WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблемні аспекти правового регулювання боргових зобов’язань yряду, що виникли не на кредитних засадах - Реферат

Проблемні аспекти правового регулювання боргових зобов’язань yряду, що виникли не на кредитних засадах - Реферат

нормативно-правовому акті з посиланням на Закон про державний бюджет України.
Так, в одному з проектів Закону України "Про Державний борг України" № 1229-1 визначено категорію "валові зобов'язання державного сектору економіки України", яка містить основну суму боргу та супутні витрати, що охоплюють: державний внутрішній борг, державний зовнішній борг, борг Національного банку України перед Міжнародним ВалютнимФондом, борг органів місцевого самоврядування України та борг Автономної Республіки Крим; кредиторські заборгованості бюджетних установ; заборгованість за виплатами Державних цільових фондів; суми умовних боргових зобов'язань держави. У проекті також роз'яснено, що валові зобов'язання державного сектора економіки України - економічний показник, який розраховують із метою визначення безпечних величин державного боргу для забезпечення боргової безпеки країни [4]. Отже, це ще раз підтверджує необхідність визначення тих видів боргових зобов'язань, які зараховують до державного боргу.
У структурі державного боргу містяться також статті, які за своєю природою є заборгованістю, а не борговим зобов'язанням у класичному розумінні, хоч підлягають до сплати за рахунок бюджетних коштів. Наприклад, заборгованість сільськогосподарських підприємств за довгостроковими та короткостроковими позиками зачислена до державного боргу за сумами, спрямованими на індексацію оборотних коштів державних підприємств і організацій. Великого резонансу набрала справа із заборгованістю педагогічним і науково-педагогічним працівникам щодо статті 57 Закону "Про освіту".
Відсутність механізму "перетворення" бюджетної заборгованості в статус боргових зобов'язань не дозволяє класифікувати борг, порушує права та законні інтереси суб'єктів, яким не було здійснено виплати; свідчить про відсутність гарантій законності, соціальної захищеності, справедливості, зрештою, соціальної спрямованості фінансового регулювання загалом.
Свідченням того, що бюджетна заборгованість набуває ознак складової державного боргу, є випуск облігацій ПДВ.
Сьогодні існують деякі сумніви щодо справедливості деяких заходів Уряду в цьому напрямі. Спробуємо розглянути основні з них.
Правовою передумовою такого заходу став Закон України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", відповідно до якого і було створено новий механізм погашення простроченої бюджетної заборгованості з повернення ПДВ шляхом оформлення її державними цінними паперами. Отже, відповідно до статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, яка виникла станом на 1 листопада 2003 р. і не відшкодована на 1 січня 2004 р., здійснюється шляхом її оформлення облігаціями внутрішньої державної позики з терміном обігу п'ять років [5]. На виконання статті 12 Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 25.12.2003 № 2014 "Про випуск облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість", якою затверджено Порядок випуску, обігу, погашення облігацій внутрішньої державної позики зі строком обігу п'ять років та Основні умови випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість [6]. Було також видано спільний наказ Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 14 січня 2004 р. "Про затвердження заходів щодо випуску облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість" [7].
Ставку дохідності за облігаціями встановлено на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України, яка діяла у відповідному періоді нарахування доходу.
Головна особливість цих облігацій полягає в тому, що їхнє погашення здійснюється шляхом проведення щорічних виплат із погашення основної суми боргу в розмірі 20 % номінальної вартості облігації, а нарахування доходу здійснюється за період з 1 січня по 31 грудня відповідного року (протягом п'яти років). Погашення основної суми боргу та сплата доходу за облігаціями здійснюється у безготівковій формі 31 грудня. Отже, платники податку наприкінці цього року, а саме з 31 грудня 2004 р., отримували суму нарахованого доходу, керуючись фактичним розміром облікової ставки та погашенням основної суми боргу у розмірі 200 грн на кожну облігацію. Остаточне погашення облігацій відбудеться 31 грудня 2008 р.
Умови випуску облігацій внутрішньої державної позики не передбачають та не встановлюють будь-яких обмежень як щодо обігу облігацій, так і щодо володіння та розпорядження облігацій, що повністю відповідає нормам чинного законодавства, яке регулює відносини власності та обігу цінних паперів.
Для платників податку, які оформили прострочену бюджетну заборгованість з податку на додану вартість облігаціями, не встановлено будь-яких обмежень щодо використання та розпорядження цінними паперами. Отримані у власність платниками податку облігації можуть бути використані: як застава під час отримання банківського кредиту; дохідний фінансовий інструмент, який забезпечує отримання гарантованого відсоткового доходу; реалізовані на вторинному ринку цінних паперів відповідно до умов, які будуть запропоновані його учасниками.
Оформлення простроченої бюджетної заборгованості облігаціями є підтвердженням і визнанням державою безумовності зобов'язань щодо погашення платникам податку належних сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, свідченням її намірівостаточно вирішити проблему забезпечення своєчасності виплати бюджетного відшкодування та встановити паритетні відносини з платниками податків [8].
З одного боку, прогресивно, що проблему з існуючою бюджетною заборгованістю було розв'язано у ринковий спосіб і боргове зобов'язання Урядового органу стало ліквідним. Крім того, правовою підставою оформлення такого боргового зобов'язання стала законодавча норма, що з правової позиції є правильним. Проте правовий механізм, на нашу думку, належним чином ще не відпрацьовано і в майбутньому, якщо виникне така необхідність, ця формула не повинна спрацьовувати. Реалізація такого цінного паперу, як облігація внутрішньої державної позики, передбачає добровільність їхнього набуття (додамо, що часто покупців ОВДП називають інвесторами). У цьому випадку йдеться про ущемлення прав платників податку. З іншого боку, випуск ОВДП означає надходження додаткових ресурсів до бюджету. Крім того, відповідно до

 
 

Цікаве

Загрузка...