WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми здійснення захисту на стадії досудового слідства у кримінальних справах про організовані злочинні об’єднання - Реферат

Проблеми здійснення захисту на стадії досудового слідства у кримінальних справах про організовані злочинні об’єднання - Реферат

КПК). Вважаємо, що особа може перебувати у статусі підозрюваної не більше 10 діб і саме такий граничний термін слід встановити в чинному кримінально-процесуальному законодавстві. Слід також передбачити таку підставу допуску захисника до участі у справі, як початок здійснення інших заходів процесуального примусу чи інших процесуальних дій, що торкаються прав і свобод особи, підозрюваної в скоєнні злочину, а також надати цій особі право користуватися допомогою захисника з моменту реальної загрози обмеження прав і свобод особи у зв'язку з кримінальним переслідуванням.
С.В. Гончаренко вважає, що користуватися допомогою захисника громадянин повинен з моменту реального обмеження прав і свобод у зв'язку з кримінальним провадженням [14, c. 41], а М.Є. Шумило вважає, що процес має бутизмагальним від початку кримінального переслідування, тобто від часу, коли особу поставлено до відому, що проти неї порушено кримінальну справу [15]. Однак, загроза обмеження прав настає раніше, коли права ще не обмежені. Особі можуть довести до відома, що стосовно неї порушено кримінальну справу надто пізно, тим більше, що найчастіше справу порушують за фактом навіть тоді, коли з постанови про її порушення видно, кого вона стосується. На практиці слідчі застосовують різні незаконні методи, в тому числі й допит особи як свідка, з метою унеможливити нею реалізацію права на захист і допуск захисника до участі у справі, користуються правовою необізнаністю громадянина на шкоду його правам і законним інтересам.
Не випадково правила Міранди, даючи тлумачення V і V1 Поправок до Конституції США, право зберігати мовчання і право на присутність адвоката взаємо пов'язані [16]. Допуск захисника повинен мати місце на будь-якій стадії процесу, в тому числі і раніше затримання, визнання особи підозрюваною чи пред'явлення їй обвинувачення. Конституційний Суд РФ з цього приводу дав роз'яснення, яке називають правилом Маслова, за яким право на захист виникає з моменту загрози правам і свободам громадянина, тобто кожна особа, щодо якої вчиняються дії, спрямовані на виявлення доказів, фактів, обставин, які викривають її, вправі вимагати захисту адвоката [17].
Слід допустити захисника до участі у справі з моменту, коли права особи знаходяться під загрозою їх обмеження, а чинний КПК доповнити ще однією підставою обов'язкової участі захисника: щоб захисник брав участь кожного разу, коли це вимагається в інтересах правосуддя. Що слід розуміти під процесуальними діями, "які порушують права і свободи особи, підозрюваної в здійсненні злочину"? При провадженні по кримінальній справі фактично будь-яка процесуальна дія певною мірою обмежує права осіб, втягнутих в неї, а тому в КПК доцільно закріпити, що до інших процесуальних дій, які порушують права і свободи особи, підозрюваної в здійсненні злочину відносяться дії, підставою для проведення яких є процесуальне рішення, прийняте судом, слідчим, дізнанням. Вимога його прийняття означає, що будь-яке обмеження або утиски прав і законних інтересів при цьому могли б бути виправдані умовами конкретної ситуації, а проведення щодо конкретної особи таких дій свідчить про наявність щодо неї підозр (наприклад, проведення обшуку, вилучення, здійснення її огляду, обмеження свободи вільного пересування та ін.).
Для процесуального забезпечення рівності прав сторін обвинувачення і захисту обвинуваченому і його захиснику слід надати виключні права для забезпечення можливості ефективно протистояти кримінальному переслідуванню: мовчання обвинуваченого не може розцінюватися як доказ вини чи як обтяжуюча обставина; тлумачити сумніви у винуватості в користь обвинуваченого; тлумачити не доведення вини як доведеної невинуватості; обов'язок доводити вину слід покласти на обвинувача; розширити права потерпілого, в тому числі право на захист. Заслуговують уваги з цього приводу положення Конституції США, за якими право захисту визначає, що не може існувати обмежень дій адвоката, спрямованих на відстоювання інтересів особи за практикою судового процесу, встановленою 6-ю і 14-ю поправками [18].
Чинним КПК не чітко закріплено право підозрюваного (обвинуваченого) не давати свідчень (стст. 43, 43-1, 73, 74), за винятком п. 2 ч. 1 ст. 142, а тому у законі слід чітко закріпити право не давати свідчень щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів і як додаткову гарантію - не відповідати на запитання. Прикладом є рішення Верховного суду США у справі Міranda v. Arisona [16; 19], за яким підозрюваному при затриманні, арешті і допиті поліцією надано ряд прав. Свідчення, отримані у в'язниці, не можуть бути використані у суді, якщо поліція не надасть гарантій проти його самозвинувачення та ознайомлення з правами: мовчати, не давати показів і не відповідати на запитання, бо все, що він скаже може бути використано проти нього в суді; порадитися з адвокатом, який може бути присутній під час допиту; на безкоштовний захист, якщо особа не може сплатити послуги адвоката; відмова підозрюваного від прав мовчати та мати адвоката має бути свідомою, добровільною, без будь-якого тиску. Якщо особа показує будь-яким чином, що не бажає відповідати - допит має бути припинений; у разі виявлення бажання спілкуватися з адвокатом, допит має бути зупинений до приходу адвоката або до тих пір, поки особа сама не продовжить відповідати на запитання [16; 20; 21]. Після консультацій з адвокатом допит не може продовжуватися без адвоката [21]. Тривалий допит особи або ув'язнення без права спілкуватися, після яких зроблено визнання, вважається свідченням примусової відмови від прав особи і тиску на неї. Ці правила слід закріпити у вітчизняному кримінальному процесі та внести застереження, за яким тривалий допит або ув'язнення без права спілкування з адвокатом чи близькими родичами слід вважати грубим порушенням прав особи та тиску на неї.
За чинним законодавством, роз'яснення прав особи, що притягується до кримінальної відповідальності і надання їй допомоги у встановленні зв'язку з захисником чи особами, які можуть запросити захисника, призначення їй захисника - є обов'язком особи, яка проводить досудове слідство (ст. 47 КПК). Між тим, практика свідчить, що покладення на органи досудового слідства обов'язку забезпечити ці

 
 

Цікаве

Загрузка...