WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків: проблеми запровадження та шляхи їхнього вирішення - Реферат

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків: проблеми запровадження та шляхи їхнього вирішення - Реферат

їхньої діяльності та оплати; визначати підрядника, укладати договори на управління та експлуатацію, обслуговування і ремонт майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів; захищати права, представляти законні інтереси власників в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності тощо. Однак зазначений спосіб утримання житла та прибудинкової території не набув масового застосування. Так, за даними Держжитлокомунгоспу України, у 2003 році таких об'єднань було створено лише 2 934 (2,9 %); у 2004 році - 3 409 (3,4 %); у 2005 році - 3785 (3,8 %). Дані соціологічного опитування, результати якого подано на рис. 1, дозволяють зробити висновок про те, що причиною повільного створення ОСББ є недостатній рівень обізнаності населення щодо ОСББ. Так, більше 50 % респондентів відповіли, що не знають нічого про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. На запитання, чи вступили б Ви у таке об'єднання, яке зможе обирати організацію, що буде краще обслуговувати будинок, більшість респондентів відповіла "так" (67,4 %). На запитання, чи змогли б мешканці Вашого будинку об'єднатися і створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку 26, 1 % опитаних відповіли "так", 37 % - "ні", а 37 % ще не визначились.
Ще однією причиною, що ускладнює процес створення, є незацікавленість у їхньому створенні представників місцевих органів влади, оскільки вони вважають, що такі об'єднання позбавлять їх функцій управління і контролю у житлово-комунальної сфери, тоді як вони і надалі прагнуть зберегти свої владні повноваження та отримувати дотації з державного бюджету. Невигідною діяльність ОСББ є і для ЖЕКів, тому що вони створюватимуть попит на реальні та якісні житлово-комунальні послуги і сприятимуть конкуренції, а отже, і розвитку ринкових відносин у житлово-комунальній сфері.
Рис. 1. Результати соціологічного опитування
Прикладом позитивної роботи ОСББ є діяльність об'єднань, що створені і працюють у м. Івано-Франківську. Щомісячна плата на утримання житла та прибудинкової території, де створені і працюють ОСББ, є дещо нижчою порівняно із загальновстановленою по місту, водночас вона дозволяє створювати мешканцям належні умови проживання, забезпечувати ефективну експлуатацію житлового фонду та отримувати прибутки [7, с. 7].
Такий досвід не одиничний, однак він не набув розвитку та поширення в Україні. Фактично сьогодні такі об'єднання створюються лише за власною ініціативою ентузіастів. Водночас органи місцевої виконавчої влади, на які згідно із законодавством покладена відповідальність за належне надання ЖКП, не проводять відповідну роботу щодо створення ОСББ, незважаючи на те, що саме ці об'єднання дозволять ефективно вирішити більшість житлово-комунальних проблем, суттєво покращити загальний стан міста та якість житлово-комунальних послуг, оскільки громадяни стануть власниками елементів загального користування у будинку; зможуть створити власну управлінську структуру для вирішення проблеми утримання будинку та прибудинкової території; покращити фізичний стан будинку та умови проживання у ньому; контролювати якість ремонтних робіт у будинку; матеріально впливати на порушників загальних домовленостей; отримають можливість скоротити витрати на комунальні послуги тощо.
Для того щоб вирішити зазначені вище проблеми щодо запровадження ОСББ, вважаємо за доцільне здійснити такі заходи:
1. Створити підрозділ у справах ОСББ в органах місцевого самоврядування, який займався б підготовкою пропозицій до проекту місцевого бюджету щодо фінансування пільг і субсидій на оплату житлово-комунальних послуг соціально незахищеним верствам населення; аналізом стану комунальної власності міста та житлового фонду, прогнозуванням і визначенням перспектив і пріоритетних напрямів створення і функціонування ОСББ; сприянням органам місцевого самоврядування у вирішенні питань організації обслуговування ОСББ підприємствами житлово-комунального господарства; організаційно-методичним забезпеченням діяльності ОСББ; проведенням конференцій, круглих столів із громадськістю, масово-роз'яснювальною роботою серед громадян щодо створення ОСББ і висвітленням у засобах масової інформації позитивного досвіду їхньої діяльності; підготовкою та поданням пропозицій до проектів місцевих програм соціально-економічного розвитку міста щодо покращання рівня комунального обслуговування населення та благоустрою населених пунктів, охорони навколишнього середовища, енергозбереження, стану безпеки тощо; здійсненням контролю за дотриманням правил комунального обслуговування та благоустрою.
Потребу у створенні такого підрозділу можна пояснити двома причинами: по-перше, кількість будинків, що потрапляє під дію постанови КМУ "Про затвердження Положення про порядок організації та діяльності об'єднань, що створюються власниками для управління, утримання і використання майна житлових будинків, яке перебуває у загальному користуванні" [5] та Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" [6] є дуже важливою у будь-якому місті України, по-друге, існує проблема підготовки спеціальних документів для реєстрації об'єднання (зокрема, технічний паспорт на будинок тощо). Варто також взяти до уваги, що міська адміністрація стосовно об'єднань відіграє подвійну роль: вона здійснює реєстрацію об'єднання і одночасно діє як член об'єднання у процесі його формування і функціонування (у випадках з будинками, що не повністю приватизовані). Ці дві ролі характеризуються різними інтересами, що накладає додаткові труднощі у процесі взаємодії міської влади з об'єднаннями. Крім того, навіть за наявності чіткого законодавства з питань ОСББ та при повній підтримці ідеї їхньої організації з боку міської влади, успіх справи залежатиме від того, чи досить чітко мешканці міста та представники влади уявлятимуть принципи організації ОСББ та механізм його функціонування. Без такого розуміння і відповідних знань у членів об'єднання справа створення об'єднань не буде успішною. До речі, створення відділу у справах об'єднань співвласників багатоквартирних будинків узгоджується із пунктом другим статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", який набрав чинності з 1 січня 2006 року, де зазначено, що органи місцевої влади можуть створювати такі об'єднання "для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів ..." [8].
2. Визначити функції та повноваження виборних осіб ОСББ, що дозволить сформувати дієву систему контролю, яка запобігатиме зловживанням ужитлово-комунальній сфері та чітко визначатиме права членів ОСББ. У статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" [6] наводиться перелік органів управління об'єднанням: ними є "загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об'єднання". Водночас у зазначеному вище Законі відсутній перелік повноважень окремих посадових осіб ОСББ і мешканців, що значно ускладнює процес їхнього створення та закріплення у відповідних статутах об'єднань. Тому пропонуємо внести зміни до статті 10 зазначеного вище Закону України, викласти абзац третій у такій редакції: "обрання членів Правління об'єднання та визначення їх

 
 

Цікаве

Загрузка...