WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правова діяльність органів самоврядування при формуванні місцевих податків і зборів (обов’язкових платежів) - Реферат

Правова діяльність органів самоврядування при формуванні місцевих податків і зборів (обов’язкових платежів) - Реферат


Реферат на тему:
Правова діяльність органів самоврядування при формуванні місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів)
Місцеві податки і збори повинні втілювати в собі ту частину дохідної бази місцевих бюджетів, щодо якої центральні органи влади не мають жодних повноважень стосовно вилучення і навіть урахування в складі доходів при складанні проектів місцевих бюджетів. Ці кошти повною мірою повинні бути власністю місцевого самоврядування, на яке вони опираються при виконанні своїх завдань і функцій [6, с. 185].
Декретом Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 року "Про місцеві податки і збори" органам місцевого самоврядування надавалося право самостійно встановлювати і визначати порядок сплати місцевих податків і зборів, відповідно до переліку і в межах граничних ставок, а також запроваджувати пільгові ставки, повністю відміняти окремі місцеві податки і збори чи звільняти від сплати певні категорії платників і надавати відстрочки в оплаті [4].
Під самоврядуванням розуміється відносно автономне функціонування певного колективу людей, що забезпечується самостійним прийняттям ним відповідних норм і рішень, які стосуються його діяльності [5, с. 5].
У статті 140 Конституції України зазначено, що "місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України" [1, с. 66].
Органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок. Органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю скасовувати окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників і надавати відстрочки при сплаті місцевих податків і зборів. Місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному радами народних депутатів, яким вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством [10, с. 45].
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що місцеве самоврядування - це "гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста, самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України" [2].
На нашу думку, позитивним прикладом щодо цього є державно-правовий експеримент з питань зміцнення та розвитку місцевого самоврядування, який проходив в Ірпінському регіоні Київської області. Ним передбачалося створення сучасної ефективної моделі місцевого самоврядування.
Згідно з цим Законом Ірпінській міській і перерахованим селищним радам надається право встановлювати відповідні місцеві податки і збори, кошти від яких зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Крім того, до міського і селищного бюджетів також зараховуються в повному обсязі податки на промисел, на доходи фізичних осіб тощо.
Ці положення закріплені в Законі України "Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в м. Ірпінь, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області" від 5 квітня 2001 року № 2352-III [3].
Як позитивний результат проведеного державно-правового експерименту, доходи від місцевих податків і зборів Ірпінського регіону складали: у 2000 році - 76,5 % планового показника, у 2001 році - 98,9 %, в 2002 році - 105,3 %1.
Місцеві податки і збори підлягають вдосконаленню за рахунок їх реформування.
До основних напрямів реформування необхідно віднести:
1. Розширення прав органів місцевого самоврядування у податковій сфері, які, зокрема, повинні отримати право впроваджувати на своїй території власні податки та збори, не передбачені державним законодавством про оподаткування на місцевому рівні за умови подання фінансово-економічного обґрунтування і проекту відповідного рішення на затвердження у вищий представницький орган, для того щоб уникнути податкового свавілля органів самоврядування. На місцях завжди знаходяться об'єкти, що можуть поповнити місцевий бюджет, але їх оподаткування не врегульоване законодавством.
економічний розвиток відповідних самоврядних одиниць. Йдеться про запровадження регіональних податків на рівні районів і областей.
3. Майнові податки, а саме: на нерухомість (будівлі, споруди, приміщення, землі) і її рух (успадкування, подарунки), на транспортні засоби - повинні стати важливим джерелом місцевих бюджетів, як у країнах з розвиненою економікою, причому держава повинна затвердити стандарти оцінки об'єктів майнового оподаткування, щоб уникнути зловживань органами самоврядування, а також гарантувати обґрунтовану систему пільг.
4. Розширення переліку місцевих податків і зборів за рахунок включення до їх складу таких, що є платою за місцеві послуги, відображають політику місцевої влади, а також цільових зборів і зборів фіскального характеру. Серед них податки і збори на розваги і видовища, екологічні, ресурсні, на благоустрій населених пунктів, на туристів, на мисливство і рибальство, на торгівлю спиртними напоями на розлив тощо [9, с. 224].
Узагальнюючи викладене не можна не погодитись з наступними висновками:
1. У сучасних умовах місцеві податки і збори відіграють незначну роль у формуванні місцевих бюджетів.
2. Сучасні органи місцевого самоврядування мають право вводити лише ті податки і збори, які визначені законодавством.
3. У сучасних умовах практично відсутнє оподаткування на рівні регіонального самоврядування

 
 

Цікаве

Загрузка...