WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання податку з власників транспортних засобів - Реферат

Правове регулювання податку з власників транспортних засобів - Реферат


Реферат на тему:
Правове регулювання податку з власників транспортних засобів
Основна мета діяльності органів податкової служби - забезпечити гарантоване, стабільне надходження податкових платежів у повному обсязі відповідно до чинного законодавства до бюджетів усіх рівнів і тим самим надавати державі можливість впливати через відповідні органи влади на усі сторони соціально-економічного розвитку суспільства. Зокрема, оптимізувати податкове навантаження як у цілому на економіку, так і на окремі її галузі та суб'єкти господарювання, контролювати пільгові процеси в оподаткуванні тощо.
Порядок обчислення і сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - податок з власників транспортних засобів) установлено Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.91 № 1963-ХІІ, [1] зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1963). Розглянемо основні його положення.
Платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи (у тому числі іноземні юридичні особи, фізичні особи - громадяни іноземних держав та особи без громадянства), які мають зареєстровані в Україні транспортні засоби, що, у свою чергу, є об'єктом для обчислення цього податку.
Для правильного визначення транспортних засобів, що є об'єктом оподаткування, у Законі № 1963 наводиться код таких засобів відповідно до Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі - Гармонізована система), на якій базується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), покладена в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про митний тариф України" від 05.04.2001 р. №2371-ІІІ, зі змінами та доповненнями [2].
Розмір податку з власників транспортних засобів обчислюється виходячи з об'єму циліндрів двигуна - для тракторів, автомобілів, мотоциклів, мопедів, велосипедів із двигуном. Ставку податку встановлено на одиницю об'єму, що дорівнює 100 куб. см.
Законом № 1963 (стаття 4) передбачено пільги щодо податку для деяких категорій осіб. Так, від сплати податку від власників транспортних засобів (у повному обсязі) звільняються:
1) юридичні особи:
- підприємства автомобільного транспорту загального користування (незалежно від форми власності) стосовно транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів з оплатою за проїзд за встановленими тарифами;
- навчальні заклади державної та комунальної форм власності, що фінансуються за рахунок відповідних бюджетів, щодо навчальних транспортних засобів;
2) фізичні особи, які мають статус:
- ветеранів війни, учасників бойових дій (а також особи, які належать до категорії учасників бойових дій), інвалідів війни, учасників війни (а також особи віднесені, до категорії учасників війни); осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
- інвалідів з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, учасників ліквідації наслідків аварії, які працювали в зоні відчуження; особи, які постійно проживають або працюють (не менше чотирьох років до 01.01.93) на території посиленого радіологічного контролю;
- ветеранів праці, а також особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
- є інвалідами незалежно від групи інвалідності.
Юридичним особам, які мають пільгу щодо податку з власників транспортних засобів, слід пам'ятати, що користуватися нею можна при виконанні певних умов. Так, підприємства автомобільного транспорту мають право скористатися пільгою за умови використання транспортних засобів винятково з метою перевезення пасажирів. Навчальні заклади, що фінансуються за рахунок бюджету, користуються пільгою щодо податку стосовно навчальних транспортних засобів винятково у випадках їх використання відповідно до статутної діяльності. Не випадково наголошуємо на умовах, за яких юридичні особи можуть скористатися пільгою щодо податку з власників транспортних засобів. Якщо транспортні засоби, стосовно яких законодавством передбачено пільги, використовуватимуться підприємствами всупереч статутній діяльності, податок з власників транспортних засобів має бути нараховано та сплачено на загальних підставах. Прикладом нестатутного використання транспортного засобу, щодо якого передбачено пільгу, може бути надання його в оренду іншим особам. Підприємствам, установам та організаціям, які мають пільги зі сплати податку, необхідно враховувати, що наявність таких пільг не звільняє їх від необхідності подання до податкового органу Розрахунку сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - Розрахунок). Інформація про отримані пільги відображається в Розрахунку в графах 9 "Пільги. Код згідно з довідником пільг" і 10 "Пільги. Сума". Підставою для заповнення графи 9 є Довідник пільг, наданих чинним законодавством юридичним особам по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі - Довідник пільг), який уточнюється, доповнюється та затверджується щокварталу. При складанні Розрахунку за 2004 рік платникам податків необхідно керуватися Довідником пільг № 27 станом на 1 вересня 2003 року, оскільки на сьогодні цей Довідник є останнім із затверджених ДПА України.
Згідно із Законом України "Про дорожній рух", постановою КМУ від 07.09.98 № 1388 [3] (далі - Правила реєстрації транспортних засобів) відповідно до зазначених положень (ст. 35) механічні транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі, а також причепи(напівпричепи) до них підлягають обов'язковому державному технічному огляду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 141 "Про затвердження Правил проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мотоциклів та причепів" [4]. Організація проведення державного огляду покладається на Державтоінспекцію МВС України і здійснюється щорічно з 2 січня по 31 липня. Державний технічний огляд транспортних засобів проводиться з метою перевірки їх технічного стану, уточнення чисельності та належності, визначення законності використання, запобігання злочинам, посяганням на транспортні засоби, а також для контролю за сплатою податку з власників транспорту відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Плата за проведення технічного огляду транспортних засобів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2002 року № 556 "Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ" [5], встановлена у розмірах, визначених спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів та Міністерства економіки України від 16 липня 2002 р. № 549/333/147 "Про затвердження розмірів плати за послуги, що надаються підрозділамиДержавної автомобільної інспекції МВС України та Порядку її справляння", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 липня 2001 року за № 613/5803.
Перш ніж перейти до питання про обчислення та сплату податку з власників транспортних засобів, зупинимося на особливостях, пов'язаних зі здійсненням деяких господарських операцій, таких як: списання

 
 

Цікаве

Загрузка...