WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми - Реферат

Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми - Реферат

торгівлі людьми та пов'язаних з нею злочинів;
10) забезпечення діяльності центрів реабілітації для осіб, що постраждали від торгівлі людьми;
11) підвищення якості надання соціальних послуг потерпілим від торгівлі людьми.
Одним з дієвих заходів щодо протидії торгівлі людьми є надійне функціонування паспортної системи. Проте, аналіз її сучасного стану ставить питання щодо негайного удосконалення, зокрема, шляхом запровадження видачі паспортів, які мають вищий ступінь захисту.
Паспортна система - система державного обліку, контролю і регулювання пересування населення за допомогою паспортів. Її основними функціями є: видача паспортів, реєстрація, що дає змогу вести відповідний статистичний та персональний облік; забезпечення реалізації людиною і громадянином їх прав і свобод та обов'язків перед державою і суспільством; посилення охорони громадського порядку та забезпечення національної безпеки.
Паспорт (франц. passeport, первісно - дозвіл на відплиття, від pass? - прохід і port - гавань) - офіційний документ, який посвідчує особу власника та підтверджує його громадянство. Існування паспорту зафіксовано в Римській імперії. В Єгипті, який римляни ізолювали від світу, для виїзду морем необхідно було отримати дозвіл, паспорт і документи про сплату мита. За виїзд навіть при наявності дозволу, але без паспорту винний сплачував третину майна, а якщо він вивозив рабів без відповідних документів, у нього конфісковувалось все майно. Паспорт був і в римських легіонерів: дві з'єднані бронзові пластинки, запис на яких був завірений військовою печаткою. Нормативно паспорт увів до своєї правової системи відповідним рішенням 1414 англійський парламент. Підписував його сам король. Найдавніший паспорт, який зберігся, датований 1641 р.
У Німеччині у 15 сторіччі паспорт запроваджується, щоб відрізнити чесних подорожніх (торговців і ремісників) від численних розбійників та злидарів, які мандрували Європою. У 17 сторіччі з'явилися паспорти (Militarpass) - для протидії дезертирству; чумні (Pestpass) - для мандрівників із країн, де спалахувала ця страшна хвороба; особливі - для євреїв, учнів-ремісників тощо.
Перші заходи паспортизації у Росії стали виявлятися за "Смутних часів" у вигляді "проїзних грамот". Указом царя Петра I від 30 Х. (10.ХI) 1719 р. "проїзні грамоти" запроваджені як загальне правило. Особи, котрі не мали такої грамоти, визначалися як "недобрі люди", або навіть "злодії". В губерніях Російської імперії за Миколи I з'явилися циркуляри про вдосконалення порядку видачі паспорта зразка 1826 року у вигляді паперової стрічки.
Плата за паспорт для виїзду за кордон, який, за розпорядженням імператорського уряду від 1(13).V. 1844 р., видавався російським підданим обох статей по досягненні ними 25-літнього віку (виняток встановлювався для тих, хто від'їжджав закордон лікуватися, отримувати спадщину, вдосконалюватись в мистецтві, вищих ремеслах і торгівлі, а також для поїздки з батьками, вихователями і дружин з чоловіками).
Зі встановленням Радянської влади Декретом ВЦВК І РНК РСРР від 25.VI.1919 р. запроваджувалась обов'язкова видача трудових книжок, які фактично були паспортом. Декретом ВЦВК і РНК РРСФР "Про посвідчення особи" від 20.VII.1923 р. трудові книжки скасовувалися і громадяни за необхідності могли отримати посвідчення особи, але це було їх правом, а не обов'язком. Згідно з постановою ЦВК та РНК СРСР "Про встановлення єдиної паспортної системи в Союзі РСР і обов'язкової прописки паспортів" від 27.XII.1932 р. всі громадяни СРСР віком від 16 років зобов'язані були мати паспорти (селяни не входили до переліку власників паспортів. З 1976 року було запроваджено паспорт нового зразка, який повинні були мати всі радянські громадяни, що досягли 16-літнього віку) [4].
