WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Тенденції формування національної антинаркотичної політики України - Реферат

Тенденції формування національної антинаркотичної політики України - Реферат


Реферат
на тему:
Тенденції формування національної антинаркотичної політики України
Аналіз сучасного стану наркоситуації в Україні свідчить, що вона залишається вкрай складною, з тенденціями до постійного суттєвого погіршення щороку і такою, що потребує вжиття комплексу невідкладних заходів з боку держави і всієї громадськості. На сьогодні організований наркобізнес і пов'язане з ним стрімке поширення різних видів наркоманії, злочинів, вчинюваних наркозалежними, а також особами у стані наркотичного сп'яніння, не обминули Україну і вже завдають серйозної шкоди національним інтересам і національній безпеці нашої держави, винищуючи генофонд нації, завдаючи збитків легальному сектору економіки держави, виступаючи водночас фоновим явищем для різних злочинних проявів.
Моніторинг наркоситуації, окрім констатації заглиблення наркотичної кризи в державі, зайвий раз довів необхідність вироблення національної антинаркотичної політики України і термінової трансформації всієї наявної системи протидії незаконному наркообігу і поширенню наркоманій, що передбачає об'єднання і координацію діяльності правоохоронних, контролюючих та інших органів державної влади в єдиній міжвідомчій структурі, діяльність якої має бути спрямованою на силову протидію наркобізнесу і профілактику наркоманій - Національній агенції з контролю за обігом наркотиків як спеціального органу виконавчої влади загальнонаціонального рівня.
Підтвердженням заглиблення наркотичної кризи в країні є вкрай швидкий темп наркотизації населення країни: за останні чотири роки кількість осіб, які зловживають наркотиками, зросла майже в 1,4 рази. За даними ДБНОН МВС України, на 1 серпня 2006 року на обліку органів внутрішніх справ перебуває вже понад 155 тис. наркоспоживачів, або більше 32 споживачів наркотиків на кожні 10 тис. населення. Реальна кількість наркоспоживачів і хворих на наркоманію (з урахуванням латентності) сьогодні складає понад 1 мільйон осіб. З числа облікованих наркоспоживачів 60 % складають особи з діагнозом "наркоманія".
Найбільший рівень поширення наркоманій зареєстрований в Дніпропетровській - 19,4 тис. осіб, Донецькій - 18,3 тис., Одеській - 14,2 тис., Луганській - 13,9 тис., Запорізькій областях - 7,6 тис., АР Крим - 8,9 тис. і м. Києві - 9,4 тис. (що перевищує показник окремо взятих Запорізької області та Автономії!)
Через невпинне поширення наркоманії Україна посідає перше місце в Європі за розповсюдженням ВІЛ-інфекції. За даними фахівців, в країні зареєстровано понад 60 тис. ВІЛ-інфікованих, серед них - майже 6 тис. дітей. Питома вага ін'єкційних наркоспоживачів складає близько 65 %, або 39 тис. ВІЛ-інфікованих. Стрімкі темпи ін'єкційного наркоспоживання напряму детермінують, окрім названого, народження дітей від батьків-наркоманів з уже сформованою наркозалежністю і появою абстинентного синдрому у перші дні свого життя, з тяжкими генетичними аномаліями і вадами фізичного і розумового розвитку. Зростає кількість смертей від передозування вуличними наркотиками, кількість померлих з цих причин протягом 1991 - 2005 року досягла понад 16 тис. осіб. Тут варто навести кричущі розбіжності у статистичних даних МОЗ і МВС України, бо перше дало показник у 2005 році майже 2,8 тис. летальних випадків, тоді як МВС України дає обліковані дані щодо 1,4 тис. осіб, що удвічі менше від попередніх. Дане свідчить про повну відсутність взаємодії цих міністерств, про не проведення облікових звірок даних МВС і МОЗ України, а також про не фахові та не уніфіковані дослідження наркоситуації в Україні не лише за показниками смертності від зловживання наркозасобами.
