WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Створення Єдиного державного демографічного реєстру – необхідна передумова боротьби з корупцією та організованою злочинністю - Реферат

Створення Єдиного державного демографічного реєстру – необхідна передумова боротьби з корупцією та організованою злочинністю - Реферат

реєстрів, за якими б можна було б оперативно перевіряти та аналізувати різноманітну соціально значущу інформацію призводить до поширення корупції, різноманітних зловживань. Це дозволяло аферистам різного ґатунку отримувати безкоштовне житло по декілька разів (Міністр оборони України А. Гриценко після ознайомлення з обсягами махінацій, які пов'язані з отриманням житла військовослужбовцями, вимушений був централізувати цей процес та особисто вирішувати розподіл, навіть гуртожитків у м. Києві. До корупційних схем були задіяні як прапорщики, так і старші офіцери,причому деякі отримали вже по дві-три квартири); отримувати хабарі за надання довідок, в основному фіктивних; отримувати Чорнобильські пільги тощо.
Усі помилки та неточності, пов'язані, наприклад, з неіснуючою датою народження у паспорті, легко виявляються та виправляються, завдяки створенню автоматизованого реєстру фізичних осіб. Концепція створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб (ЄДРФО) була розроблена в Україні у 2004 році. Створення ЄДРФО повинно було розв'язати проблеми несумісності різноманітних відомчих реєстрів, які на сьогодні вже існують, надавало б можливість здійснення цілісного обліку та ідентифікації фізичних осіб, отримувати актуальну та достовірну статистичну інформацію про населення країни, забезпечити свободу пересування та впровадити сучасні ідентифікаційні документи, які б відповідали міжнародним зобов'язанням України щодо боротьби з тероризмом та нелегальною міграцією.
На забезпечення виконання норм Конституції та низки законів України з метою прискорення створення і введення в дію Єдиного державного реєстру та забезпечення виготовлення ідентифікаційних документів Указом Президента України "Про створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб" від 30 квітня 2004 року № 500/2004 на Міністерство внутрішніх справ було покладено виконання функцій спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб і забезпечення створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб. Слід зазначити, що національні реєстри вже створені у більшості європейських країн. Зокрема, першими були Швеція, Ісландія, Данія, Франція, Іспанія, Данія тощо. А от автоматизована ідентифікація, у тому числі - біометрична, в Росії прийнята у вигляді державних стандартів.
Наукові напрацювання українських вчених, таких як В. Брижко, В. Буржинський, В. Гавловський, Р. Калюжний, Б. Романюк, М. Швець, В. Цимбалюк та багатьох інших, були не тільки реалізовані в конкретних інформаційних системах, але й надавали відчутну допомогу правоохоронцям-практикам.
Водночас, активізація політичних процесів в Україні наприкінці 2004 - на початку 2005 років призвела до появи Указу Президента України "Про внесення змін до Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 10 березня 2005 року № 457/2005. Цим Указом визнано нечинним і Указ від 30 квітня 2004 року № 500/2004.
Призупинивши роботу щодо створення Реєстру, урядовці втратили можливість оперативно оцінювати демографічну ситуацію, розробляти відповідні прогнози та якісно планувати розробку різноманітних соціальних програм - адже точної інформації на сьогодні не може надати ніхто.
Перші проблеми у зв'язку з відсутністю відповідних даних суспільство відчуло під час парламентських виборів 2006 року. Адже невідомо, скільки виборців у тому чи іншому регіоні були присутні на день голосування. Це є досить актуальним для західних областей та Луганщини, де значна кількість населення мігрує в пошуках роботи, а коли необхідно було запровадити відповідну процедуру для голосування інвалідів, точних розрахунків також ніхто не зміг надати.
За різними оцінками фахівців, через відсутність автоматизованої системи одержання інформації про демографічні процеси Україна втрачає близько 300-500 млн. грн. щороку. З іншої сторони, єдиний реєстр слугуватиме протидії з незаконними фінансовими операціями. Так, за оцінкою Голови Держфінмоніторингу С. Гуржія, сума операцій, проведених з використанням загублених або підроблених паспортів, у 2006 р. склала 1,6 млрд. грн. [8].
Врешті-решт, необхідність створення Єдиного реєстру усвідомили усі політичні блоки і 15 грудня 2006 року Закон України "Про національний демографічний регістр" Верховною Радою України було прийнято у першому читанні. І хоча створення Єдиного реєстру є досить складним завданням, яке вимагає вирішення низки як технічних так і питань правового забезпечення, сподіваємося, що він як основа для розбудови багатьох інших реєстрів, створення яких вимагає саме життя, ефективно слугуватиме населенню України і стане надійним заслоном від корупціонерів.
Під час написання статті Указом Президента України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 12 травня 2007 р. № 399/2007 було скасовано Указ, який призупинив розбудову Єдиного реєстру та створення нового електронного паспорта. Отже, залишився останній крок - підписання відповідної Постанови Кабінету Міністрів, яка могла би стати відліком нового етапу розвитку як сучасних документів, так й електронного урядування в Україні, що є необхідною умовою протидії корупції та організованій злочинності.
Список використаних джерел
1. План дій Європейського Союзу в сфері юстиції та внутрішніх справ щодо України: Погоджено на IV засіданні Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС від 12 грудня 2001 р.
2. www.rian.ru
3. Ахтирська Н.М., Гуцалюк М.В. Удосконалення паспортної системи як захід попередження торгівлі людьми // Боротьба з орг. злоч. і корупцією (теорія і практика). - 2006. - № 14. - С. 178 - 187.
4. Голицына Н. Мы проделали работу британской полиции // Огонек. - 2007. - № 1.
5. Квартира по цене ксерокопии. У мошенников снова в моде аферы с ксероксами документов // Газета "По-киевски". - 2007. - 16 апр. - № 84. - С. 7.
6. Гуцалюк М. Ідентифікація фізичних осіб // Право України. - 2006. - № 5. - С. 122 - 126.
7. Воскреснуть можно только в суде // Вечерние вести. - 2007. - 22 лют. - № 27. - С. 6.
8. http://www.liga.net
М.В. Гуцалюк. Створення Єдиного державного демографічного реєстру - необхідна передумова боротьби з корупцією та організованою злочинністю. "Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика)" 15'2007.

 
 

Цікаве

Загрузка...