WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правовий режим судноплавства по річках міжнародного значення - Реферат

Правовий режим судноплавства по річках міжнародного значення - Реферат


Реферат на тему:
Правовий режим судноплавства по річках міжнародного значення
Автор у статті робить коротку порівняльну характеристику міжнародно-правової регламентації режиму судноплавства по міжнародних прикордонних і міжнародних багатонаціональних річках, визначає його особливість, робить відповідний висновок щодо даного наукового дослідження.
При віднесенні конкретної річки до категорії міжнародної важливим та актуальним для сьогодення є значення цього водного простору для міжнародного судноплавства. Підтвердженням цього є те, що суттєвою проблемою в розвитку світової економіки і міжнародних економічних відносин є питання про здатність і рівень впливу на них, зокрема річкового транспорту. Річковий транспорт специфічний, тому що він уже за характером діяльності є галуззю "міжнародною": відомо, що з давніх-давен однією із основних функцій річкового транспорту є забезпечення зовнішньоторговельних зв'язків між різними державами. З початку XX ст. розвиток річкового транспорту проходить в умовах посилення тенденції до інтернаціоналізації господарської діяльності, основою якої є поглиблення міжнародного поділу праці. У той же час і сам об'єктивний процес удосконалення транспортних і навантажувально-розвантажувальних засобів, поліпшення всієї організації торговельного судноплавства став однією із необхідних передумов поглиблення міжнародного розподілу праці. В умовах активного розвитку інтернаціоналізації виробництва стабільне, безперебійне, ефективне міжнародне транспортне обслуговування стає найважливішою умовою нормального функціонування як окремих національних господарств, так і світової економіки в цілому. Наяву тісне сплетіння процесів розвитку міжнародного річкового судноплавства і світового господарства в цілому, оскільки порушення в діяльності річкового транспорту можуть завдати руйнівного впливу на все світове господарство.
Актуальність дослідження даної тематики також пов'язана і з тим фактом, що, незважаючи на тернистий історичний шлях, теоретична база даних процесів залишається не до кінця вивченою. Не випадково говорять, що "історію цивілізації можна написати з погляду відношення до води". Серед останніх досліджень доцільно виділити роботи таких відомих юристів-міжнародників: Ален Пелле, Анцелевича Г.О., Баскіна Ю.Я., Бекяшева К.А., Гуреєва С.А., Денисова Н.В., Карнаухової А.Е., Кейліна А.Д., Клименко Б.М., Корбут Л.В., Нгуєн Куок Дінь, Патрік Дайє, Талалаєва А.Н., Тарасової І.Н., Тимченка Л.Д., Тункіна Г.І., Шемякіна А.Н., Шестакова Л.Н. та інших.
Незважаючи на суттєве значення багатьох річок для міжнародного співтовариства, щодо їх правового режиму ніколи не існувало єдиних правил. А ті нормативні документи, які приймалися щодо цих питань, стосувалися або конкретних річок, або були перш за все актами, спрямованими для стимулювання співробітництва, а не основами однозначного правового статусу.
Основоположним критерієм, який необхідно враховувати при віднесенні тієї чи іншої річки до категорії міжнародних, є належність цього водного простору до державної території декількох держав, тобто так званий критерій "багатонаціональності" водного простору. Існує ряд річок на Землі, що протікають територіями двох або більше держав. Наприклад, Дунай охоплює територію десяти держав; Рейн - чотирьох; басейн Парана - Парагвай - Ла Плата, розташований на територіях чотирьох держав; на річках - Брамапутра, Замбезі, Ельба, Інд, Конго, Меконг, Ніл - розташовано по три країни; найбільше річок протікає територіями двох держав. В інших випадках річки є кордоном або частиною кордону між двома або більше державами. Найдовша річка - Амур ( в Китаї її називають Хейлунцзян) - кордон між Росією та Китаєм протягом 3 469 км. Річка Ріо-Гранде (Ріо-Браво-дель-Норте), починаючи свій шлях у США, далі її 2 000 км служать кордоном між США та Мексикою й одночасно географами та істориками вважається як північний кордон великого культурного регіону - Латинської Америки.
Тобто міжнародні річки можна класифікувати на відкриті для міжнародного судноплавства, що перетинають території декількох держав, та прикордонні річки, що розділяють території декількох держав. Однак ця класифікація умовна, тому що одна і та ж річка може на окремій ділянці перетинати території декількох держав, а на іншій - розділяти. Перетинання або поділ міжнародною річкою території декількох держав створює взаємозв'язок інтересів прибережних держав, що й обумовлює їхні взаємні права та обов'язки щодо даної річки.
Особливість міжнародно-правового режиму міжнародної річки зумовлюється тим, що вона, з одного боку, становить єдиний природний комплекс , а з іншого - в певних своїх частинах цілком входить до складу території кількох прибережних держав. Увесь відрізок міжнародної річки, який лежить у межах кордонів певної прибережної держави, завжди є частиною території останньої та перебуває під її суверенітетом [17].
У XIX ст. фахівці з міжнародного права [12] запропонували правовий режим міжнародних річок поділити на два види: режим міжнародних прикордонних річок (річок-кордонів) і режим міжнародних багатонаціональних річок, тобто річок, що перетинають послідовно територію декількох держав.
Спочатку розглянемо, як регламентується режим міжнародних прикордонних річок, а потім міжнародних багатонаціональних річок.
Правовий режим міжнародної прикордонної річки, яка частково або в цілому розділяє територію двох або декількох держав, визначається їх прикордонним режимом і встановлюється за згодою прибережних держав, враховуючи загальні принципи і норми міжнародного права. При цьому лінія кордону на таких річках може проходити або по середині лінії річки, або, виходячи із практичних міркувань, по середині лінії судноплавного фарватера, а за наявності декількох судноплавних фарватерів - середині лінії головного із них.
Практика укладення міждержавних угод показує, що режим міжнародних прикордонних річок значно ширше уніфікований не тільки в регіональному, але навіть і в глобальному масштабі, ніж режим міжнародних багатонаціональних річок. Це можна пояснити перш за все тим, що міжнародні прикордонні річки, як природний кордон держав, перебувають у спільному користуванні прикордонних держав, що неминуче зумовлює їх пошуки та згоду на компромісне рішення. Наприклад, практично всі міжнародні договори по міжнародних прикордонних річках вирішують такі питання, як позначення лінії берегів річки, опис кордонів ділянки припливу річки, нанесення на карти і плани, та позначення буями і бакенами "неперервної лінії найбільших глибин водного шляху або водного району" ("Thalweg"), використання принципу "ad medium filum aquae", тобто середньої або центральної лінії потоку, визначення середньої лінії водної поверхні тощо [35].
Проаналізувавши міжнародно-правові акти щодо визначення правового режиму судноплавства по міжнародних (прикордонних) річках, слід визначити такі уніфіковані положення: 1) сторони Договору на рівноправних підставах мають право плавання [39]; 2) правоплавання визначено: 2.1) по всій ширині фарватера, якщо судноплавство по договірній прикордонній річці здійснюється регулярно; 2.2) тільки до лінії державного кордону - свобода судноплавства, якщо судноплавство нерегулярне; 2.3) перетинаючи лінії кордону на

 
 

Цікаве

Загрузка...