WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове забезпечення митного оформлення міжнародної технічної та гуманітарної допомоги - Реферат

Правове забезпечення митного оформлення міжнародної технічної та гуманітарної допомоги - Реферат


Реферат на тему:
Правове забезпечення митного оформлення міжнародної технічної та гуманітарної допомоги
В Україні уже декілька років реалізуються міжнародні програми технічного співробітництва, наприклад, у межах міжнародної технічної допомоги TASIS за прямими угодами з митними службами Німеччини, Ізраїлю, Туреччини, Фінляндії. Розвивається податкова служба України, здійснюється підготовка працівників митниць [1]. Але є й інші програми, згідно з якими надходить фінансова та матеріальна допомога, в тому числі з міжнародною агенцією з атомної енергії (МАГАТЕ) та меморандум взаєморозуміння між урядом України й урядами країн великої сімки, що фінансуються Європейським банком реконструкції та розвитку. В їх межах здійснюється технічна допомога Чорнобильській АЕС, з метою забезпечення її ядерної безпеки за наявності, на перший погляд, достатнього правового урегулювання механізму оформлення та контролю за вантажами міжнародної технічної допомоги, існують проблемні питання. Не вирішено ряд проблем щодо усунення причин і умов зловживань при оформленні технічної та гуманітарної допомоги. При їх оформленні часто допускаються зловживання, у результаті яких бюджет недоотримує значну суму. Зазначені проблеми на теоретичному рівні окреслювали у своїх працях Є. В. Додін, Б.А. Кормич, С.С. Кузнєцов, В.Н. Нездоровін, В.В. Прокопенко, О.В. Миропольська, А.А. Шершун, В.К. Шкарупа та ін. Однак конкретні рішення щодо удосконалення правового врегулювання зазначених проблем не запропоновані [2].
Європейський банк реконструкції та розвитку (далі - ЄБРР) є адміністратором двох міжнародних фондів технічної допомоги, метою яких є здійснення заходів щодо зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему (Чорнобильський фонд) "Укриття".
Відомо, що діяльність цих фондів в Україні регламентується двома міжнародними угодами, які були ратифіковані Верховною Радою України: Угодою про ґрант (Проект ядерної безпеки ЧАЕС) між ЄБРР, Урядом України і Чорнобильською АЕС від 12.11.1996 (ратифікована ВР України 18.03.1997 р.) та Рамковою угодою між Україною та ЄБРР щодо діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні від 20.11.1997 (ратифікована ВР України 04.02.1998) безпеки та перетворення.
Ці угоди визначають реципієнтом технічної допомоги Чорнобильську атомну електростанцію, на адресу якої постійно надходять складні, значної вартості вантажі міжнародної технічної допомоги для будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП), заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ), промислового комплексу з поводження з твердими радіоактивними відходами та для спорудження систем фізичного і радіаційного захисту об'єкта "Укриття".
Відповідно до міжнародних угод про техніко-економічне співробітництво такі вантажі звільняються від будь-яких зборів, мита й податків при ввезенні, а тому операції з оформлення таких вантажів перебувають під особливим контролем з боку митних органів [3].
Безпосередньо функції митного контролю та оформлення вантажів міжнародної технічної допомоги (далі - МТД) виконують працівники митного посту "Енергія" Чернігівської митниці. Створення його у грудні 1994 року мало за мету покращання митного оформлення вантажів, які надходили на адресу Чорнобильської АЕС. Розташований підрозділ у місті Славутичі Київської області.
На сьогодні в Україні немає законодавчих актів, крім міжнародних угод, які регулювали б порядок переміщення, процедуру оформлення та контролю за вантажами МТД [4]. Тому митні органи в своїй роботі керуються загальними принципами та правилами, встановленими Митним кодексом України. На відомчому ж рівні існує ряд нормативних документів, направлених на прискорення та спрощення процедур митного оформлення, вони також встановлюють порядок надання митних пільг тощо.
Пропуск вантажів МТД через митний кордон України та контроль за їх доставкою здійснюється за спрощеною схемою. Це визначено Порядком митного контролю й оформлення вантажів, що надходять на митну територію України, як МТД, для виконання робіт на об'єкті "Укриття". Це стосується, зокрема, усіх підготовчих робіт і безпосередньо пов'язаних із зняттям з експлуатації Чорнобильської АЕС. Порядок цей затверджений Наказом Держмитслужби від 10.10.2000 № 553.
При надходженні вантажу інспектор прикордонної митниці перевіряє наявність інформації про заявлений у товаросупровідних документах міжна-родний проект, за яким здійснюється переміщення. Інформація про зареєстровані проекти, що здійснюються в межах МТД, надходить централізовано до Держмитслужби з Мінекономіки України. Якщо проект зареєстрований, то оформлення здійснюється за внутрішнім транзитним документом (ВТД), сам вантаж направляється до митниці призначення для подальшого декларування. Спрощення процедури, як зрозуміло, полягає в тому, що одержувач вантажу не оформляє попереднє повідомлення (ПП) за місцем реєстрації. Відтак усі митні процедурні питання щодо переміщення і доставки МТД вирішуються безпосередньо на кордоні.
Належність ввезених в Україну вантажів до міжнародної технічної допомоги, а отже, і використання митних і податкових пільг підтверджує довідка Мінекономіки (далі - Довідка). Її для здійснення митного оформлення отримує Державне спеціалізоване підприємство "ЧАЕС" (далі - підприємство), як реципієнт. Це передбачено Порядком контролю та митного оформлення вантажів МТД, затвердженим спільним Наказом Держ-митслужби і Національного агентства України з реконструкції та розвитку (нині його функції виконує відповідний Департамент Мінекономіки України) від 15.10.97 № 42/505. Тому після прибуття до зони митного контролю митного поста вантажі певний час зберігаються під митним контролем на складах тимчасового зберігання. Це 11 складів, частина яких розташована в Славутичі, інша - у 30-кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Як правило, щоб отримати довідку, підприємство сьогодні витрачає від 14 до 21 дня, тоді як у 2002 та на початку 2003 років це потребувало від 3 до 4 місяців.
Довідка Мінекономіки є основним документом для митного оформлення вантажів МТД і, як передбачено вищевказаним Порядком, звільняє підприємство від надання зовнішньоекономічного контракту або іншого відповідного документа. Саме тому підприємство документально підтверджує мету переміщення вантажу тільки після отримання Довідки І. Якщо до 1 січня 2004 року це турбувало, в першу чергу, митні органи - в частині повноти і достовірності заповнення граф декларації, то після набуття чинності новим Митним кодексом України це стало хвилювати і другу сторону. Адже відсутність договорів

 
 

Цікаве

Загрузка...