WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Тенденції формування національної антинаркотичної політики України - Реферат

Тенденції формування національної антинаркотичної політики України - Реферат

зосередження основної уваги не лише на виявленні дрібних збувальників і так званих організованих груп у складі 2 - 3 осіб вже на території нашої держави, а проведення повномасштабних міжнародних операцій з виявлення та знешкодження транснаціональних контрабандних шляхів наркотиків ще на стадії готування до наркозлочинів.
Разом з тим, виникають запитання: чому Україна досі не налагодила постійну взаємодію з правоохоронними органами зарубіжних країн, через територію яких до нас прямують наркотики, в іншому разі про багатотонні вилучення наркотиків фахівці могли би дізнаватися не епізодично; звідси - й другий момент: виходить, що ця псевдо співпраця існує лише на папері через небажання проводити серйозні оперативно-розшукові операції із супроводу, простеження та ліквідації всього наркотрафіку? Вважаємо, що МВС України необхідно перейти від політики формалізованої паперової підміни спільної міжнародної антинаркотичної діяльності із зарубіжними службами боротьби з наркобізнесом до реальних кроків у цьому питанні. Можна припустити, що у разі, якби Україна виявила серйозну волю у протидії міжнародному наркобізнесу, реалізовуючи даний напрям у постійному моніторингу із зарубіжними колегами наркоситуації хоча б у Східній Європі, куди адресуються контрабандні вантажі, та гучних вилученнях наркозасобів, то світовому наркобізнесу довелося б переглядати "карту" трафіку і, можливо, з часом вилучати з неї нашу державу.
Натомість сьогодні, за оцінками закордонних та вітчизняних експертів, Україна вже є не лише країною-споживачем контрабандних наркотиків і психотропів, як зазначалося, але й встигла перетворитися на потужну країну-виробника наркотичної сировини в Європі. Наявна сировинна база, вигідні кліматичні умови України приваблюють оптовиків-заготівельників із суміжних країн, насамперед з Росії, Молдови та Білорусії. Масштаби нелегальних посівів наркосировини, зростаючі темпи вирощування й культивування наркотикомістких рослин спричинили перетворення України на активного споживача усередині держави та постачальника наркосировини до країн СНД.
Наркотична сировина, вироблена в Україні, нині контрабандним шляхом вивозиться для наступної реалізації та переробки до Росії, де вона через відносну дешевизну стає достатньо "конкурентноспроможною". За даними МВС РФ, понад 90 % макової соломки, що вилучається в Росії, має українське походження. Спостерігається збільшення підпільних ділянок, засіяних маком і коноплями, що використовуються для виробництва опіатної та каннабісної групи.
У свою чергу, нічні клуби, дискотеки, місця масового перебування молоді активно використовуються ділками наркобізнесу для збуту наркотичних засобів і психотропних речовин, що потребує постійної уваги з боку МВС України і місцевих органів виконавчої влади стосовно діяльності названих закладів та відпрацювання і встановлення джерел розповсюдження клубно-розважальних наркотиків, у першу чергу - САР (стимуляторів амфетамінного ряду: "екстазі", МДМА і МДА).
З числа засуджених за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів та психотропних речовин визнано винними у вчинені цих діянь з метою збуту тільки десяту частину, що свідчить про серйозні недоліки в діяльності оперативно-розшукових і слідчих підрозділів МВС України. По суті, боротьба цих органів спрямовувалась проти осіб, які хронічно вживають наркотики - хворих на наркоманію та низові ланки наркобізнесу (дрібних наркозбувальників). Вкрай слабо викриваються місця вирощення маку та коноплі, виробництва та виготовлення опію, гашишу, марихуани, тобто - джерела походження наркотиків.
Має місце рецидивна і повторна наркозлочинність, що свідчить про низьку профілактику та неефективність діяльності з боку служби дільничних інспекторів міліції, районних відділів боротьби з незаконним обігом наркотиків.
Тому потребується розробка ефективної системи профілактичного обліку неповнолітніх осіб, звільнених з місць позбавлення волі за наркозлочини та вчинені у стані наркотичного сп'яніння; а також тих, які скоїли суспільно небезпечні діяння до досягнення віку, з якого настає кримінальна відповідальність; та звільнених зі спеціальних навчально-виховних закладів, яким у медичних закладах поставлено діагноз "наркоманія"; разом з органами місцевого самоврядування, закладами освіти налагодити роботу щодо виявлення дорослих осіб, які втягують неповнолітніх у злочинну наркодіяльність.
Слідчо-судова практика у сфері протидії НОН. Вивчення якості запобігання і припинення злочинів у сфері наркобізнесу показало, що воно має бути спрямованим першочергово на скорочення ринку пропозиції, зменшення обсягів нелегальних коштів від НОН - фінансової основи наркобізнесу, а діяльність налагодженої системи слідчо-судової превенції злочинної наркодіяльності - на викриття всієї системи організованої торгівлі наркотиками і засудження організаторів вчинення тривалих і систематичних організованих наркозлочинів, осіб, причетних до організованого наркобізнесу, які підтримують життєздатність ринку пропозиції і частково формують ринок попиту.
Традиційно у протидії наркотичній злочинності у вітчизняній правозастосовчій практиці перше місце посідає безпосередній вплив (силовий тиск) на її прояви - розкриття та розслідування наркозлочинів і - згідноз кваліфікацією злочинних діянь - покарання винних в їх вчиненні. Цей напрям не може застосовуватися відокремлено, як пріоритетний, без урахування впливу на численні детермінанти наркозлочинності і нейтралізації їх активності, без зниження наркогенності українського суспільства, без вироблення сталої суспільної та індивідуальної свідомості і похідної звідси активності різноманітних громадських об'єднань і рухів відносно неприйняття наркотизації суспільства і проведення державної політики у цьому напрямі.
Згідно з анкетуванням суддів Апеляційного суду і районних судів першої інстанції м. Києва, на сьогодні у судовій практиці відсутній єдиний концептуальний підхід до визначення ефективності кримінального закону держави у частині застосування кримінального покарання за організовані наркозлочини. Все наведене доводить необхідність перегляду норм кримінального покарання за тяжкі та особливо тяжкі злочини у сфері незаконного наркообігу з можливим необхідним введенням відповідальності за незаконні діяння, що можуть кваліфікуватися як злочини у сфері організованого наркобізнесу, вчинені, у тому числі, у різних формах співучасті.
Основний масив кримінальних справ порушується і розслідується по відношенню до наркоманів і наркоспоживачів, а не стосовно наркоторговців і тим більше, не щодо організаторів організованих груп, що спеціалізуються на торгівлі наркозасобами, тому виведення діянь наркоманів з кримінального караного кола (ч. 1 ст. 309 КК України) та переведення їх протиправної діяльності в площину адміністративної відповідальності є, на наш погляд, одним з дієвих заходів протидії наркобізнесовій діяльності.
Зважаючи на перелічене, а також на основі аналізу інформаційно-аналітичних матеріалів МВС України, слідчо-судової практики прогнозується такий розвиток наркоситуації в Україні [8].
1. З огляду на щорічну динаміку зростання кількості споживачів наркотиків, їх кількість у 2007 році може зрости реально до 180 - 220 тис. осіб. На жаль, зростатиме і кількість смертей від передозування та інших хвороб, викликаних немедичним зловживанням наркотиками, до

 
 

Цікаве

Загрузка...