WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання придбання та зберігання короткоствольної вогнепальної зброї - Реферат

Правове регулювання придбання та зберігання короткоствольної вогнепальної зброї - Реферат

зустрічному струмені повітря, особа, яка захищається, може сама стати жертвою власного засобу захисту. По-третє, це обмежена дистанція дії таких захисних засобів. Все це створює умови, за яких іноді особа, що застосовує перераховані засоби, одержує прямо протилежний ефект - замість знешкодження злочинець навпаки більше роздратовується від таких дій жертви. Винятки у них становлять лише газові балончики сльозоточивої та дратівної дії, які використовуються правоохоронними органами, про що їх виробник прямо зазначає в інструкції виробу.
Необхідно зазначити також, що єдиним видом зброї, яку можуть мати громадяни, юридичні особи, є пневматична зброя з сукупними параметрами, що не перевищують швидкість польоту кулі 100 м/с та калібром, не більше 4,5 мм [6].
Дозвіл на придбання і зберігання (носіння) газових пістолетів і револьверів та патронів до них видаються громадянам, які досягли 18-річного віку, за умови наявності висновку (довідки) медичного закладу (лікувально-кваліфікаційної комісії) встановленої форми та ознайомлені з порядком їх зберігання (носіння) і застосування. Також з цього віку дозволено придбати холодну або пневматичну зброю.
Значний інтерес, на нашу думку, викликає відносно новий порядок правового регулювання права власності на пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (побутова назва - зброя длястрільби гумовими кулями). Так, на придбання, зберігання та носіння названих засобів активної оборони - пістолети з гумовими кулями, зараз мають право такі категорії громадян: працівники суду, правоохоронних органів і їх близькі родичі, особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві і журналісти. Таку зброю першочергово розраховано лише на те, щоб нейтралізувати нападника, нанісши йому несмертельну травму.
При виконанні своїх службових обов'язків судді, правоохоронці користуються бойовою короткоствольною зброєю. Військові, відповідно, бойовою військовою зброєю. Індивідуальні дозволи громадяни можуть мати на мисливську зброю: вогнепальну гладкоствольну - з 21 року; нарізну мисливську - з 25 років. Можна не зовсім погодитися з таким законодавчим вирішенням цього питання. У нашій державі повноліття настає для будь-якої особи, незалежно від її статевої належності, з 18-ти років. Саме цей вік характеризується настанням повної дієздатності для кожної особи, а також є віком, з якого настає повна кримінальна відповідальність за усі види злочинів, передбачені чинним Кримінальним кодексом.
Тим більше не зовсім правильним є визначення саме 21-го та 25-тирічного віку, враховуючи те, що, як правило, до лав Збройних сил України призиваються особи з 18-тирічного віку і десь у 19 років (пройшовши першопочаткове навчання) починають нести службу з вогнепальною зброєю (наприклад, у караулах чи інших видах нарядів), при чому це не мисливська рушниця і навіть не пістолет, а автоматична зброя.
Постановою Верховної Ради України від 10 листопада 1994 року за № 203/94 передбачено, що народним депутатам та окремим посадовим особам апарату Верховної Ради України надається в користування вогнепальна зброя.
Ще однією категорією, яка володіє вогнепальною зброєю, є особи, яких відповідно до Указу Президента України нагороджено іменною зброєю.
Сьогодні в Україні суспільні відносини, пов'язані з обігом зброї, регулюють майже 89 нормативно-правових актів, серед яких - накази, постанови, укази, навіть закони.
Проаналізувавши усі основні позитивні та негативні аспекти щодо надання права громадянам на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю, можна зробити такі висновки.
Враховуючи стан криміногенної ситуації в країні, у тому числі, значний рівень вуличної злочинності, надання такого права дійсно стане реальною гарантією конституційного права на життя та його самозахист людиною, додатковим захистом житла особи, з огляду на те, що газова та довгоствольна вогнепальна зброя не є досить ефективним засобом самозахисту особи від протиправних посягань.
Звичайно, в разі прийняття Верховною Радою України одного з законопроектів про зброю, який передбачає надання права громадянам на вогнепальну зброю, постає досить багато питань різного характеру, які треба вирішити разом із прийняттям такого законодавчого акта. Тому, на нашу думку необхідно вирішувати це питання в комплексі: по-перше, створити гідну нормативну базу, що повинна включати також переробку чинних нормативних актів, які регулюють або тим чи іншим боком торкаються питань обігу зброї; по-друге, необхідність створення відповідних умов для зберігання вогнепальної зброї.
Література:
1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. - Ст. 141.
2. Федоров М.П. Адміністративно-правове регулювання відносин, пов'язаних з реалізацією права громадян на зброю та спеціальні засоби індивідуального захисту: Автореф. дис. канд. юрид. наук. - Київ, 2000. - Ст. 1.
3. Доброта В. Здраствуй, оружие // Московский комсомолец. - 2003. - 8-15 января.
4. Юрьев В. Оружие и закон // Оружие и охота. - 2001. - №11 (28) - Ст. 28.
5. Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів. Затверджено наказом МВС України від 21 серпня 1998 р. № 622 // Офіційний вісник України. - 1998. - № 42. - Ст. 1574.
6. Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівливої дії. Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1993 р. № 706.
7. Положення про порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівниками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві. Затверджено наказом МВС України від 24 липня 1996 р. № 523.

 
 

Цікаве

Загрузка...