WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Службова недбалість як передумова корупції та організованої злочинності - Реферат

Службова недбалість як передумова корупції та організованої злочинності - Реферат

характеру бездіяльності та професіоналізму. Неефективність управління багатьма дослідниками виділяється як один із основних факторів криміналізації суспільства і яка стимулює корупційні відносини [1, с.198; 11].
Зокрема, соціальними чинниками службової недбалості є щодо діяльності управлінського апарату, значного послаблення державного контролю з боку службових осіб за його роботою.
У сфері політичних відносин службова недбалість проявляється у нерішучості і непослідовності виконання функцій та повноважень представниками різних гілок влади, у проведенні суспільних перетворень, безсистемних і нерішучих впровадження демократичних засад у різні сфери суспільного життя, гальмуванні реформи політичної системи тощо.
Одним з економічних чинників вчинення службової недбалості є відсутність сприятливого режиму діяльності підприємств та підприємців, особливо щодо сплати податків, відрахувань до бюджету, одержання державної підтримки, кредитів тощо; масштабна криміналізація та "тонізація" економіки, зневажливе ставлення до її законів з боку службових осіб, значна деформація соціально-економічних відносин.
Організаційно-управлінськими чинниками службової недбалості є відсутність чіткої регламентації діяльності державних службовців щодо процедури здійснення службових повноважень, прийняття рішень, видачі офіційних документів; наявність у посадових осіб надто широких розпорядчо-дозвільних повноважень для прийняття рішень на свій розсуд, що дає їм можливість створювати зайві ускладнення, перебільшувати свою роль у вирішенні питань, пов'язаних із зверненнями громадян; поширеність у кадровій політиці випадків заміщення посад службовців не на підставі їх ділових і моральних якостей, а через знайомство за колишньою роботою, особисту відданість, близькість політичних уподобань; відсутність порядку спеціальної перевірки, тестування на відповідність професійним та моральним якостям, періодичної ротації, однорівневого переміщення службовців; відсутність механізмів унеможливлення прийняття на службу лідерів і членів злочинних угруповань та здійснення ними кар'єри; затягування правового та практичного вирішення питань проведення спеціальної перевірки осіб, які є кандидатами на посади державних службовців або працюють на таких посадах, запровадження більш чіткого порядку ведення їх особових (кадрових) справ; відсутність у більшості міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, управлінських структур окремих підрозділів або спеціально виділених працівників, на яких покладаються обов'язки організації роботи щодо запобігання корупційним діянням та іншим посадовим правопорушенням [1, с.199].
Так, через неналежне виконання своїх службових обов'язків працівниками органів внутрішніх справ, державної податкової служби, митних органів, прокуратури та суду призвело до порушення прав конкретних осіб, підірвало авторитет правоохоронних та контролюючих органів і судової системи в цілому.
Крім того, кримінальні справи щодо зловживання владою або службовим становищем, службової недбалості та інших злочинів у сфері службової діяльності високих посадових осіб органів Державної податкової служби, УДАІ УМВСУ у Львівській області, Управління земельних ресурсів та Управління культури Львівської обласної Державної адміністрації, Західної регіональної митниці, Львівського обласного управління юстиції у ході багаторічного розслідування, в яких весь час згадуються прізвища посадових осіб вказаних органів, в жодному разі не доводяться до судового розгляду, а матеріали цих справ використовуються виключно у кон'юнктурних цілях, що вже само по собі є корупційним [12].
У Постанові Верховної Ради України від 3 листопада 2005 року № 3070-ІV "Про стан боротьби з організованою злочинністю у 2004 - 2005 роках" зазначається, що діяльність державних органів, які відповідно до статей 5 та 18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" здійснюють боротьбу з організованою злочинністю, та інших державних органів, що мають право контролю за дотриманням організаціями і громадянами законодавства України з метою боротьби з організованою злочинністю, неадекватна рівню пов'язаних з організованою злочинністю правопорушень. У роботі центральних і місцевих органів виконавчої влади, як і раніше, недостатньо, гласності, відкритості й прозорості [13].
Державним комітетом фінансового моніторингу України зібрано інформацію про відмивання 113 млрд. грн., здобутих злочинним шляхом. До правоохоронних органів направлено 1690 матеріалів про відмивання брудних грошей [14].
У 2006 році у сфері боротьби з корупцією та організованою злочинністю за матеріалами спецпідрозділу У СБУ у Дніпропетровській обл. МВС України порушено 195 кримінальних справ. До кримінальної відповідальності притягнуто 43 злочинці. Державі повернуто 47,9 млн. грн. За результатами розгляду протоколів про вчинення корупційних діянь до адміністративної відповідальності притягнуто 38 службових осіб різних рівнів [15].
Органи служби безпеки спрямовують свою діяльність на припинення протиправно-корисливих дій службових осіб у механізмах розкрадання бюджетних коштів при незаконному відшкодуванні ПДВ, хабарництва у процесі прийняття рішень за результатами перевірок суб'єктів господарювання, провадження слідства у кримінальних справах, ліцензування окремих видів підприємницької діяльності, зловживання службовим становищем, службовій недбалості та корупційних дій при сприянні комерційним структурам у їх господарській діяльності.
Так, 2006 року у взаємодії з регіональними спецпідрозділами по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБ України складено 403 протоколи про корупцію, за якими ухвалено 320 судових рішень із притягненням винних посадовців до адміністративної відповідальності, майже тисячу осіб звільнено за невідповідністю займаній посаді або притягнуто до дисциплінарної відповідальності [16].
У правозастосовній сфері та поширенні правового нігілізму як з боку публічних посадових та службових осіб, так і з боку інших суб'єктів правовідносин, а також спотворення розуміння представниками органів влади і управління сутності принципів верховенства права та законності негативне ставлення до права та закону лежить в основі службової недбалості. А правова неврегульованість здійснення системного контролю за діяльністю службових осіб вибіркового підходу до застосування правових норм надаютьширокі можливості порушувати закони і діяти всупереч їм, стимулює розвиток службової злочинності.
Ідеологічним фактором, який відіграє роль соціальної передумови службовій недбалості є відсутність чітко визначеної і впровадженої в практику ідеології державної служби і системи її цінностей. І це є одним із актуальніших завдань у сфері сучасного державного будівництва.
Соціально-психологічними чинниками є нерозвиненість у значної частини службовців громадянської свідомості, зокрема: усвідомлення нового становища особи у державі, що будується на демократичних засадах; поки що досить сильний вплив традиційних стереотипів стосовно переважання державних засобів та підпорядкованості їм громадських форм у впорядкуванні суспільних справ, у тому числі в організації протидії службовій недбалості; поширення корисливої спрямованості у діяльності державних службовців, їх готовності до порушення закону, норм моралі, професійної честі; професійна та моральна деформація частини керівників і посадових осіб, що займають відповідальні посади, яка виявляється у вчиненні або поблажливому ставленні до недбалого виконання службових обов'язків, порушень

 
 

Цікаве

Загрузка...