WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання придбання, оволодіння та застосування зброї суддями - Реферат

Правове регулювання придбання, оволодіння та застосування зброї суддями - Реферат


Реферат на тему:
Правове регулювання придбання, оволодіння та застосування зброї суддями
Забезпечення принципу повної недоторканості суддів повинно бути гарантовано нормами закону. Цей принцип знайшов своє втілення у Законі України "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 р. [1]. При цьому статус недоторканості суддів поширювався на особливий порядок порушення проти них кримінальних справ, притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності, затримання, приводу, арешту тощо [2]. Цей перелік був би неповним, якби ми, згідно із законами України від 23 грудня 1993 р. "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" [3] та "Про забезпечення безпеки осіб, що беруть участь у кримінальному судочинстві" [4], не наголосили на можливості в тому числі і державного фізичного захисту цієї категорії державних службовців.
Останнім часом для українського суспільства дедалі актуальнішою стає проблема фізичного захисту деяких категорій громадян, у зв'язку з їхньою професійною діяльністю, а саме: осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, журналістів, народних депутатів, працівників апарату Кабінету Міністрів України, адміністрації Президента України тощо [5].
Зауважимо, що розв'язуватися ця проблема може двома способами. По-перше, для цього можуть бути задіяними спеціальні підрозділи міліції, завданням яких є забезпечення безпеки та особистої охорони працівників суду [6, 7]. По-друге, судді для власного самозахисту можуть отримувати від органів внутрішніх справ індивідуальні засоби захисту та різного роду зброю, в тому числі і вогнепальну. Порядок надбання прав на останню, порядок її зберігання є частиною загальної системи обмеженого обігу зброї у суспільстві як складової відомчої зброї.
Свого часу для вирішення питання озброєності суддів відповідно до Законів України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" [3] та "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" [4] було розроблено Положення про порядок придбання, видачі, обліку, зберігання та застосування вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, спеціальних засобів індивідуального захисту працівни-ками судів і правоохоронних органів, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві [8], яке поширюється на працівників суду і правоохоронних органів, їх близьких родичів, а також на осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві.
Залежно від ступеня загрози життю чи здоров'ю суддів або їх близьких родичів, згідно зі ст. 5 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" [3], який встановлює загальні засади щодо фізичного самозахисту цих категорій осіб, їм можуть видаватися вогнепальна зброя, а також спеціальні засоби індивідуального захисту. Відомчий нормативний акт МВС України [8] деталізує попередню норму таким чином: у тимчасове користування кожній такій особі може видаватися один пістолет, боєкомплект патронів до нього та кобура для їх носіння або один газовий пістолет (револьвер) і комплект патронів до нього, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Тобто, при буквальному тлумаченні цих статей законодавства ми дійдемо до висновку, що вогнепальна зброя за однакових правових підстав може видаватися як державним службовцям, власне якими є судді, так і цивільним особам, якими є їх родичі. Проте практика йде дещо іншим шляхом. У першу чергу спеціальними підрозділами міліції здійснюється супроводження осіб, взятих під державний захист, під час забезпечення захо-дів особистої охорони. А вже як останній рівень державного захисту, - працівникам судів видається зброя, причому у Запорізькій області ця практика поширюється в основному на керівництво судів. У той же час їх родичам, у кращому випадку, як правило видається газова зброя або засоби індивідуального захисту.
Таким чином, законодавцю з самого початку, на нашу думку, необхідно було б прирівняти правовий статус категорії "родичі суддів" до правового статусу категорії "особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві", яким, до речі, згідно з тим же Законом України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" [3] видаються тільки спеціальні засоби індивідуального захисту або у деталізованому відомчому вигляді: кожній такій особі може видаватися один газовий пістолет (револьвер) та комплект патронів до нього, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії [8]. При необхідності особам, щодо яких здійснюються заходи безпеки, можуть видаватись бронежилети.
Для прийняття рішення про державний захист суддів існує певна процесуальна процедура. Головою суду, на підставі заяви судді, який потребує захисту, після відповідної перевірки такої заяви виноситься мотивована постанова із зазначенням конкретних заходів щодо забезпечення безпеки таких осіб та строків їх здійснення [9]. Необхідно зазначити, що фінансування заходів, які повинні здійснюватися з метою забезпечення безпеки працівників суду, здійснюється органом, що прийняв рішення про застосування таких заходів безпеки [10].
Видача вогнепальної зброї та спеціальних засобів працівникам суду, яким у зв'язку з їх професійною діяльністю згідно із чинним законодавством надано право на державний захист, здійснюється у порядку, встановленому Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами заявками Господарчого управління МВС України, управлінь матеріально-технічного і тилового забезпечення та господарчих управлінь, відділів ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві і Київській області, УМВС в областях і м. Севастополі.
Але, якщо розглядати аспект зберігання (носіння) вогнепальної зброї суддями у контексті загальної системи обмеженого обігу зброї

 
 

Цікаве

Загрузка...