WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Адміністративно-правові аспекти здійснення пропускного режиму підрозділами охорони - Реферат

Адміністративно-правові аспекти здійснення пропускного режиму підрозділами охорони - Реферат

режим.
Відповідно до вимог адміністративного законодавства може здійснюватися огляд речей та особистий огляд відвідувачів.
Всі працівники охорони, будь-якої форми власності, мають право застосовувати такий запобіжний захід, як заборону входу і перебування на об'єкті охорони, якщо особи порушують вищеназвану Інструкцію, затверджену власником.
Закон України "Про власність" не забороняє власнику вносити обмеження в здійсненні пропуску і пересування його територією, але тільки ті, які відповідають вимогам чинного законодавства.
Як видно з Конституції України, ці обмеження повинні відповідати вимогам статті 3, в якій сказано, що "права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави", а також статті 13, - Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству" [7].
Також власник не може заборонити прохід на режимну територію працівникам міліції, прокуратури, Служби безпеки України іншим посадовим особам державної влади при виконанні ними службових обов'язків, оскількитаке право їм прямо надано в законах, які регламентують їхню діяльність: "Про міліцію"; "Про Службу безпеки України"; "Про прокуратуру"; "Про державну податкову службу України" тощо.
Так, згідно з пунктом 15 статті 11 Закону України "Про міліцію" міліції при виконанні покладених на неї обов'язків надається право "входити безперешкодно в будь-який час доби: на територію і приміщення підприємств, організацій, в тому числі митниці, та оглядати їх з метою припинення злочинів, переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, при стихійному лихові та інших надзвичайних обставинах; ... у разі опору, вчинення протидії працівник міліції може вжити заходів до їх подолання..."
Разом з тим, на практиці інколи виникають конфліктні ситуації між посадовими особами цих органів і службами безпеки підприємств. З метою недопущення таких ситуацій необхідно надати відповіді на такі запитання:
- як трактувати слово "безперешкодно", у спрощеному розумінні цього слова чи до перепустки на об'єкт служба охорони вимагатиме від посадових осіб цих служб реєстрації або оформлення перепустки встановленого зразка;
- чи треба посадовій особі надавати докази, що вона в даний час виконує покладені на неї обов'язки, чи достатньо усного пояснення і документа, що засвідчує посадову особу.
На нашу думку, дане питання доцільно більш детально деталізувати на законодавчому рівні шляхом внесення доповнень до вищеназваних законів.
Така проблематика найбільш детально регламентована для працівників Державної податкової адміністрації. Так, згідно зі статтею 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" працівники цієї служби мають право обстежувати будь-які виробничі приміщення підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, а в разі відмови керівників підприємств, установ, організацій і громадян пропустити посадових осіб для обстеження приміщень; органи державної податкової служби мають право визначати оподаткований дохід на підставі документів, що свідчать про одержані ними доходи. Крім того, в таких випадках вони мають право зупиняти платежі на рахунках і установах банку. Також детально регламентована відомчими документами цієї служби процедура здійснення перевірки, а саме: обов'язкове попередження про початок перевірки та іменний припис встановленого зразка про повноваження посадової особи, яка прибула на перевірку [8]. Такий ґрунтовний юридично визначений підхід до цієї проблематики практично зводить до мінімуму конфліктні ситуації, і його, на нашу думку, можна взяти за основу при розробці і внесення змін до законодавчих актів, які регламентують діяльність інших державних органів.
Так, у Законі України "Про міліцію", на нашу думку, доцільно було б деталізувати такі положення:
- детально назвати, коли працівник міліції виконує покладені на нього обов'язки, а також визначити процедуру безперешкодного входження на об'єкт;
- встановити відповідальність працівників міліції за безпідставне (для вирішення осо-бистих питань) проникнення на об'єкт під виглядом виконання службових обов'язків.
Також у проекті Закону "Про охоронну діяльність" необхідно передбачити відповідальність, до охоронного підприємства будь-якої форми власності, у випадку безпідставного недопущення працівників державних органів до перевірки.
Адміністративно-правові засади здійснення пропускного режиму підрозділами охорони теоретично недостатньо досліджені і законодавчо прямо не визначені. Разом з тим власники об'єктів, взявши за основу Господарський кодекс України, Закон України "Про власність", спираючись на інші законодавчі та підзаконні акти, мають можливість розробити Інструкцію про пропускний режим, яка після затвердження дозволить деякою мірою виконати мету і завдання пропускного режиму, не порушуючи діючого законодавства.
Література:
1. Юридична енциклопедія / Гол. колегії Шемшученко Ю.С. - К.: Видавництво "Укра-їнська енциклопедія" імені М.П. Бажана, 2003. - Том 5. - 733 с.
2. Битяк Ю.П., Фіночко Ф.Д. Адміністративне право України. - Х.: Право, 2001. - 665 с.
3. Тарасов Ю. Контрольно-пропускной режим на предприятии // Защита информации. Конфідент. - 2002. - № 1.
4. Про правовий режим надзвичайного стану Закон України від 16 вересня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2000. - № 23. - Ст. 176.
5. Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи: Закон України від 27 лютого 1991 р // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 16. - Ст. 198.
6. Господарський кодекс України // Нормативні акти України. Комп'ютерна правова система. (січень, 2004).
7. Конституція України: прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. - К., 1997. - 80 с.
8. Про державну податкову службу в Україні: Закон України // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 6. - Ст. 37.

 
 

Цікаве

Загрузка...