WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Досвід боротьби з податковими злочинами зарубіжних країн - Реферат

Досвід боротьби з податковими злочинами зарубіжних країн - Реферат

податкових інспекціях існують слідчі і розшукові відділи, хоча спеціальної податкової міліції не існує і в разі вчинення опору залучається звичайна поліція. Cлідчі і розшукові відділи обладнані апаратурою для підслуховування та звукозапису, мають лабораторії, де проводяться відповідні експертизи, а також аналіз достовірності документів, поданих платниками податків.
Західні спеціалісти підкреслюють, що фінансовий контроль за грошовими операціями населення з боку податкових служб, а через них і з боку правоохоронних органів, став можливим лише на основі розвитку безготівкових рахунків з широким використанням електронно-обчислювальної техніки.
Розповсюдженою формою платежів у таких країнах, як США, ФРГ, Англія, Японія, Канада та інших є використання кредитних карток - "електронних грошей". Вказана обставина значно ускладнює оборот грошових коштів у "тіньовому" секторі економіки, тим самим примушуючи представників тіньового бізнесу вишукувати нові способи "відмивання" прибутків, отриманих від нелегальних джерел.
Разом з тим, як визнають представники фіскальних служб,незважаючи на досягнення, в розвинених країнах за останні десятиріччя успіхи у вдосконаленні фінансового контролю, масштаби ухилення від сплати податків залишаються значними. За оцінками фінансових експертів загальні втрати казни від недоплати податків склали: у Франції - 19 % від загальної суми бюджетних доходів, у ФРГ - 16 %, в Італії - 10 %.
Незважаючи на те, що кримінальне законодавство Чехії містить всього одну статтю, яка передбачає відповідальність за різноманітні форми несплати податків або інших встановлених законом платежів, три передбачених у ній пункти є доброю спробою законодавчого присікання деяких основних (класичних) форм ухилення від сплати податків з різноманітним ступенем тяжкості. Також відмінною ознакою цієї статті порівняно з аналогічними статтями інших фіскальних або кримінальних законодавств є "драконівська" суворість покарання за особливо тяжку форму ухилення - 12 років позбавлення волі [4, c. 168].
Податкові органи Російської Федерації у своїй діяльності також широко використовують можливості взаємодії з іншими контролюючими та правоохоронними органами. Можливість і необхідність використання механізму цієї взаємодії і координації діяльності податкових та інших органів Росії знайшли відповідну правову регламентацію у більш як 50 нормативних актів. Лисенко В.В. зазначає, що взаємодію та координацію діяльності можна розглядати у двох напрямах: перший - характеризує організаційну сторону цього процесу, другий - безпосередню діяльність правоохоронних та контролюючих органів про проведення оперативно-розшукових заходів, слідчих дій, податкових перевірок на предмет виявлення, профілактики та запобіганню скоєнню правопорушень у сфері оподаткування та корупційних діянь серед співробітників податкових та митних органів [5, c. 147].
Механізм взаємодії податкових органів* проявляється у багатьох напрямах, у тому числі: організація надання податковими органами у Федеральний банк відомостей про порушення податкового законодавства та обмін інформацією між підрозділами щодо виявлених правопорушень податкового законодавства та використаних форм і методів податкового контролю; обмін інформацією, що становить взаємний інтерес; виявлення та попередження фактів корупції серед співробітників податкових органів; спільна діяльність щодо проведення роз'яснювальної роботи серед платників податків; спільні дії щодо виявлення, розслідування та попередження фактів ухилень від сплати податків тощо.
Міжнародне ухилення від сплати податків здійснюється за допомогою різних механізмів: міграція, переказ грошових коштів за кордон, створення головного офісу підприємства в офшорних зонах (її називають letter box company) філіалів, акціонерних товариств - все з метою заниження прибутку і ухилення від сплати податків у країні проходження [4, c. 72]. Наприклад, для присікання даного виду ухилення від сплати податків шляхом міграції США ввели інститут "оподаткування у випадку серйозної загрози", тобто американське податкове законодавство передбачало можливість оподаткування перед закінченням податкового року, якщо існувало припущення того, що платник податку може залишити країну або перевести майно за кордон.
У Германії застосовується положення, яке розширює поняття податкової спроможності нерезидента щодо прибуткового податку, податку на майно і спадок. Німецькі постанови передбачають оподаткування протягом десяти років після міграції платників податків у країни з низькими податками. Подібні положення про прискорення в таких випадках ухилення від сплати податку передбачають фіскальне законодавство Канади, Данії, Швеції, Австралії тощо [4, c. 76].
Специфіка України порівняно з країнами з розвиненою економікою, з погляду контролю за виконанням платниками податків фінансового законодавства, зумовлена такими чинниками, як слабка фінансова дисципліна платників податків внаслідок низької податкової культури в суспільстві; недосконалість законодавчої бази, що не дозволяє залучати до повної відповідальності злісних неплатників; надлишкова фіскальна орієнтація податкової політики тощо. На сьогодні фінансовий ризик при свідомій несплаті податків значно нижчий від можливого надприбутку, одержаного за таких умов. Чим вище ставка податку і нижче розмір санкцій, що реально має місце в Україні, тим вище економічний ефект ухилення від оподаткування. Це дає підстави стверджувати, що у несплаті державі належних платежів існує реальне економічне підґрунтя, а ухилення від сплати податків є своєрідною реакцією платників податків на підсилення податкового тягаря та недосконалість норм податкового законодавства.
Література:
1. Налоговые преступления и правонарушения. Кто и как их выявляет и предупреждает / Под ред. В.Д. Ларичева. - М., 1998. - С. 125.
2. Андреев Г.В. Взаимодействие Федеральных органов налоговой полиции и органов внутренних дел при выявлении и расследовании преступлений в сфере налогообложения. Дисс. канд. юрид. наук. - М., 2001. - С. 251.
3. Тіньова економіка та організована злочинність: Навчальний посібник. - К.: НАВСУ, 1999. - С. 245.
4. Тупанчески Н.Р. Уклонение от уплаты налогов в сравнительном праве / Под ред. проф. В.С. Комисарова. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, Закон и право, 2001. - 246 с.
5. Лисенко В.В. Виявлення податковою міліцією ухилень від сплати податків. - К., 2002. - 168 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...