WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво - Реферат

Проблеми застосування кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво - Реферат

щоб створити (де-юре) суб'єкт підприємницької діяльності і набути підприємством статусу юридичної особи, щоб під його прикриттям сплановувати і застосовувати різноманітні схеми отримання неконтрольованого прибутку шляхом вчинення інших господарських злочинів.
Таким чином, державна реєстрація новостворених підприємств є вирішальною для створення суб'єкта підприємницької діяльності (цей факт підтверджується документом - свідоцтвом про державну реєстрацію СПД) і необхідною умовою для кваліфікації за ст. 205 КК України.
Отже, термін "створення" в ст. 205 ККУ не відповідає втановленим правилам набуття прав юридичної особи, де згідно з законодавством про реєстрацію СПД і зокрема нормі ст. 25 п. 4 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV, що набрав чинності 01.07.2004 говориться, що дата внесення до Єдиного державного реєстру запису пропроведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи. Раніше це положення регламентувалося ст. 6 ЗУ "Про підприємства в Україні", де зазначалось, що підприємство набуває прав юридичної особи від дня його реєстрації в державних органах.
Під придбанням СПД (згідно з коментарем до ст. 205 КК) передбачається набуття прав власності на майно юридичної особи як у цілому, так і в тій частині, яка дозволяє фактично керувати діяльністю даного підприємства (купівля контрольного пакета акцій або укладання угоди купівлі-продажу підприємства, дарування, міни і тощо).
Як бачимо, в кримінально-правововій нормі під терміном "придбання" передбачається тільки набуття прав власності на підприємство (майно) юридичної особи, що зареєстроване в органах державної влади на іншу особу і нічого не сказано про внесення змін і перереєстрацію такого СПД у державних органах. Згідно з п. 14 ст. 58 Господарського кодексу України, який набрав чинності 01.01.2004, перереєстрація суб'єкта господарювання здійснюється у разі зміни форми власності, організаційно-правової форми або найменування суб'єкта господарювання, про це гориться і в ст. 29 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року
№ 755-IV, який набрав чинності 01.07.2004 р.
Набуття права власності на майно юридичної особи суб'єкта підприємництва з правом володіння і розпорядження цією власністю від одного власника до іншого ще не дозволяє новому власнику здійснювати підприємницьку діяльність. Таке право він здобуває тільки при внесенні даних в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій про зміну власника, зміну форми власності, організаційно-правової форми або назви суб'єкта підприємництва. Це важливо тому, що при набутті прав власності на майно юридичної особи встановлений інший порядок проходження цієї процедури ніж той, який визначено при набутті підприємством статусу прав юридичної особи. Так, при купівлі фізичною особою контрольного пакета акцій підприємства видається свідоцтво на право володіння контрольним пакетом підприємства, яке обов'язково підлягає реєстрації в державних органах. При передачі (купівлі) підприємств (з юридичною особою) на право володіння іншій особі укладаються договори купівлі-продажу, дарування, міни тощо, які після засвідчення нотаріальними конторами (нотаріусом) дають право володіти і розпоряджатися власністю юридичної особи на свій розсуд. Але якщо особа, яка придбала підприємство з юридичною особою у свою власність, не переоформила його (не перереєструвала) в органах державної влади, а потім використала своє підприємство із злочинною метою, виникає багато проблем щодо кваліфікації кримінального діяння. Формально, суб'єктом цієї статті (якщо не здійснена перереєстрація СПД в органах державної влади) може визнаватися колишній власник СПД, але в той же час він фактично вже не є власником суб'єкта підприємництва, так як він передав право розпорядження підприємством (майном) новому власнику, який використав підприємство з злочинною метою, умисно не перереєстрував його в державних органах влади.
Згідно з законодавством перереєстрація СПД здійснюється в місячний строк. Крім реєстрації в державних органах влади, новий власник СПД повинен стати на облік у податкових органах, відкрити на своє ім'я банківські рахунки та інше. Саме цей термін використовується злочинцями для вчинення протиправних дій. Злочинці придбавають (купують) підприємства з юридичною особою, не перереєстровують в органах влади або в податкових органах, відкривають розрахункові рахунки в банках на підставних осіб, а потім використовують СПД як прикриття для здійснення незаконної діяльності.
У зв'язку з цим В.В. Лисенко пропонує зміну порядку державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності [8]. Автор монографії, з метою протидії реєстрації фіктивних фірм, пропонує скористатися досвідом Російської Федерації об'єднати орган державної реєстрації і податкові органи в одній особі. Новий порядок державної реєстрації юридичних осіб передбачає принцип "одного вікна". Документи, необхідні для реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності і постановки на облік, подаються одночасно в "одно вікно" - територіальні податкові інспекції. Суть нововведення полягає в тому, що реєстрація фірм і контроль над сплатою податків і зборів проводитиметься в одному місці. Це спрощує контроль за діяльністю новоствореного підприємства при проведені процедури реєстрації і унеможливлює заняття підприємницькою діяльністю без реєстрації в державних і податкових органах. Для цього необхідні зміни до законодавчих і нормативних актів, що регламентують реєстрацію суб'єктів підприємництва.
Крім того, на нашу думку, необхідно законодавчо надати право працівникам податкової міліції здійснювати перевірку засновників СПД під час постановки на податковий облік з метою попередження реєстрації підприємств на підставних осіб (недієздатних, психічно- і тяжкохворих тощо), а також з метою виявлення осіб, які згідно з законодавством не мають права займатися підприємництвом (особливо осіб, які мають непогашену судимість або встановлену вироком суду заборону на певний строк займати певні службові посади).
Таким чином, правова норма "створення або придбання" СПД (юридичних осіб), вказана в диспозиції ст. 205 КК, на нашу думку, сприяла тому, що фіктивними підприємствами, фіктивними фірмами та іншими похідними від них стали називати підприємства, які, по суті, такими не є. Правова норма "створення або придбання" є одним із недоліків Кримінального кодексу, до якого терміново необхідно

 
 

Цікаве

Загрузка...