WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Провадження за зверненнями громадян до митних органів України: проблеми та практика - Реферат

Провадження за зверненнями громадян до митних органів України: проблеми та практика - Реферат


Реферат на тему:
Провадження за зверненнями громадян до митних органів України: проблеми та практика
У статті 40 Конституції України визначено право громадян на звернення та гарантії його здійснення. Сутність цього конституційного права полягає в гарантованій державою можливості кожної людини безпосередньо звертатися до владних інстанцій, суб'єктів управління з індивідуальними або колективними зверненнями щодо відновлення порушеного права, критики недоліків у їх роботі, внесення пропозицій щодо поліпшення їх діяльності тощо. Більше того, у ст. 55 Конституції України передбачено право на оскарження в суді будь-яких рішень державних органів, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У своїй повсякденній діяльності митні органи постійно працюють зі зверненнями громадян, саме за їх допомогою виявляються ті чи інші порушення закону, вживаються своєчасні та необхідні заходи щодо попередження правопорушень і усунення умов їх вчинення. Порядок організації та здійснення роботи зі зверненнями громадян у митних органах має широку законодавчу та підзаконну нормативно-правову регламентацію. Це, насамперед, Конституція України, норми законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів, до яких належать: Закон України "Про звернення громадян" [15], Указ Президента України "Про заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян на звернення" [25], Інструкція з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від сфери власності, в засобах масової інформації, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348 [23] та інші.
З метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на звернення, відповідно до статті 22 Закону України "Про звернення громадян" та Указу Президента України від 13 серпня 2002 року № 700 "Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення" наказом Державної митної служби України від 20 вересня 1997 року № 379 затверджена Інструкція про порядок роботи зі зверненнями громадян у митних органах України.
Аналіз практики щодо розгляду звернень громадян, які надходять у митні органи, свідчить, що переважна більшість звернень стосується питань митного оформлення і пропуску через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян, причому основна частка цих звернень припадає на митне оформлення автомобілів приватних осіб, придбаних за кордоном.
Як свідчить практика, відносне збільшення кількості письмових звернень, з якими громадяни звертаються до митних органів, спостерігається з початком весни, проте загалом, за даними Держмитслужби, зберігається тенденція до загального зменшення їх кількості. Так, за січень-березень 2005 року до митних органів надійшло 638 звернень, що на 2 % менше, ніж за аналогічний період минулого року. У більшості випадків громадяни цікавилися питаннями митного оформлення транспортних засобів у пільговому режимі та зверталися за роз'ясненням митних правил.
Провадження за зверненнями громадян, по суті, слугують процесуальним забезпеченням з боку держави реальної можливості для громадянина активно декларувати свою громадянську позицію, формулювати свою думку з тих або інших питань державного або суспільного життя, критикувати існуючі недоліки і пропонувати шляхи їх усунення, а також ініціювати вирішення різноманітних питань, пов'язаних із реалізацією прав, що належать громадянам, і виконанням покладених на них обов'язків.
Між провадженням за зверненнями громадян і провадженням із скарг є багато спільного - і в першому, і в другому випадку вони становлять собою звернення до компетентних органів. Але вони, перш за все, відрізняються між собою переліком приводів, за наявності яких громадяни можуть звернутися за захистом своїх прав та інтересів. Мета подання скарги полягає в захисті і відновленні порушених прав і законних інтересів громадян. Це пояснюється тим, що громадяни самостійно не в змозі забезпечити собі такий захист, оскільки не мають державно-владних повноважень, якими наділені державні органи й органи місцевого самоврядування, куди вони і звертаються. Таким чином, скарга є способом захисту і відновлення порушених суб'єктивних прав громадян. Об'єктом оскарження виступають дії чи бездіяльність органів держави або органів місцевого самоврядування, посадових осіб, а також прийняті ними акти, що були причиною порушення прав і законних інтересів громадян. Обов'язковим елементом змісту скарги є вказівка на конкретний факт порушення прав і законних інтересів громадянина.
Аналіз чинного законодавства дозволяє виділити й інші особливості провадження за зверненнями громадян, які відрізняють його від інших видів проваджень за зверненнями громадян. Насамперед, передбачений чинним законодавством порядок розгляду скарг може бути як адміністративним, так і судовим. Крім того, подання скарги свідчить про те, що права або законні інтереси громадянина порушені і він вимагає їх відновлення. У свою чергу, подання заяви, як правило, не пов'язане з фактом порушення прав громадянина. Останній лише клопочеться про надання йому можливості реалізувати визначені суб'єктивні права чи обов'язки відповідно до закону. Крім того, суб'єктом вирішення питання, яке міститься у скарзі, повинна бути не особа, яка порушила права чи законні інтереси громадянина, і дії чи бездіяльність якої оскаржуються, на що є пряма вказівка в законі, а лише вища інстанція або посадова особа, що виступає в цьому випадку як

 
 

Цікаве

Загрузка...