WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання податку з власників транспортних засобів - Реферат

Правове регулювання податку з власників транспортних засобів - Реферат

транспортного засобу у зв'язку з продажем, ліквідацією, крадіжкою, а також передачею в користування.
У першу чергу за все зауважимо, що юридичні особи обчислюють податок з власників транспортних засобів, виходячи з кількості транспортних засобів, що значаться на балансі станом на 1 січня поточного року і перебувають на обліку в органах автоінспекції (ДАІ). Фізичні особи - власники транспортних засобів при обчисленні податку також повинні орієнтуватися на факт реєстрації транспортного засобу в органах ДАІ.
Не випадково наголошуємо на факті обліку транспортного засобу в ДАІ. Цю вимогу викладено у статті 1 Закону № 1963. Так, платниками податку з власників транспортних засобів є особи, які мають у власності належним чином зареєстровані транспортні засоби (які є об'єктом оподаткування).
Реєстрація транспортних засобів здійснюється відповідно до Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Правил. Реєстрації в органах ДАІ підлягають транспортні засоби, які є власністю та експлуатуються юридичними або фізичними особами. Звідси випливає, що об'єктом для обчислення податку з власників транспортних засобів є транспортні засоби, що безпосередньо використовуються їх власниками. Якщо ж на балансі підприємства значаться, наприклад, автомобілі, придбані для їх подальшого продажу (як товару), то стосовно таких транспортних засобів податок не обчислюється і не сплачується.
Крім того, реєстрація транспортного засобу в органах ДАІ є своєрідним контролюючим заходом для перевірки правильності обчислення та сплати податку з власників транспортнихзасобів у частині визначення кількості та виду зареєстрованих одиниць транспортних засобів.
Відповідно до статті 70 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік" від 27.11.2003 № 1344-ІV [6] податок з власників транспортних засобів є одним із джерел формування спеціального фонду місцевих бюджетів.
Як зазначалося, об'єктом для обчислення податку з власників транспортних засобів є транспортні засоби, що перебувають на балансі станом на початок звітного року та зареєстровані в органах ДАІ. Будь-який рух транспортних засобів як об'єкта обліку на підприємстві, який не спричинив зняття з реєстрації такого засобу в органах ДАІ, не дає приводу для того, щоб не нараховувати і не сплачувати податок. Так, при передачі транспортних засобів у користування іншим особам, при виведенні з експлуатації внаслідок консервації, ліквідації чи переведення транспортного засобу до категорії невиробничих основних фондів податок з власників транспортних засобів сплачується на загальних підставах.
Особливу увагу потрібно приділити ситуації, пов'язаній із ліквідацією транспортного засобу на підприємстві. Причини такої ліквідації можуть бути різні: повний знос, результат аварії тощо. Як у цьому випадку потрібно діяти підприємству щодо нарахування податку стосовно таких транспортних засобів? Перш за все потрібно пам'ятати, що, крім списання таких транспортних засобів з балансу підприємства, необхідно пройти процедуру їх зняття з реєстрації в органах ДАІ. Порядок зняття з реєстрації транспортних засобів викладено у Правилах реєстрації транспортних засобів (п. 41-48). Це дозволить підприємству не сплачувати податок з таких транспортних засобів починаючи зі звітного року, наступного за роком, в якому відбулося зняття транспортного засобу з реєстрації в органах ДАІ. На жаль, у платника податку немає підстав припинити нарахування і сплату податку з власників транспортних засобів протягом року, в якому відбулися списання та зняття з реєстрації транспортного засобу. Це випливає із Закону № 1963. Так, у статті 5 зазначено, що за транспортні засоби, зняті з обліку протягом року, податок не повертається. Інакше кажучи, не підлягає поверненню сума податку, сплачена за період з дати зняття з обліку та реєстрації транспортного засобу до кінця звітного року.
Крім того, як зазначалося, об'єктом для обчислення податку з власників транспортних засобів є транспортні засоби, що значаться на підприємстві станом на 1 січня поточного (звітного) року. Списані з балансу підприємства транспортні засоби та зняті з реєстрації в ДАІ протягом звітного року значилися у підприємства станом на початок цього року. Виходить, що стосовно таких транспортних засобів протягом звітного року повинен сплачуватися податок з власників транспортних засобів. Аналогічна ситуація виникає і в разі продажу транспортного засобу протягом року. При продажу такого засобу необхідно пройти процедуру його перереєстрації в органах ДАІ. Крім того, перереєстрація транспортного засобу здійснюється у випадку зміни місцезнаходження чи назви власника (для фізичних осіб - у випадку зміни місця проживання, зміни прізвища, імені чи по батькові), зміни кольору, моделі або марки внаслідок переобладнання або зміни двигуна чи кузова, інших вузлів чи агрегатів, що мають індивідуальні номери. Порядок перереєстрації транспортного засобу викладено у Правилах реєстрації транспортних засобів (п. 35-40).
Розглянемо ситуацію, пов'язану з продажем транспортного засобу, що відбувся протягом року. Списання такого транспортного засобу з обліку підприємства не є підставою дляприпинення нарахування транспортного податку підприємством-продавцем протягом року, в якому відбулося таке списання. Незважаючи на перереєстрацію транспортного засобу в органах ДАІ у зв'язку зі зміною власника, такий транспортний засіб значиться на підприємстві станом на початок року (в якому відбувся продаж). Виходить, що є всі підстави (відповідно до Закону № 1963) для нарахування податку щодо цього транспортного засобу до кінця року. Тільки в наступному році підприємство - колишній власник проданого транспортного засобу - не враховує його у складі об'єкта оподаткування і, отже, не нараховує щодо цього податок. У свою чергу особа (юридична або фізична), яка придбала такий транспортний засіб, зобов'язана сплатити податок безпосередньо перед його перереєстрацією в органах ДАІ та продовжувати нараховувати і сплачувати до кінця року.
Таку позицію стосовно сплати податку щодо списаних транспортних засобів до кінця звітного року викладено в листах і роз'ясненнях Державної податкової адміністрації України. По суті, спостерігається подвійне оподаткування того самого транспортного засобу [8].
Відомо, що основні положення податкової політики сформулював Адам Смітт у таких чотирьох принципах, як "ефективність", "справедливість", "визначеність" та "зручність". Автори раннього етапу українськоїподаткової політики розвинули наведені положення А. Смітта і задекларували їх у одинадцяти принципах, закріплених у Законі України "Про систему оподаткування".
Оскільки в чинній системі оподаткування заявлені принципи податкової політики реалізувати не вдалося, це зумовило виникнення нових проблем, які при розробці Концепції проекту Податкового кодексу України лягли в основу декількох нових положень, що уточнюють принципові підходи щодо реалізації податкової політики держави в процесі кодифікації податкового законодавства. Це, насамперед, "створення стабільної податкової системи", "усунення подвійного оподаткування", "зниження податкового навантаження", "прозорість адміністрування податків", "спрощення

 
 

Цікаве

Загрузка...