WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові підстави ліцензування - Реферат

Правові підстави ліцензування - Реферат


Реферат на тему:
Правові підстави ліцензування
У чинному законодавстві України поступово, але неухильно, збільшується перелік видів діяльності, які потребують ліцензування. Але як і раніше, так і сьогодні в нашій державі відсутній перелік критеріїв, за якими можна визначити, які саме види діяльності повинні бути ліцензовані, а які ні. За останні десять років публікації, які б визначали підстави введення ліцензування або хоча б класифікували за певними критеріями ті види діяльності, які потребують ліцензування відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000, можна перерахувати на пальцях однієї руки. Разом з тим, визначення таких підстав є конче необхідним для сучасної економіки держави. Адже визначення спочатку на теоретичному, а потім і на законодавчому рівні таких критеріїв сприяло б стабілізації економіки. Сьогоднішнє ж законодавство у сфері ліцензування не можна назвати навіть близьким до досконалого. Практично жоден підприємець не почуває себе комфортно на ринку, тому що не знає, чи потрібна йому буде ліцензія завтра, чи ні. І навпаки, наявність чітко визначених критеріїв, за якими кожен суб'єкт підприємницької діяльності міг би самостійно визначати, потрібна буде йому ліцензія в майбутньому, чи його діяльність не потребує ліцензування.
Вченими адміністративістами висловлюються щодо цього різні думки, та жодна з них не знайшла свого відображення на рівні нормативних актів.
О. Олейник, зокрема, називає три підстави для введення ліцензування:
- якщо діяльність небезпечна для необмеженого кола осіб, які беруть у ній участь (наприклад, діяльність, пов'язана з використанням радіоактивних, сильнодіючих отруйних речовин і матеріалів тощо);
- якщо діяльність залучає до свого середовища необмежене коло учасників, включаючи їх майно у виробництво (наприклад страхова діяльність);
- діяльність є досить прибутковою та потребує підвищеного оподаткування, а отже, і додаткового контролю та нагляду з боку держави (виготовлення алкогольної та тютюнової продукції, створення та утримання гральних закладів тощо) [1].
Думається, що даний перелік критеріїв мав на меті не стільки розробку безпосередньо критеріїв введення ліцензування, скільки класифікацію вже існуючого переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Два перших критерії з означеної класифікації, по суті, відображають один аспект - особистісно-майновий. Тобто за О. Олейником, ліцензуванню підлягають ті види діяльності, провадження яких може бути небезпечним для необмеженого кола осіб або для їх майна.
Що ж до останнього критерію, додаткового оподаткування достатньо прибуткових видів діяльності. Він, на нашу думку, не повинен мати місця, оскільки державне регулювання прибуткової діяльності повинно здійснюватися шляхом визначених заходів податкової політики. Крім того, наявність такого критерію може бути причиною багатьох зловживань з боку держави та її органів. Адже держава, по суті, може визнати досить прибут-ковими різні види діяльності, особливо якщо буде змінено ставку оподаткування прибутків юридичних осіб. Прибутковість як самостійний критерій є юридично невизначеною і потребує додаткового тлумачення. У зв'язку з цим, виникає питання, який розмір прибутків має одержувати підприємець (підприємство), щоб його діяльність визнати такою, що потребує ліцензування: чи це буде твердо фіксована сума доходів, перевищення якої вказуватиме на необхідність ліцензування; чи це буде певний відсоток доходів, чи сукупність перших двох ознак. Що ж стосується додаткового контролю, то тут, на нашу думку, його не доцільно виділяти окремо, тому що будь-яка ліцензійна діяльність потребує контролю з боку держави та її органів, оскільки за відсутності такого контролю вона відбу-ватиметься з порушенням чинного законодавства України і виникне питання про доцільність існування ліцензування взагалі.
Вироблення критеріїв введення ліцензування надто тонке питання, щоб його можна було визначити в межах однієї статті. Адже надмірне збільшення таких критеріїв призведе до безпідставного збільшення видів діяльності, які потребуватимуть ліцензування, і, навпаки, умисне зменшення таких критеріїв призведе до зменшення надходжень у Державний бюджет України. Крім того, при виробленні критеріїв введення ліцензування необхідно, щоб не були порушені права та свободи людини і громадянина. Досвід іноземних держав показує, що введення ліцензування може бути пов'язано з різними підставами.
На нашу думку, введення інституту ліцензування необхідно для забезпечення безпеки особистості, суспільства чи держави та захисту майнових інтересів громадян, юридичних осіб, забезпечення нормального ходу макроекономічних процесів і виконання управлінських функцій. Розглянемо сутність цих підстав детальніше.
І. Для забезпечення безпеки особистості:
1. Якщо діяльність пов'язана з експлуатацією джерела підвищеної небезпеки, чи має місце небезпека виконуваних робіт. У даному випадку йдеться про знання суб'єктом спеціальних нормативно-технічних вимог і про можливість їх використання у практичній діяльності.
2. Якщо діяльність пов'язана з використанням нестандартних видів енергії, тобто має місце ризик небезпечного впливу вище означених джерел енергії на необмежене коло осіб, та потребує від експлуататора спеціальних знань, умінь і навичок.
3. Якщо діяльність пов'язана з ліквідацією

 
 

Цікаве

Загрузка...