Відповідно до Закону України "Про боротьбу з тероризмом", суб'єкти, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом, зобов'язані сприяти забезпеченню ефективного прикордонного контролю, контролю за видачею документів, що посвідчують особу, та проїзних документів з метою запобігання їх фальсифікації, підробленню або незаконному використанню (п. 3 ст. 8) [5].
Під час судового розгляду кримінальних справ, пов'язаних з торгівлею людьми, виявляється, що злочинці, маючи свідоцтва про народження та знаючи дійсний вік потерпілих (неповнолітні), дуже легко отримують у паспортній системі МВС України паспорти на вигадані анкетні дані (неповнолітнім змінюють рік народження), за якими потерпілі переправляються в країни СНД, зокрема - до РФ (м. Москва). Так, у справі по обвинуваченню М., П., Р., у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 149 Кримінального кодексу України, розглянутій Корольовським районним судом м. Житомира, потерпіла показала, що злочинці "владнали всі питання з документами та перетинанням кордону", а саме: неповнолітнім були видані паспорти зі зміненими даними. Перед кордоном особа, яка переправляла живий товар до Російської Федерації, попередила потерпілих про те, що коли їх будуть запитувати прикордонники, з ким вони їдуть, то щоб вони казали, що С. їх родичка, але їх ніхто при перетині кордону з прикордонників нічого не питав, і вони безперешкодно прибули до Москви".
Вироком Малинівського районного суду м. Одеси засуджений С., який створив злочинне об'єднання для незаконного переміщення осіб через державний кордон з метою торгівлі. Члени злочинної групи здійснювали підбір людей на території Республіки Молдова: "за підробними документами переправляли їх через державний кордон Молдови в Україну до м. Києва, де організатор злочинної групи надавав кошти для перетинання кордону, підробні паспорти на установчі анкетні інших осіб та забезпечував переправку живого товару до Ізраїлю. Потерпілим рекомендувалося ретельно вивчати нові анкетні дані свого паспорту та легенду про мету в'їзду до країни. Особа, матеріали по відношенню якої виділені у окреме провадження, незаконно придбала паспорт на ім'я громадянки Російської Федерації та підробила його, переклеївши в ньому фотографію громадянки Молдови. Таким чином, неповнолітня з Республіки Молдова за цим підробним паспортом громадянки РФ,виготовленим в Україні, безперешкодно придбала квитки на рейс "Одеса-Тель-Авів" та прибула до Ізраїлю. І лише міграційними службами в аеропорту Бенгуріон була виявлена підробка, паспорт вилучено, а затримана повернена в Україну.
Вироком Ленінського районного суду м. Севастополя була засуджена С., яка переправляла неповнолітніх без документів до Російської Федерації з метою їх сексуальної експлуатації, "була досягнута домовленість з провідниками поїзду "Севастополь - Москва", якому в плату за проїзд були передані кошти по 40 доларів за кожну".
З огляду на проблему, необхідно посилити контроль за діяльністю фірм, які займаються працевлаштуванням за кордоном. Так, вироком Київського районного суду м. Харкова була засуджена Д., яка, працюючи танцівницею в нічних клубах м. Нікосія о. Кіпр, переконалася у прибутковості нелегального бізнесу, пов'язаного з торгівлею жінками. Повернувшись з Республіки Кіпр, та користуючись тим, що багато молодих жінок не можуть працевлаштуватися, запропонувала їм свої послуги, усвідомлюючи, що останні, не маючи засобів до існування, знаходячись в матеріально залежному стані, вимушені будуть надавати сексуальні послуги за винагороду клієнтам нічного клубу "Корнет". Отримавши згоду потерпілих, засуджена надала копію закордонного паспорта жителю м. Нікосія Костасу, який згідно з домовленістю оформив робочу візу для виїзду за межі України та забронював авіаквитки на рейс "Київ - Варнака".
Як свідчить судова практика, неповнолітніх переправляють торговці в Об'єднані Арабські Емірати за фальшивими паспортами (наприклад, неповнолітня Світлана Григорівна виїжджає як повнолітня Айша Аюмівна), під час обшуку у м. Дубаї у квартирі, де примусово утримувалися жертви торгівлі людьми,

 
 

Цікаве

Загрузка...