WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Деякі аспекти економічного та правового моніторингу щодо можливостей введення страхової медицини в Україні - Реферат

Деякі аспекти економічного та правового моніторингу щодо можливостей введення страхової медицини в Україні - Реферат

здоров'ї населення.
Тому зрозуміло бажання багатьох учених,організаторів охорони здоров'я змінити ситуацію, що склалася, створити єдине замкнене коло в реалізації програм охорони здоров'я населення, інтегрувати діяльність структур, які володіють даними про стан здоров'я населення і навколишнього середовища, про умови праці і інших факторів, які впливають на здоров'я громадян України [7].
Медицина - це високотехнологічна, науко-, ресурсомістка галузь, яка потребує державного регулювання, і тому сьогодні в Україні необхідно визначити джерела фінансування системи охорони здоров'я на засадах страхового принципу, фінансування медичної допомоги як працюючого, так і непрацюючого населення та економічно обгрунтувати механізм реалізації цього принципу. Медико-соціальні гарантії держави в умовах обов'язкового медичного страхування повинні бути не тільки законодавчо закріплені, а й фінансово забезпечені [11].
Вирішити це завдання якоюсь мірою дозволить введення сьогодні в Україні обов'язкового медичного страхування.
Вивчення правових, історичних, економічних і медико-соціальних передумов впровадження системи обов'язкового медичного страхування, а також проведений аналіз введення Закону "Про медичне страхування" в Україні дозволяє зробити висновок про необхідність переходу до обов'язкового медичного страхування.
Під час соціологічного аналізу заходів, що здійснюються сьогодні в Україні, в деяких регіонах, областях та містах (Житомирська лікарняна каса, Одеса, Кременчуг, Переяслав-Хмельницький, Комсомольск тощо) щодо введення елементів медичного страхування з використанням принципів і методів соціального маркетингу, вивчаються проблемні ланки в системі зв'язків правової, економічної і соціальної сфер суспільства, виявляються основні дисфункції, дається оцінка економічній і соціальній ефективності введення системи ОМС, а це відповіді на питання: "Для чого необхідний соціальний маркетинг обов'язкового медичного страхування?". Це також потрібно для того, щоб:
- зробити необхідною, соціально корисною саму ідею введення ОМС на сучасному етапі розвитку суспільства;
- не винаходити непотрібних "особливих форм" нововведень з введення і функціонування системи ОМС, обгрунтовуючи це лише нашою виключною національно-історичною ситуацією, а, навпаки, використовувати матеріали поглибленого дослідження правових, історичних, економічних, медико-демографічних і організаційних аспектів обов'язкового медичного страхування;
- ввести в практику організації охорони здоров'я найбільш ефективні і передові форми фінансового менеджменту; системи забезпечення і контролю якості медичної допомоги; захисту прав головних суб'єктів ОМС - пацієнтів;
- зробити існуючі медичні заклади, які надають медичні послуги, дійсно самостійними господарюючими суб'єктами, щоб з'явилася реальна можливість створення ринку виробників і ринку самих медичних послуг;
- з найменшими труднощами і затратами провести адаптацію медичної галузі до роботи в умовах ринкової економіки;
- ефективно і раціонально розпоряджитися інвестиціями, які можуть бути залучені в медичну галузь, в тому числі і позиками іноземних інвесторів Всесвітнього банку реконструкції і розвитку, благодійних та інших фондів;
- визначити обсяги фінансування медицини за рахунок власних коштів одержувачів медичних послуг;
- встановити легальний соціальний контракт між медичними працівниками та суспільством взагалі на заміну існуючих взаємовідносин, побудованих на принципах корумпованого суспільства.
Виходячи із викладеного можна із упевненістю констатувати, що медичне страхування є однією із форм соціальної послуги, яка надається державою в системі соціального захисту населення в умовах становлення ринкових відносин, а це означає, що для більш ефективного введення і функціонування системи медичного страхування необхідно всесторонньо використовувати методологічні, методичні і технічні прийоми соціального маркетингу [12].
Для вироблення наукових аспектів соціологічного дослідження громадян України різних вікових груп і соціального положення щодо їх відношення до реформ у медичній галузі, захисту прав пацієнтів, можливих джерел її фінансування та необхідності введення медичного страхування були проведені вибіркові соціологічні опитування громадян України в Ірпінському регіоні, враховуючи питання стратегії розвитку регіону у світлі Закону України "Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені, селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське Київської області" [3]. У Національній академії державної податкової служби України було розроблено анкети щодо проекту реформування системи охорони здоров'я в регіоні на засадах медичного страхування та проведено моніторинг. Опитування проводилося в період з 09.09.2004 по 29.09.2004 р. із залученням провідних фахівців Академії ДПС України та Інституту фінансового права.
У моніторингу взяли активну участь начальник медичної служби, завідувачі відділень і медичні працівники військового госпіталю Міністерства оборони України в місті Ірпені (В/ч А2925), головні лікарі, їх заступники та лікарі Ірпінської центральної міської лікарні, пологового будинку, міських поліклінік, селищних медамбулаторій, головні лікарі і лікарі санаторно-курортних закладів в місті Ірпені та селищах Ворзель і Буча, як відомчого підпорядкування так і підпорядкування МОЗ України, які проводили анкетування серед пацієнтів різних категорій. В анкетуванні брали участь також директори, завучі і вчителі шкіл регіону, що проводили анкетування серед батьків учнів, які навчалися в цих закладах. Директори промислових підприємств і закладів різних форм власності, що проводили моніторинг серед своїх співробітників.
У процесі наукового дослідження були виконані такі види робіт:
- розроблена методика за програмою дослідження;
- визначені бази дослідження;
- визначено і обгрунтовано обсяг вибіркової сукупності;
- розроблено рекомендації щодо організації збору інформації;
- розроблено інструментарій для вивчення думки респондентів;
- використані система комп'ютерних програм, інформаційних технологій для обробки і аналізу зібраної інформації.
Схемою програмного дослідження передбачалося виконання наступних етапів:
1) визначення кола і специфіки питань, які вивчатимуться, і що можна очікувати на виході;
2) розробка програми дослідження:
- визначення учасників дослідження та їх участь у дослідженні;
- визначення матеріальних та інших затрат для проведення дослідження;
3) визначення генеральної сукупності та вибірки. Виходячи з визначення, що генеральна сукупність - це та частина об'єкта дослідження, до якої з певним припущенням можна застосовувати висновки, одержані під час дослідження.
Була розроблена анкета для користувачів медичних послуг (пацієнтів) на 26 запитань, для якої було складено ряд специфічних для кожної групи підзапитань:
1) збір

 
 

Цікаве

Загрузка...