WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Департамент боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, набуває досвіду в роботі - Реферат

Департамент боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, набуває досвіду в роботі - Реферат

фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг" (липень, 2001 року), у яких передбачені положення щодо протидії відмиванню грошей, але в них законодавець не передбачив механізму виявлення сумнівних фінансових операцій та повідомлення про них відповідних правоохоронних органів.
Рада Європи у травні 2000 року вперше здійснила перевірку та оцінку ситуації в Україні щодо стану боротьби з відмиванням грошей, за результатом яких у всіх сферах державної системи (юридичної, фінансової та правоохоронної) на пленарному засіданні FATF нашу державу включили до так званого "чорного" списку. Як наслідок, у випадку неприведення законодавства України відповідно до Сорока Рекомендацій FATF можливе застосування до України фінансових санкцій, що ще більше ускладнить економічну ситуацію.
Враховуючи зазначені проблеми особливо щодо прогалин у чинному законодавстві, Президент України підписав Указ "Про додаткові заходи щодо посилення боротьби з приховуванням доходів від оподаткування, а також відмивання доходів,отриманих незаконним шляхом" від 22 червня 2000 року № 813, яким зобов'язав Державну податкову адміністрацію створити у своєму складі на центральному та регіональному рівнях спе-ціальні підрозділи по боротьбі з приховуванням доходів від оподаткування і відмивання доходів, отриманих незаконним шляхом.
Поставлені вимоги було виконано, а підрозділи укомплектовано досвідченими аналітиками, аудиторами та юристами, які спрямували свої зусилля на встановлення схем отримання "брудних" грошей і засобів їх відмивання як в Україні, так і за її межами.
Зазначена діяльність проводиться на підставі вивчення позитивного світового досвіду боротьби з відмиванням доходів із паралельним ство-ренням власної системи контролю за сумнівними фінансовими операціями та попередження відтоку капіталів за кордон.
За час роботи зазначених підрозділів встановлено і припинено ді-яльність за десятками схем вивозу українських капіталів за кордон, а також незаконного відшкодування ПДВ тощо.
Станом на 1 березня 2002 року за матеріалами спецпідрозділів порушено 366 кримінальних справ за несплату податків (ст. 148-2 (212) КК України), де мали місце елементи відмивання грошей і 123 кримінальні справи за приховування валютної виручки (ст. 80-1 (207, 208) КК України).
У результаті встановлення контролю за перерахуваннями грошей у національній валюті на кореспондентські рахунки іноземних банків, а також придбанням іноземної валюти під зовнішньоекономічні контракти на міжбанківському валютному ринку припинено 242 факти розрахунків через "фіктивні фірми", 67 фактів - через "ЛОРО"-рахунки та 255 випадків - через відтік коштів у ВКВ за кордон. Загальна сума становить понад 1 млрд. грн.
Тільки у результаті посилення контролю за розрахунками з іноземними партнерами з використанням "ЛОРО"-рахунків кількість таких перерахувань до банків країн Балтії скоротилася минулого року у 10 разів.
Досвід роботи цих підрозділів покладено в основу організації ді-яльності створеного відповідно до Указу Президента України "Про до-даткові заходи по посиленню боротьби з відмиванням прибутків, отриманих злочинним шляхом" від 19.07.01 № 532/2001 у структурі Державної податкової адміністрації України Департаменту боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом.
Перед Департаментом поставлено завдання подальшого удосконалення боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом, створення банку даних про сумнівні фінансові операції, забезпечення співробітництва з FATF та Європейською групою аналізу, а також підрозділами по збору фінансової інформації інших держав.
Для створення системи контролю за сумнівними операціями, на виконання Указу Президента України від 22.03.01 № 183 у ДПА створюється відповідний банк даних про сумнівні фінансово-майнові операції, який формується з різних офіційних джерел.
Як показує аналіз порушених кримінальних справ, легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом, незалежно від джерела їх походження відбувається у секторах отримання так званих "швидких грошей" - у паливно-енергетичному та агропромисловому комплексах, на ринку підакцизних товарів, у кредитно-фінансовій системі, на фондовому ринку, у шоу-бізнесі та зовнішньоекономічній діяльності.
Практика показує, що складність боротьби з економічною злочинністю полягає в тому, що для відмивання грошей злочинний світ широко використовує не тільки внутрішні можливості країни, але й міжнародні грошові розрахункові системи, сприятливі умови для реєстрації підприємств та відкриття рахунків у банках, розташованих у багатьох офшорних зонах, у так званих "податкових сховищах".
Тільки у 1998 році функціонувало близько 4 000 банківських установ, які одержали ліцензії на здійснення банківської діяльності в 60 офшорних зонах. Близько 44 % з них розташовані на Карибських островах та в Латинській Америці, 28 % - у Європі, 18 % - в Азії і 10 % - на Близькому Сході та в Африці. На рахунках у цих банках знаходиться приблизно 5 трлн. доларів США.
Навіть поверхневий аналіз ділової української зовнішньоекономічної сфери свідчить про те, що багато заможних громадян заробили капітал кримінальними методами, використовуючи офшори.
За минулий та перший квартали поточного року здійснено перевірки більш 10,4 тис. сумнівних операцій, з них: 9,6 тис. - з питань валютного регулювання та 0,8 тис. - з майном та майновими правами. Попереджено майже 400 фактів незаконної купівлі іноземної валюти на загальну суму 2 191,3 млн. грн. Напрацьована інформація дозволила викрити доходи кримінального походження у 437 випадках на суму 300,7 млн. грн., 89 ма-теріалів на суму 80,6 млн. грн. передано іншим правоохоронним органам відповідно до їх компетенції.
Аналіз результатів роботи щодо викриття та розслідування злочинів, пов'язаних з ухиленням від сплати податків і легалізацією "брудних" грошей, переконливо свідчить, що основним механізмом такої протиправної діяльності залишаються

 
 

Цікаве

Загрузка...