WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Місце спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБ України у протидії транснаціональному наркобізнесу - Реферат

Місце спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБ України у протидії транснаціональному наркобізнесу - Реферат

прозорості національних кордонів і формування глобальних фінансових мереж, з'явилися нові світові ринки збуту наркотиків. Розвиток і розмах діяльності організованої наркозлочинності можна вважати в значній мірі відбиттям можливостей, що з'явилися в результаті перебудови міжнародних відносин, і змін, що відбулися в самих державах. Таким чином, транснаціональний наркобізнес може бути як причиною, так і наслідком важливих змін у глобальній політиці та економіці [2, с. 29-30].
Проблеми транснаціональної злочинності пов'язані насамперед з тим, що реальний суверенітет, як правило, обмежує дію кримінального й кримінального законів різних держав тільки територіями цих країн. Крім того, їх законодавство може належати до різних правових систем, у яких у силу впливу релігії, культурних традицій, звичаїв тощо, відповідні питання вирішуються по-різному. Зрозуміло, що на стан боротьби з транснаціональною злочинністю, крім юридичної "сумісності", впливає також характер політичних взаємовідносин, взаєморозуміння та таке інше.
Міжнародний масштаб незаконного обігу наркотиків, а також залучення всебільшої кількості держав у світову мережу маршрутів їхнього нелегального транспортування, фактично знищили існуючий десятиліттями поділ країн світу на "споживаючі" (розвинені країни) і "виробляючі", головним чином країни, що розвиваються. У той же час, з'явилася одна із найважливіших тенденцій наркобізнесу, зокрема, розвиток високотехнологічних компактних лабораторій та великих промислових нарковиробництв, де використовуються сучасні наукові досягнення та працюють кваліфіковані фахівці.
У той же час, відкритість української політики у стосунках з іншими державами, інтеграції в європейські та євроатлантичні структури, має також свій побічний негативний ефект. Протягом останніх років наша держава фактично опинилася на перехресті наркомаршрутів, що, у свою чергу, призвело до створення на її території бази для транзиту наркотиків. З іншого боку, низка внутрішніх факторів розвитку України також активно сприяла поширенню діяльності міжнародного наркобізнесу на її території. Водночас, органи влади нашої держави, значною мірою, виявилися не готовими адекватно відреагувати на міжнародний наркобізнес. Тому внутрішні обставини, які склалися в Україні, активно сприяли формуванню власного наркоринку. До того ж, на його створення вплинули наступні фактори:
- внутрішнє нарковиробництво;
- зростання обсягу виробництва синтетичних наркотиків і психотропних речовин, оскільки в Україні присутня достатня кількість фахівців;
- зріст попиту на кокаїн, незважаючи на його високу ціну в Україні;
- намагання використати транснаціональними кримінальними структурами територію України в якості зони транзиту наркотиків із місць їх традиційного виробництва до ринків споживання в країнах Центральної та Західної Європи і т. ін.
Крім того, значна кількість нелегальних мігрантів з Південно-Східної Азії та Африки, а також відсутність дієвого контролю за міграцією створили привабливі умови для діяльності наркоструктур.
Внаслідок чого успішна протидія транзиту наркотиків виявляється, на наш погляд, у проведенні постійної взаємодії правоохоронних органів країн-виробників та споживання наркозасобів, а також транзитної зони. Наявним є приклад ефективного співробітництва СБ України та іноземних держав, їх правоохоронних органів - у даному разі Аргентини, Уругваю, Португалії, Російської Федерації та США. Ії результатом було припинення у листопаді 2005 року протиправної діяльності злочинного міжнародного об'єднання: ліквідовано транснаціональний канал контрабандного постачання із Аргентини до нашої країни особливо небезпечного наркотичного засобу кокаїну у великому розмірі (2 кг 300 гр.) [15, с. 5]. Аналіз статистичних даних за останні п'ять років свідчить про те, що органи СБ безпеки України відіграють провідну роль саме у боротьбі з транснаціональною злочинністю.
Отже, завдяки своєму характеру, транснаціональна злочинність поставила перед правоохоронними органами, насамперед перед спецслужбами, ряд правових, організаційних та інших проблем, рішення яких вимагає нетрадиційного мислення, особливої цілеспрямованості й прагне до співробітництва, а також - значних витрат зусиль і ресурсів.
Проблема правового й методичного забезпечення виступає у двох формах: з одному боку, недостатнього нормативного врегулювання самого явища транснаціональної злочинності, з іншого боку, - відсутності у практичних співробітників достатньої інформації про вже чинні правові рішення, а також методичних рекомендацій і розробок щодо конкретних питань розкриття й розслідування транснаціональних злочинів.
Спеціалізація співробітників, які залучаються до розкриття транснаціональних злочинів, оцінюється як об'єктивна необхідність. На жаль, багато співробітників слабо орієнтуються у теоретичних, правових, а також суто практичних питаннях боротьби з транснаціональною злочинністю. Оперативні співробітники правоохоронних органів здебільшого не знайомі з основами міжнародного публічного права, не інформовані про особливості правового регулювання конкретних питань в окремих країнах, не володіють досвідом взаємодії із зарубіжними правоохоронними органами, що, разом узяте, знижує ефективність боротьби з транснаціональною злочинністю. Правоохоронні органи з метою протидії транснаціональній злочинності повинні насамперед організовувати належну роботу щодо збору, систематизації, аналізу й забезпечення своєчасного використання необхідної інформації про транснаціональні злочини, осіб, гіпотетично схильних до їх вчинення, їх зв'язків.
Найбільш складною проблемою у боротьбі з транснаціональною злочинністю, безперечно, є міжнародний обхват, вихід за державні кордони. Однак, розробка типового закону про оперативно-розшукову діяльність для країн Співдружності йде повільними темпами. І ще невідомо, чи буде закладена в нього

 
 

Цікаве

Загрузка...