можливості повинні бути вирішені питання про тих експертів, яких доцільно залучати для виявлення обставин (умов), що сприяли скоєнню правопорушень, про необхідність проведення комплексного дослідження, залучення кримінологів тощо. Якщо за попереднім вивченням матеріалів, що поступили для дослідження (речових доказів, зразків, інших матеріалів справ), є можливість (підстави) виявити криміногенні факти і розробити профілактичні рекомендації щодо їх усунення, справа береться на контроль.
2. Якщо особа, яка призначила експертизу, особисто здає матеріали керівнику експертного закладу (структурного підрозділу) або черговому експерту зі спеціальності і встановлює, що є можливість для використання спеціальних знань з метою виявлення криміногенних факторів, то повинна бути надана методична допомога для правильного формулювання питань профілактичного характеру, а при необхідності, підбір додаткових матеріалів для їх вирішення.
3. Експерт (співробітник експертного закладу), якому поступили матеріали, встановивши при їх вивченні, що є можливість для виявлення обставин (умов), що сприяли скоєнню правопорушень, повинен визначити, чи потрібні для цього якісь консультації, додаткові матеріали (нормативні акти, література тощо), чи є вони в експертному закладі, або ж повинні бути витребувані, чи необхідно проводити додаткові дослідження і експерименти тощо.
4. Використовуючи свій досвід у сфері відповідного виду експертних досліджень, необхідні додаткові матеріали, експерт (співробітник) повинен отримати максимальну інформацію профілактичного характеру.
5. Якщо для всебічного виявлення обставин, що сприяли правопорушенням, необхідно залучити інших спеціалістів (у суміжних галузях судової експертизи, у сфері профілактики), то необхідно погодити це з

 
 

Цікаве

Загрузка...