WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Координація національних і міжнародних правоохоронних органів по боротьбі з економічною злочинністю - Реферат

Координація національних і міжнародних правоохоронних органів по боротьбі з економічною злочинністю - Реферат


Реферат на тему:
Координація національних і міжнародних правоохоронних органів по боротьбі з економічною злочинністю
Міжнародне рейтингове агентство Fitch у січні 2003 року відмітило напружену та нестабільну ситуацію в Україні. На думку експертів агентства, причиною цього є такі проблеми, як корупція, організована злочинність, недосконала податкова система, слабкий банківський сектор та енергоємне виробництво. У даному випадку на особливу увагу заслуговує висновок щодо проблем боротьби з корупцією та станом боротьби з відмиванням брудних коштів, іншими економічними злочинами. Так, у грудні 2002 року міністр внутрішніх справ України зазначив, що економічні злочини завдають країні великої матеріальної шкоди, підривають матеріальне благополуччя громадян. Наприклад, у 2002 році працівниками міліції припинено діяльність 697 організованих груп і злочинних організацій. Викрито понад 3 тис. осіб, які вчинили у складі організованих груп та злочинних організацій більш як 6 тис. злочинів. Тільки за закінченими кримінальними справами державі завдано збитків на 620 млн. грн. У сфері економіки у 2002 році працівниками державної служби по боротьбі з економічною злочинністю та підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю МВС України виявлено 31,5 тис. злочинів, більшість на пріоритетних напрямках економіки. Понад 70 % з виявлених кваліфіковано як тяжкі та особливо тяжкі. Задокументовано понад 400 економічних злочинів, збитки з кожного з них дорівнюють мільйон гривень. Значна частина економічних злочинів має транснаціональний характер.
У полі зору правоохоронців знаходились посягання на бюджетну систему України, боротьба з так званими новими злочинами, відповідальність за які ще донедавна не була навіть обумовлена законодавством - порушеннями порядку здійснення операцій з мета-лобрухтом, злочинами у сфері високих технологій та інтелектуальної власності. За останні три роки особливого загострення набула проблема боротьби з відмиванням коштів, здобутих злочинним шляхом. Це зумовлено передусім жорсткими умовами реформування дохідної частини бюджету, а також підвищенням вимог до прозорості і зміцнення фінансово-кредитної системи шляхом збільшення її капіталів з боку Світового банку, Ради Європи та інших організацій. МВС виявлено понад 350 злочинів даної категорії.
Незважаючи на проведену роботу, поле діяльності правоохоронців щодо супроводження негативних процесів в економіці повинне розширюватися, адже сума встановлених у кримінальних справах збитків далека від реальних, що завдаються державі [1].
Це викликає стурбованість не тільки владних структур України, але й міжнародних організацій, від яких залежить прийняття рішень щодо інвестування розвитку економіки та підтримки політичного курсу держави, участі її правоохоронних органів у діяльності міжнародних правоохоронних структур. З боку керівництва держави вживаються відповідні заходи щодо інтеграції в міжнародний простір [2].
Так, у січні 2003 року Президент України підписав Указ "Про Національний центр з питань Європейської інтеграції України". Національний центр створено як консультативно дорадчий орган при Президентові для забезпечення послідовної реалізації курсу країни на євроатлантичну інтеграцію, а також для підготовки пропозицій по координації роботи органів виконавчої влади у зазначеній сфері [3].
Питанням дослідження стану і трансформації транснаціональної злочинності приділяли увагу вчені-юристи: П.Д. Біленчук, С.Є. Єркенов, А.В. Кофанов [4], Л.А. Луць [5], Е.Б. Мельникова [6], М.П. Смирнов [7], Цепелєв В.Ф. [8] та ін. Їх праці в основному присвячені правовим аспектам взаємодії правових систем Ради Європи, Європейського союзу та держав-учасниць, правовим і фінансовим проблемам реалізації міжнародних правових актів по боротьбі зі злочинністю правоохоронними органами України, вивченню позитивного досвіду організації роботи поліцейських служб розвинених країн. Однак проблеми координації боротьби з економічною злочинністю у міжнародному масштабі предметно не досліджувались.
Аналіз використання позитивного досвіду співпраці закордонних поліцейських структур свідчить, що, обравши шлях удосконалення системи правоохоронних органів, завжди корисно реально оцінити свій власний досвід і разом з тим звернутися до практики та напрацювань учених інших країн у цій галузі. Зарубіжні держави як різні суспільно-політичні утворення зі своєю історією, особливостями державного устрою, політичною системою, культурою та традиціями мають свої підходи до координації діяльності власних правоохоронних органів. З метою співпраці у міжнародному масштабі вони розробили і застосовують ефективне законодавство, знайшли можливість фінансового забезпечення, створення і функціонування ряду міжнародних правоохоронних організацій по боротьбі з транснаціональною злочинністю, визнаною загрозою світового масштабу.
На особливу увагу заслуговує координація багатьох правоохоронних органів США, діючих у рамках відповідних програм, затверджених на державному рівні (OCDETF, HIDTA). Досить плідним потрібно визнати створення і функціонування такого підрозділу, як "Ударна група", до складу якого включено оперативних співробітників від ФБР, митної служби, берегової охорони та інших відомств і служб з метою взаємодії та розши-рення кола повноважень підрозділу з належним рівнем нормативної регламентації, що створило відповідні умови для його високоефективної діяльності по боротьбі з економічною злочинністю [7].
Позитивним прикладом може бути і той факт, що у 2000 році у США вперше було прийнято "Державну стратегію боротьби з відмиванням грошей", що включає декілька десятків заходів, спрямованих на досягнення чотирьох головних цілей: підвищення ролі органів державного правопорядку; посилення залучення банків та інших фінансових інститутів; надання більш ефективної допомоги регіональним і місцевим органам, які здійснюють та сприяють розвитку міжнародного

 
 

Цікаве

Загрузка...