WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми - Реферат

Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми - Реферат

було вилучено декілька десятків фальшивих паспортів на громадянок України, за якими потерпілі перетнули кордон.
Під час судових слухань з'ясувалось, що "подделкой документов не гнушались даже честные люди". За аналізом судової практики можна зробити висновок про те, що співробітники паспортної служби сприяють інколи керівникам злочинних груп, які спеціалізуються на торгівлі живим товаром в отриманні документів за фіктивними анкетними даними. Так, вироком Слав'янського міського суду Донецької області засуджена громадянка Ч. за вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України "Зловживання владою або службовим становищем" та ч. 2 ст. 366 КК України "Службове підроблення", яка, працюючи на посаді старшого паспортиста відділення паспортної, реєстраційної та міграційної роботи МВС України, на прохання "торгівців людьми" з використанням свого службового становища, в порушення пп. 52, 58 наказу Міністерства внутрішніх справ № 66-ДСГ від 03.02.1992 року "Про затвердження тимчасової інструкції про порядок документування та прописки громадян України", поставила штамп прописки та вказала вигадану адресу без домової книги та заяви мешканців, поставила дату та свій підпис. На підставі цих документів потерпілі отримали закордонні паспорти та були направлені до Греції для подальшого продажу з метою сексуальної експлуатації.
За даними узагальнення судової практики, приблизно 30 % осіб, які були повернуті з-за кордону після сексуальної експлуатації, знову повертаються за кордон, не влаштувавши своє життя на батьківщині. Навіть ті особи, які були депортовані або засуджені в Туреччині за зайняття проституцією, повертаються туди за паспортами, виданими зі зміненими анкетними даними.
При вчиненні злочинів засуджений Жовтневим районним судом м. Луганська використовував легальні можливості однієї з туристичних фірм для термінового оформлення закордонних паспортів, добре усвідомлювавши з якою метою відправляв потерпілих закордон.
Сьогодні проблема неправомірного використання загублених та підробних паспортних документів гостро стоїть на порядку денному в усіх цивілізованих країнах, адже в усьому світі використовується близько 400 млн. паспортів, причому близько 100 млн. - випускається щорічно. Тому згідно з Резолюцією Ради Безпеки ООН від 28 вересня 2001 року № 1373 усі держави повинні вжити заходів для запобігання підробки та незаконному використанню ідентифікаційних документів та пересування терористів шляхом ефективного прикордонного контролю проїзних документів та контролю за наданням документів, що посвідчують особу.
Найнадійнішим сучасним захистом паспортних документів є використання біометричних даних людини - власника ідентифікаційного документу. Тому понад 110 країн світу вже випустили нові види паспортів - так звані машинозчитувані, відповідно до стандартів Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO).
Запровадження нових паспортів для громадян Євросоюзу стало одним з головних питань на засіданні міністрів юстиції країн ЄС у Люксембурзі. Міністри дійшли згоди, що у закордонному паспорті громадянина повинна бути цифрова фотографія власника. Тобто, електронний чіп, на якому зберігаються опрацьовані дані про характерні риси обличчя власника паспорту (наприклад, довжина носа, форма підборіддя і т. ін.). Спеціальні прилади зчитуватимуть ці дані й порівнюватимуть з даними пред'явника паспорта. Деякі країни Європейського Союзу наполягають на внесенні до чіпа в закордонному паспорті ще й даних про відбиток пальця.
На виконання цього рішення нові закордонні паспорти з чіпом, на які занесені біометричні дані власника вже використовуються в більшості європейських держав, зокрема в Бельгії, Великобританії, Греції, Німеччині Швеції тощо. Поки паспортний чіп міститиме традиційні дані - персональні відомості, фотографію і підпис [6].
