WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Аналіз стану та шляхи посилення боротьби з корупцією в Україні - Реферат

Аналіз стану та шляхи посилення боротьби з корупцією в Україні - Реферат

органам, що ведуть боротьбу з корупцією.
Законом України "Про боротьбу з корупцією" державні службовці у разі вчинення корупційного діяння або повторного порушення спеціальних обмежень, передбачених статтею 5 цього Закону, поряд з адміністративною відповідальністю несуть дисциплінарну - звільнення з посади чи інше усунення від виконання державних функцій. Особам, до яких застосоване стягнення за статтею 7 Закону, забороняється займати посади в державних органах та їх апараті протягом 3 років з дня звільнення.
Але виконання судових постанов іноді стає проблемами, які важко вирішити. Прикладом цього може бути випадок з одним головою сільської ради, якого було визнано винним у фінансових зловживаннях і притягнено до адміністративної відповідальності згідно з пунктом "а" статті 1 Закону України "Про боротьбу з корупцією". Покарання полягало в штрафі розміром 425 грн. і позбавлення права займати відповідні посади протягом трьох років із дня звільнення. Однаксільський голова залишився на своїй посаді і сьогодні. Рішення про дострокове припинення його повноважень згідно зі статтею 79 Закону України "Про місцеве самоврядування" може прийняти сесія міської ради, яка вирішила не усувати голову з даної посади.
Як видно з даного прикладу: з одного боку, існує судова постанова, з іншого - рішення сесії, яка захищає інтереси голови та рішення якої і підписав він сам.
Ми вважаємо, що такі суперечливі випадки можуть призвести до падіння авторитету суду, якщо вони не будуть вирішені на законодавчому рівні.
До основних причин низької ефективності боротьби з корупцією слід віднести, на наш погляд, неузгодженість чинного законодавства в питанні визначеності органів, що зобов'язані нести відповідальність за цю роботу.
У Законі України "Про боротьбу з корупцією" більшість державних органів, на яких покладається функція боротьби з корупцією є МВС України, СБУ, органи прокуратури, де основну роботу виконує МВС, у зв'язку з тим, що СБУ і прокуратура не мають можливості вести боротьбу з цим явищем на всіх рівнях.
При цьому необхідно зазначити, що іноді до суду надходять протоколи, згідно з якими притягаються до відповідальності особи, дії яких не є правопорушенням, що передбачено законом, або до відповідальності притягуються посадові особи, які не є державними службовцями. А також - після закінчення строків, передбачених статтею 38 КпАП України. Так, покарали директора комунально-житлового експлуатаційного підприємства, який також не був суб'єктом даного правопорушення.
Об'єктом посиленої уваги МВС залишається подальше вдосконалення стратегії і тактики протидії прояву корупції. Для цього, зокрема, розроблені і впроваджені в оперативну діяльність методики виявлення і попередження розкрадання грошей в АПК, у нафтовій галузі, виявлення злочинів, пов'язаних з відмиванням грошей за допомогою фіктивних підприємств. За окремим дорученням уряду розроблені організаційно-правові заходи щодо проекту державної програми реорганізації економіки, спрямовані на знижен-ня рівня криміналізації, соціально-економічної сфери і забезпечення економічної безпеки держави. Сьогодні в Україну почали повертатися українські кошти, які "перекрутилися" за кордоном і нині господарі змушені їх повертати у вигляді інвестицій, тому що на Заході важко витратити гроші - повинен прозвітувати, де їх взято. І оскільки Україна не прийняла відповідний Закон, 6 вересня 2001р. міжнародною Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням доходів (FATF) її внесено до так званого "чорного списку" країн, які не здійснюють належних заходів щодо боротьби з відмиванням коштів.
З урахуванням положень концепції боротьби з корупцією на 1998-2005 рр. і згідно з указом Президента України розроблено план скоординованих організаційно-практичних і професійних заходів МВС, Державних податкових адміністрацій, Державної митної служби, СБУ та інших державних органів виконавчої влади.
Але процес ускладнюється тим, що в державі нема єдиного органу, для якого боротьба з корупцією була б основною, а не побічною функцією, і який би не тільки розкривав і розслідував, але й попереджував корупцію.
Уряди багатьох країн намагаються сприяти зусиллям, спрямованим на викриття корупції шляхом формування спеціальних органів боротьби з цим злом. Так, у Сингапурі створено комісію з питань боротьби з корупцією; в Гонконгу - Незалежну комісію боротьби з корупцією; в Австралії - комісію з питань боротьби з корупцією; в Італії, Франції також створено подібні органи. У США, наприклад, головною ударною силою в боротьбі з корупцією виступають Міністерство фінансів із його органами, до структури якого входить і слідчий апарат, а також системний контроль усього руху грошової маси проводить банківська система країни, що дає позитивний результат, оскільки всі види корупції найбільш проявляються через фінансово-банківську систему.
У Законі України "Про боротьбу з крупцією" така фінансова служба, а також такий контролюючий орган, як Податкова адміністрація, не включені до переліку органів, в обов'язки яких входить боротьба з корупцією.
У зв'язку з цим ми можемо внести пропозицію про включення до переліку органів, на які держава покладає обов'язки боротьби з корупцією, Голів КРУ, Міністерства фінансів, Державну податкову адміністрацію, Державний митний комітет, а також органи державного контролю, яких усунули в нових умовах господарювання, при тому що відбулося видозмінення чинників, що зумовлюють поширення корисливих посягань на державне і суспільне майно.
Ми поділяємо думку В.І. Попова, М.І. Камлика, Є.В. Невмержицького, які вважають, що в систему органів, які поряд з правоохоронними відомствами будуть нести відповідальність за стан боротьби з корупцією, повинні входити органи представницької виконавчої влади, покликані вести боротьбу з корупцією в середині самого відомства шляхом контролю і правового регулювання. Це перш за все, Уряд, галузеві міністерства, Фонд державного майна України, Національний банк України, а також вищезазначені контролюючі органи: вони повинні нести відповідальність за стан законності і порядку в підпорядкованій системі зверху донизу.
Таким чином, усе викладене свідчить, що вчинені тяжкі злочини в сфері економічної, банківської, зовнішньоторговельної діяльності корумпованими угрупованнями, боротьба з корупцією в державних структурах, - усі ці питання, на наш погляд, повинно вирішувати Національне бюро розслідувань, необхідність створення якого очевидна.

 
 

Цікаве

Загрузка...