Довідка. За даними Організації Об'єднаних Націй і світової статистики, загальносвітова система контролю за розповсюдженням наркотиків представляє собою сукупність її частин, і прогрес, здобутий в якійсь одній її частині, може нівелюватися прорахунками в іншій. Досягнення успіху у глобальному плані залежатиме від намагань всіх країн світу перейти від стримування поширення наркозасобів до сталого повсюдного скорочення його масштабів. На теперішній час світова спільнота до цього ще не прийшла (Антоніо Маріо Коста, Виконавчий директор Управління ООН по боротьбі з наркотиками і злочинністю - УНП ООН [1, c. 4].
Разом з тим, сучасними тенденціями розповсюдження міжнародного і транснаціонального наркобізнесу є завоювання нових ринків збуту, поступова кримінальна наркотизація ще не заражених цим соціальним лихом територій. Найбільшою загрозливою зміною системи світового наркобізнесу на сьогодні постала консолідація взаємної праці між конкуруючими наркоугрупованнями. Так, росіяни співпрацюють з ізраїльтянами, Туреччина співпрацює з афганськими організованими групами для використання "носіїв" героїну, амфетамін виробляється у Польщі в умовах нарколабораторій, українці наймаються латиноамериканськими наркокартелями для перевезення у трюмах кораблів партій кокаїну. Наркобізнес згрупувався у світових масштабах. Дуже високою є потужність наркогрошей для корупції, починають викривати зв'язки між наркобізнесом і тероризмом, доходи від якого використовуються для фінансування терористичної діяльності і, навпаки, - наркобізнес користується допомогою і нелегальними каналами терористичних угруповань для транспортування наркотичного "продукту" в інші країни [2, с. 80].
В Україні наркобізнес характеризується постійним зростанням ввозу контрабандних наркотиків, кількості вироблених усередині країни наркозасобів, виявлених нарколабораторій, фактів збуту, залучення до злочинного бізнесу різних соціально-вікових верств населення, що спричиняє подальше утвердження українського "чорного" наркоринку і злиття останнього з міжнародним і транснаціональним наркобізнесом. За даними ДБНОН МВС України, упродовж 2006 року зафіксовано понад 3,7 тис. фактів обігу на території України так званих "важких наркотиків" і психотропів, з нелегальної торгівлі вилучено 30 тис. доз героїну і кокаїну, майже 80 тис. доз амфетамінів та "екстазі", що за цінами "чорного ринку" складає понад 4,1 млн. грн.
Разом з тим, на сьогодні відсутнє адекватне реагування на загрози, що несе наркобізнес і наркоманія. Враховуючи наведене, представляємо аналіз ситуації з організації та проведення протидії поширенню наркобізнесу і наркоманіям в Україні[1], а також висловимо деякі конкретні зауваження щодо її покращення.
Міністерство освіти і науки України. Враховуючи, що первинне наркоспоживання охоплює підлітків у віці від 14 до 16 років, а це учнівська молодь (школярі, особи, що навчаються у технікумах і т. ін.), а наступний віковий прошарок припадає на осіб у віці від 18 до 25 років, тобто, до нього залучається вже молодь, яка має проходити строкову службу у Збройних силах, або поступати на навчання до вищих закладів освіти, представляється за необхідне пропонувати Міносвіти та науки разом з МОЗ України ввести обов'язкове медичне обстеження учнів старших класів, починаючи з 14-літнього віку, на встановлення фактів наркоспоживання, особливо важкого наркотичногозасобу - опію ацетильованого та дуже популярної серед підлітків і молоді марихуани.
Під час прийому на навчання студентської молоді та проходження військово-медичної комісії призовниками до Збройних сил, на наш погляд, МОЗ і Міноборони України варто проводити обов'язкове медичне обстеження з метою виявлення ранніх стадій наркоспоживання та постановки на облік таких осіб, а також - недопущення потрапляння до лав

 
 

Цікаве

Загрузка...