У паспортно-візовому відділі Федеральної міграційної служби Москви з 2006 року почалась видача перших закордонних паспортів Російської Федерації нового покоління. В паспортах нового зразку відомості про власника, а також його цифрова фотографія будуть дублюватися на електронному чіпі. Під час видачі перших біометричних паспортів було продемонстровано спеціальне обладнання, на якому громадянин Росії, який отримав паспорт, зможе перевірити правильність та повноту даних, записаних в електронний паспорт. В аеропорту "Шереметьєво" і "Домодедово" уже створено три пункти пропуску для власників нових паспортів.
Значно зросло навантаження і на вітчизняні аеропорти. За словами начальника Контрольно-пропускного пункту "Київ" В. Солдатенков: "Порівняно з 2000 роком, пасажиропотік зріс утричі. Якщо в 2000 році через аеропорт "Бориспіль" ми пропустили 1,2 млн. чоловік, то за перше півріччя цього року - вже 1,9 млн." [7].
В Україні розробка нового паспорту з біометричною інформацією була презентована ще у 2004 р. Його головною відмінністю є машинозчитувана сторінка, на яку наносяться основні відомості про фізичну особу, в тому числі її відцифроване зображення та особистий підпис. Саме ця сторінка підлягає візуальному та машинозчитуваному контролю. ЇЇ виготовлено з багатошарового полімерного матеріалу - полікарбонату, в який можливе внесення біометричної інформації. Найдосконалішим захистом сторінки є те, щовідомості про особу та її відцифроване зображення наносяться на внутрішній шар полікарбонату за допомогою лазерного гравірування.
На сьогодні існує не тільки технічна і технологічна вітчизняна база, але й повний комплекс виробничих потужностей. Проте через відсутність відповідного закону та підзаконних нормативних актів проект "заморожено", а виробничі потужності, придбані на державні кошти, вже тривалий час простоюють. Водночас слід зазначити, що відповідного правового регулювання потребує і створення Єдиного реєстру фізичних осіб, де створювалася б централізована база даних. Централізована система виготовлення та видачі паспортів унеможливила б маніпулювання з паспортами на місцевих рівнях. Про масштаби таких маніпуляцій свідчить, наприклад, той факт, що у дипломатичному відомстві України в Молдові для наших співгромадян кожну хвилину (!) видається закордонний паспорт [8].
Таким чином, з метою протидії "білому рабству" необхідно посилити контроль за видачею документів, що посвідчують особу, удосконалити паспортну систему (запровадити міжнародні стандарти, що ставляться до закордонних паспортів), посилити відповідальність посадових осіб за вчинення злочинів, пов'язаних з службовим підробленням, провести спеціалізовані семінари з співробітниками МВС, Прикордонної служби з метою підвищення обізнаності чинного законодавства та усвідомлення ними соціальних наслідків порушення вимог закону.
Список використаних джерел
1. Александров А.И. Уголовная политика и уголовный процесс в российской государственности. - М., 2003. - С. 179.
2. Яковлев А.М. Преступность и социальная психология. - М., 1971. - С. 40.
3. Постанова Верховної Ради України "Про стан боротьби з організованою злочинністю у 2004-2005 роках" від 3 листопада 2005 року № 3070-IV // Голос України. - 2005. - № 217. - 16 лист.
4. Чехович С.Б. Паспорт // Юрид. енцикл. - К.: Вид-во "Українська енциклопедія" імені М.П. Бажана, 2002. Том 4. - С. 448-449.
5. Закон України " Про боротьбу з тероризмом" від 20 березня 2003 року № 638-IV // Голос України. - 2003. - № 77. - 22 квіт.
6. Гуцалюк М. Ідентифікація фізичних осіб // Право України. - 2006. - № 5. - С. 122-126.
7. Прийшов, побачив, пропустив // Україна молода. - 2006. - 29 лип. - С. 2.
8. Паспортный конвейер под Мидовским прикрытием // Киевск. ведомости. - 2006. - № 135. - 1 июля. - С. 1.
Н.М. Ахтирська, М.В. Гуцалюк. Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми. "Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика)" 14'2006.

 
 

Цікаве

Загрузка...