WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Стан та перспективи розвитку міжнародного співробітництва у сфері протидії нелегальному автомобільному бізнесу - Реферат

Стан та перспективи розвитку міжнародного співробітництва у сфері протидії нелегальному автомобільному бізнесу - Реферат


Реферат
на тему:
Стан та перспективи розвитку міжнародного співробітництва у сфері протидії нелегальному автомобільному бізнесу
Останніми роками внаслідок активного входження України до міжнародних відносин, спрощення візового режиму, прозорості кордонів, полегшення процедур переміщення майна через кордон, збільшення виробництва автомобілів та великого попиту на автотранспорт досить гостро постає проблема протидії нелегальному автомобільному бізнесу. Злочини, пов'язані з транспортними засобами, за прибутковістю та масовістю займають третє місце після торгівлі наркотиками та зброєю. [1, с. 36]
Свою історію нелегальний автомобільний бізнес починає з 6 червня 1898 року, коли у паризького аристократа було викрадено автомобіль Peugeot. Згодом автомобіль було знайдено, оскільки їх кількість у Парижі складала не більше двадцяти. У першій половині 20 сторіччя нелегальний автомобільний бізнес не мав значного поширення через невелику кількість автовиробників, високу ціну та низьку якість автомобілів.
Після проголошення у 50-х роках лозунгу "автомобіль для всіх" автовиробником Генрі Фордом почалася ера конвеєрного збирання транспортних засобів, автомобілі стали доступнішими, їхня кількість росла з кожним днем, знайти викрадену машину серед тисяч подібних ставало дедалі складніше.
До початку 90-х років у колишніх радянських республіках не існувало навіть бази даних щодо викрадених автомобілів.
Після відкриття кордонів у представників нелегального автомобільного бізнесу з'явились нові ринки збуту, автомобілі купувалися у будь-яком стані та на підроблені документи, бази даних реєстрації транспортних засобів були розрізнені, банк даних викрадених автомобілів своєчасно не поповнювався, був відсутній доступ до баз даних Інтерполу.
Закінчення 90-х років характеризувалося зменшенням кількості викрадених автомобілів на території України, розвитком інформаційної системи органів внутрішніх справ, покращенням міжнародного співробітництва у сфері протидії нелегальному автомобільному бізнесу. В якості прикладу може виступити той факт, що на початку 90-х років кількість викрадених транспортних засобів налічувала до 30 % від загальної кількості автомобілів, то у 2000 році їх кількість коливалась приблизно від 1 до 3 процентів.
Про стан розвитку нелегального автомобільного бізнесу у світі свідчить інформація з бази даних викрадених автомобілів Генерального секретаріату Інтерполу, де, станом на грудень 2006 року знаходиться 3,4 млн. повідомлень про викрадені автомобілі. У Сполучених Штатах Америки щорічно викрадається до 1 мільйона автомобілів, у Німеччині 40 - 50, у Росії - 100 - 150 тис. Серед викрадених у світі переважають автомобілі відомих марок: Toyota - 404,217 тис., Volkswagen - 307,680 тис., Ford - 264,017 тис., Fiat - 215,225 тис.
За повідомленням експертів, щорічні доходи від нелегального автомобільного бізнесу сягають 20 млрд. дол. США [2].
Незважаючи на покращення роботи правоохоронних органів у сфері протидії автомобільній злочинності, ситуація з викраденням автомобілів в Україні залишається складною: щорічно на Україні викрадають від 10 до 15 тис. транспортних засобів; у місті Києві за 11 місяців 2006 року викрадено 653 автомобілі, але тільки 20-25 % повертаються до своїх законних власників [3]. Найбільш "популярними" марками викрадених автомобілів в Україні є "Audi", "Mercedes" "Volkswagen", "Lexus", "Toyota", "BMW" та "ВАЗ", а також "Daewoo" [4].
Нелегальний автомобільний бізнес - це одна з форм організованої злочинної діяльності, яка включає в себе незаконне заволодіння автотранспортним засобом з метою подальшого його збуту або розукомплектування, а також страхове шахрайство, яке також пов'язане з викраденням автомобіля, але має на меті не тільки отримання коштів за автомобіль, а й страхових виплат. Як правило, організовані злочинні угруповання у сфері нелегального автомобільного бізнесу мають міжнародні зв'язки, схеми переміщення автомобілів через кордони держав, налагоджену систему взаємодії з корумпованими посадовими особами у правоохоронних та реєстраційних органах, а також осіб, що займаються розукомплектуванням автомобілів, зміною номерів кузова, вузлів транспортного засобу.
Злочинні угруповання постійно вдосконалюють методи та тактику злочинної діяльності, змінюють маршрути переміщення викрадених автомобілів, стежать за розвитком нормативно-правової бази, використовують її недоліки, знайомі з тактикою та методикою розкриття та розслідування даного виду злочинів, у процесі своєї діяльності використовують можливості або наймають на роботу аналітиків, психологів, статистів, колишніх працівників правоохоронних органів, жителів прикордонних районів, яким відомі шляхи, що не проходять через стаціонарні пункти пропуску через кордон. Нелегальний автомобільний бізнес - це складна, багаторівнева, системна, форма злочинної діяльності з притаманними тільки їй тактичними прийомами та засобами маскування [5, с. 28].
Наявність міжнародних зв'язків та переправлення автомобілів через кордони держав є однією з основних ознак цього виду злочинів, оскільки володіння транспортним засобом в межах країни, де його викрали, є невигідним через постійне проведення перевірок та періодичних технічних оглядів автомобіля. Переміщення автомобіля за кордон ускладнює процедуру перевірки автомобіля за базами даних викраденого автотранспорту, а також повернення майна законному власнику.
До сказаного слід додати, що транснаціоналізації нелегального автомобільного бізнесу сприяє низка факторів, зокрема:
- "прозорість" кордонів, недостатній контроль з боку правоохоронних органів (прикордонна та митна служба, міліція);
- недостатня ефективність заходів боротьби з даним видом злочинів, низький рівень взаємодії правоохоронних органів;
- правова неврегульованість діяльності по боротьбі з міжнародною злочинністю, зокрема, відмінність законодавства різних держав, відсутність угод про взаємну правову допомогу;
- відсутність можливості (для учасників угоди купівлі-продажу автомобіля) доступу до системи ідентифікації автомобілів, а також оперативного доступу до бази даних Генерального секретаріату Інтерполу про викрадені транспортні засоби [6, с. 11].
Головним інструментом протидії нелегальному автомобільному бізнесу у міжнародних масштабах на сьогодні є Міжнародна організація кримінальної поліції,

 
 

Цікаве

Загрузка...