WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові проблеми фіктивного підприємництва та його різновиди - Реферат

Правові проблеми фіктивного підприємництва та його різновиди - Реферат


Реферат на тему:
Правові проблеми фіктивного підприємництва та його різновиди
Фіктивне підприємництво - узагальнений термін, під яким розуміється і законодавчо визначається поняття фіктивних підприємств, фіктивних комерційних фірм, інших видів організаційно-правових форм, передбачених Господарським кодексом України як суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), які спеціально створюються або придбаваються (з реєстрацією в органах державної влади) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності щодо яких є заборона [1, c. 499 ].
Крім цього терміна, в наукових працях, у законах, підзаконних актах, а також в практичній діяльності правоохоронних (зокрема податкових) органів зустрічаються багато назв і термінів, під якими розуміються ряд підприємств-фіктивів, які здійснюють підприємницьку діяльність з порушенням окремих законодавчих норм, що регулюють фінансово-господарську діяльність. Така діяльність підприємств або прояви фіктивної підприємницької діяльності ними також вважається як фіктивна.
Так, у наукових публікаціях, у засобах масової інформації зустрічаються терміни: "фіктивні підприємства", "фіктивні фірми", "віртуальні підприємства", "лжепідприємства", "псевдопідприємства", "псевдофірми", підприємства з "ознаками фіктивності", "конвертаційні центри", "транзитні фірми", "офшорні та коралові підприємства", та інші назви, під якими розуміються фіктивні підприємства, які функціонують з метою прикриття незаконної діяльності, але за напрямами їх фіктивної діяльності, вкладається різний зміст і поняття.
У окремих законах і підзаконних актах, що торкаються питання оподаткування, у діловодствах є також схожі назви: "фіктивні фірми," "фіктивні структури," "фіктивні суб'єкти підприємницької діяльності", "фіктивна юридична особа," та інші, які вживаються як тотожні, але їх зміст не розкривається [2, c. 111].
Існують ряд жаргонних назв, які також зустрічаються в публікаціях - "фіктив", "фонарі", "фантоми", "химери", "одноразові", "багаторазові", "квартальні", "номінальні контори", "метелики-одноденки", "конверти", "офшори", "корали", "проліски", "поганки", "помийні ями", "смітники", "прилипали", "підставні", "липові", "ліві", "глухарі", "транзит", "буфер", "фірми-прокладки", "чорні дірки", "білі", "сірі" та інші назви.
Отже, одночасно з законодавчим терміном "фіктивне підприємництво" існує ряд інших термінів і різновидів фіктивного підприємництва, які потребують вивчення і уточнення їх суті і змісту діяльності.
Цілком логічно, що термін "фіктивне підприємництво", яке закріплене в ст. 205 Кримінального кодексу України, поглинає всі інші похідні від нього назви, які широко поширені і вживаються в практичній роботі співробітниками правоохоронних органів. Але не можна не враховувати той факт, що під термінами "фіктивне підприємництво", "фіктивні підприємства", "фіктивні фірми" та інші назви часто передбачається використання злочинцями для досягнення своїх злочинних задумів різних видів та організаційних форм підприємств (суб'єктів господарювання), а також використання підроблених засновницьких та інших документів від імені неіснуючих підприємств або використання підроблених засновницьких документів для укладання угод з іншими суб'єктами підприємницької діяльності від імені реально існуючих суб'єктів підприємницької діяльності, керівники яких не знають про використання реквізитів їх підприємства, фіктивними підприємствами, фіктивними фірмами та інше. Називають також і реально зареєстровані підприємства, які наряду із здійсненням основної підприємницької діяльності, зафіксованої в статутних документах, здійснюють заборонені види діяльності, на здійснення якої необхідні окремі дозволи державних структур (виготовлення та ремонт зброї, наркотичних речовин, лікарських препаратів тощо), або отримання ліцензій на виготовлення або реалізацію горілчаних, тютюнових та інших виробів тощо. Такі дії злочинців не підпадають під ознаки злочину ст. 205 Кримінального кодексу, оскільки вони передбачені рядом інших статтей Кримінального кодексу України (ст. ст. 190, 202, 203, 222, 358, 366 та іншими).
Таким чином, незважаючи на багатозначність і широке використання термінів "фіктивне підприємництво", "фіктивні підприємства", "фіктивні фірми" та інші назви в практичній діяльності правоохоронних органів, законодавче визначення має тільки термін "фіктивне підприємництво", а інші терміни не визначені через те, що за окремими напрямами господарської діяльності такі назви мають відмінності від встановленого кримінальним законодавством поняття фіктивності підприємств. На нашу думку, назви і терміни, які відмінні від кримінального поняття, що передбачає фіктивне підприємництво, необхідно або визначити і закріпити в окремих законодавчих актах або визнавати такими, які не відповідають змісту поняття фіктивності підприємств.
Відсутність у чинному законодавстві України визначення термінів "фіктивне підприємство", "фіктивні фірми" та інших назв значно ускладнює процес боротьби з такими підприємствами та впливає на їх кваліфікацію. З іншого боку, кримінальний термін "фіктивне підприємництво" хоча і передбачає створення (придбання) фіктивних підприємств, але не враховує інші прояви фіктивної діяльності суб'єктів господарювання (некомерційні підприємства, які здійснюють господарську діяльність, що не містить ознак підприємницької, обслуговуючі кооперативи та інші посередницькі структури, підприємці (фізичні особи), які здійснюють підприємницьку діяльність без статусу юридичної особи, тощо). Необхідність змін і уточнень до кримінального законодавства щодо визначення фіктивного підприємництва сприяли б ефективному застосуванню кримінальних норм щодо осіб, які використовують фіктивне підприємництво в злочинних схемах [3 с. 231-240].
Щодо інших назв і різновидів фіктивного підприємництва і їх використання в злочинних схемах, то, як показує аналіз, злочинці найчастіше використовують зареєстровані фіктивні підприємства, які можна умовно класифікувати у два види [4, c. 192-204].
1. Головні (основні) фіктивні підприємства з одноразовим або багаторазовим використанням.
2. Допоміжні (проміжні) фіктивні підприємства багаторазового використання.
Головні фіктивні підприємства - це підприємства, які в ланцюжку злочинних схем виконують

 
 

Цікаве

Загрузка...