WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми визначення шкоди, завданої злочинами, які вчиняються у сфері інтелектуальної власності - Реферат

Проблеми визначення шкоди, завданої злочинами, які вчиняються у сфері інтелектуальної власності - Реферат


Реферат на тему:
Проблеми визначення шкоди, завданої злочинами, які вчиняються у сфері інтелектуальної власності
З часу незалежності України охороні прав інтелектуальної власності приділяється підвищена увага. На сьогодні для цього створена сучасна нормативно-правова база та сформована дієздатна інфраструктура, що забезпечує реалізацію державної політики у цій галузі. Правовідносини в сфері інтелектуальної власності регулюються окремими положеннями Конституції України, Цивільного, Господарського, Митного та Кримінального кодексів, Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також процесуальними кодексами, діють десять спеціальних законів. Крім того, Україна є учасницею 18 багатосторонніх міжнародних договорів у сфері інтелектуальної власності. Положення законів стосовно правової охорони інтелектуальної власності деталізують близько 100 підзаконних нормативних актів. Наразі в Україні видано понад 110 тис. охоронних документів на об'єкти інтелектуальної власності, діють більш ніж 42 тис. міжнародних реєстрацій торговельних марок (12).
Водночас, аналіз криміногенної ситуації в Україні свідчить, що останнім часом значного поширення набули посягання на права інтелектуальної власності, які становлять серйозну суспільну небезпеку і завдають істотної шкоди не лише громадянам України, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності, але і економіці країни. При цьому порушення прав інтелектуальної власності характеризуються дискредитацією відомих товаровиробників, знаки для товарів і послуг, фірмові найменування, винаходи, промислові зразки яких незаконно використовуються для підпільного виготовлення та позначення фальсифікованих товарів, а також заподіюється чимала шкода інтересам споживачів, зокрема їх здоров'ю. Про ступінь суспільної небезпеки таких діянь свідчать і статистичні дані. Якщо у 1999 р. за ст. 136 КК УРСР (1960 р.) "Порушення авторських прав" було порушено лише 7 кримінальних справ, то тільки з січня по вересень 2002 р. за ст. 176 КК України (2001 р.) - понад 254 кримінальні справи (8).
Як відомо, останнім способом захисту прав загалом і прав у сфері інтелектуальної власності зокрема є кримінальний. За своїм призначенням він має застосовуватись тоді, коли всі інші способи захисту прав (цивільний, адміністративний) вичерпано. Так, у ст.ст. 45, 46 КК України передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з каяттям та примиренням винного з потерпілим (8). Для цього винній особі необхідно повністю відшкодувати завдану шкоду та примиритись з потерпілим. Можливість звільнення від кримінальної відповідальності об'єктивно спонукатиме особу до відшкодування шкоди, завданої порушенням прав інтелектуальної власності і до примирення з власником цих прав. А це, по суті, є реалізацією цивільно-правового способу захисту прав інтелектуальної власності. При цьому власнику прав інтелектуальної власності навіть не потрібно складати позовної заяви, сплачувати держмито за подання позову, витрачатися на інформаційно-технічне забезпечення господарського процесу, брати участь у здебільшого тривалому процесі судового розгляду справи, апеляційному та касаційному розгляді справи, займатися контролюванням виконавчого провадження аж до повного виконання рішення суду. До речі, "ціна звільнення" від кримінальної відповідальності у ст. 46 КК України не вказана, а отже, визначатиме її, як і всю ціну "свого вибачення", власник прав інтелектуальної власності, виходячи з повного задоволення своїх майнових інтересів (8).
Ще одним позитивним моментом для захисту прав інтелектуальної власності у кримінальному порядку є прийняття 22 травня 2003 р. Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової охорони інтелектуальної власності" № 850-IV (2). Внесені до ст.ст. 176, 177, 229 КК України зміни тепер не тільки дозволяють кваліфікувати як злочин практично будь-яке умисне порушення авторського права і суміжних прав (ст. 176), прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію (ст. 177), а також будь-яке незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару (ст. 229), але і значно посилюють кримінальну відповідальність за такі діяння. Так, порушення відповідних прав інтелектуальної власності за частиною другою цих статей карається штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (приблизно 6 тис. 300 дол. США) або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з обов'язковою конфіскацією відповідної продукції та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для її виготовлення (8).
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони кожного з встановлених у ст.ст. 176, 177, 229 КК України складів злочинів є завдання матеріальної шкоди у великому або особливо великому розмірі (8) . Отже, для того щоб притягнути особу, яка порушує права інтелектуальної власності до кримінальної відповідальності потрібно спочатку визначити і довести розмір шкоди, який вона спричинила цими порушеннями, а вже потім робити висновки про наявність у її діях відповідного складу злочину.
Таким чином, перше питання, що виникає як у слідчого, прокурора, судді, так і у потерпілої особи при кваліфікації діяння суб'єкта, який порушує права інтелектуальної власності, є питання про розмір завданої ним матеріальної шкоди.
Згідно із примітками до ст.ст. 176, 229 КК України матеріальна шкода вважається завданою у великому розмірі, якщо її розмір у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а у особливо великому розмірі - якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує вказаний мінімум (8).
При цьому до 31 грудня 2003 р. ні у кого не виникало сумнівів, що розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян встановлювався у сумі 17 грн. А отже, для кваліфікації діяння суб'єкта за ч. 1 ст.ст. 176, 177, 229 КК України вимагалось заподіяння нею матеріальної шкоди на суму, яка була більшою або дорівнювала 3 тис. 400 грн., а за ч. 2 зазначених статей - на суму, яка була більшою або дорівнювала 17 тис. грн.
Однак із 1 січня 2004 р. набрав чинності Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 р. № 889-IV (далі - "Закон про податок з доходів") (4).
Відповідно до п. 22.5 ст. 22 Закону '' Про податок з доходів фізичних осіб'', розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у кримінальному законодавстві в частині кваліфікації злочинів встановлюється не в сумі 17 грн., а на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 цього Закону для відповідного року (з урахуванням положень п. 22.4 цієї статті) (4).
Згідно із пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 цього Закону податкова соціальна пільга визначається у розмірі, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі (у розрахунку на місяць), встановленій законом на 1 січня звітного податковогороку.
У силу п. 22.4 ст. 22 цього Закону на перехідний період у 2004 р. податкова соціальна пільга встановлюється у розмірі 30% зазначеної суми податкової соціальної пільги, у 2005 р. - у розмірі 50% суми податкової соціальної пільги, у 2006 р. - у розмірі 80% цієї суми, і, нарешті, у 2007 р. - у розмірі 100% суми податкової соціальної пільги.
Стаття 1 Закону України "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік" від 26 грудня 2002 р. № 372-IV зі змінами, внесеними Законом від 22 травня 2003 р. № 849-IV, з 1 грудня 2003 р. мінімальна заробітна плата повинна встановлюватись у розмірі 237 грн. на місяць, хоча, як відомо, наразі продовжує становити 205 грн. на місяць (5) .
Отже, з 1 січня 2004 р. до 31 грудня 2004 р. один неоподатковуваний мінімум доходів громадян згідно із вказаними примітками у випадку незмінності мінімальної заробітної плати 205 грн. на місяць буде становити: 205 грн. (одна мінімальна

 
 

Цікаве

Загрузка...