WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Управління правами інтелектуальної власності - Реферат

Управління правами інтелектуальної власності - Реферат


Реферат на тему
Управління правами інтелектуальної власності
План
1 Життєвий цикл об'єкта інтелектуальної власності
2 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі його створення
3 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі набуття прав
4 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі використання прав
5 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі захисту прав
6 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі утилізації
Література
1 Життєвий цикл об'єкта інтелектуальної власності
Усе у цьому світі має початок і кінець. Об'єкт інтелектуальної власності не є винятком. Можна виділити п'ять етапів життєвого циклу об'єкта інтелектуальної власності (рис. 7). Це: створення об'єкта інтелектуальної власності, набуття прав на об'єкт інтелектуальної власності, використання (комерціалізація) прав на об'єкт інтелектуальної власності, захист прав інтелектуальної власності, утилізація об'єкта інтелектуальної власності.
Створення об'єкта інтелектуальної власності розпочинається з ідеї. Наприклад, це може бути ідея винаходу або художнього твору. У підприємницькій діяльності ідеї, як правило, направлені на підвищення конкурентоспроможності технологій або виробів. Далі йде розроблення цієї ідеї. Наприклад, якщо це винахід, то необхідно зробити патентний пошук, щоб переконатися, що таких винаходів ще не було. Потім перевірити цю ідею експериментальне. Закінчується створення об'єкта інтелектуальної власності оформленням його на матеріальному носії (папері, електронному носії тощо) таким чином, щоб він став зрозумілим для інших осіб.
Набуття прав на об'єкт інтелектуальної власності, як правило, завершується отриманням від держави охоронного документа - патенту або свідоцтва на нього. Наявність такого документа у великій мірі унеможливлює порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності з боку недобросовісних конкурентів.
Використання прав на об'єкти інтелектуальної власності є найпродуктивнішим етапом їх життєвого циклу. До цього етапу об'єкти інтелектуальної власності не принос користі розробнику. Навпаки, витрачалися кошти на їх створення та набуття правової охорони. І тільки на етапі використання (комерціалізації) компенсуються попередні витрати, а також одержується прибуток - власне те, для чого в більшості випадків створюються об'єкти інтелектуальної власності.
Захист прав здійснюється у випадку, коли ці права порушуються недобросовісним конкурентом. Чинне законодавство України надає власнику прав на об'єкт права інтелектуальної власності декілька шляхів захисту своїх прав. Нині розгляд справ, пов'язаних із правами інтелектуальної власності, здійснюється в адміністративному або судовому порядку.
Утилізація є останнім етапом життєвого циклу об'єкта інтелектуальної власності. Оскільки за визначенням об'єкт інтелектуальної власності є нематеріальним, то немає необхідності його знищувати або переробляти у щось інше. Просто після закінчення юридичне визначеного строку дії прав інтелектуальної власності він зникає як об'єкт власності і переходить у суспільне надбання. Тобто будь-хто може його використовувати без дозволу правовласни-ка.
2 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі його створення
На цьому етапі необхідно відповісти на питання:
"Який товар буде конкурентоздатним і мати попит на ринку у майбутньому, можливо через кілька років?" І тільки після цього варто приступати до його розроблення. Необхідно виробити стратегію фірми. Спланувати капіталовкладення в інтелектуальну власність, визначити ресурси, що необхідні для розроблення нової технології і забезпечення конкурентноздатності як самої технології, так і товарів, що виробляються на її основі. Необхідно також оцінити можливості основних конкурентів.
При визначенні стратегії фірми щодо розроблення об'єктів права інтелектуальної власності, їх правової охорони і подальшого використання неоціненну користь надають патентні дослідження, що проводяться за допомогою патентної інформації.
Патентна інформація - це технічна і правова інформація, що міститься в офіційних періодичних публікаціях відомств інтелектуальної власності, які є в усіх країнах, де законодавством передбачена правова охорона об'єктів інтелектуальної власності. Майже дві третини технічної інформації, що розкривається у патентній інформації, більш ніде не публікується.
Патентна інформація допомагає:
відслідковувати передові досягнення у даній сфері;
знайти партнерів по бізнесу;
знайти постачальників та матеріали;
відстежувати діяльність реальних і потенційних конкурентів;
знайти відповідні ринки.
Технічна інформація, яка міститься в патентних документах, дозволяє:
уникнути зайвих витрат на дублювання досліджень;
виявити і оцінити технологію для ліцензування та передання технології;
знайти альтернативні технології;
- бути на сучасному рівні у певній галузі;
знайти готові рішення технологічних проблем;
знайти ідеї для подальших інновацій.
І, нарешті, патентна інформація може використовуватися для того, щоб:
уникнути можливих проблем з порушенням прав власників охоронних документів на об'єкти промислової власності;
оцінити патентоспроможність власних винаходів;
- заперечувати проти видачі патентів, які знаходяться у колізії з патентом, що належить певному підприємству.
3 Управління об'єктом інтелектуальної власності на етапі набуття прав
Якщо отримано результат інтелектуальної діяльності, що може відповідати юридичним вимогам до об'єкта прав інтелектуальної власності, наприклад, винаходу, корисної моделі, промислового зразка, торговельної марки, комп'ютерної програми, твору

 
 

Цікаве

Загрузка...