WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правила формування кримінальної справи - Реферат

Правила формування кримінальної справи - Реферат


Реферат
на тему:
Правила формування кримінальної справи
Важливе значення у боротьбі з організованою злочинністю має документальне оформлення цього процесу у відповідних процесуальних актах, які формують кримінальну справу.
Формування кримінальної справи не може здійснюватися довільно, за розсудом особи, яка веде кримінальний процес. Його провадження повинне здійснюватися з урахуванням якихось закономірностей, тому що мова йде про особливий вид офіційно реалізованого провадження, що тією чи іншою мірою регламентований кримінально-процесуальним законодавством. Разом з тим, оскільки назване законодавство застосовується цілком визначеними фізичними особами, то розглядуваний процес не може не випробувати особистісну позицію виконавця. Так виникає питання про співвідношення особистісного (або позиції посадової особи, яка провадить процес) і нормативного, тобто того, що випливає з вимог закону. Але і закон регламентує питання формування кримінальної справи досить віддалено, а точніше - лише в тій частині, що відображає загальні правила кримінально-процесуального провадження. Останні повинні враховувати і відображати загальну структуру кримінального процесу з усіма видами утворюючих його кримінально-процесуальних стадій і неодмінно з урахуванням тієї правової ситуації, що склалася в конкретний момент провадження, а, відтак, і правового положення тих осіб, котрі мають свій власний інтерес у справі (тобто підозрюваного, обвинувачуваного, потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача). Ігнорувати останній або формувати справу без урахування інтересів названих осіб недопустимо, оскільки саме ці особи проходять у кримінальній справі в якості основних її суб'єктів, і, хочемо ми того чи ні, але саме вони так чи інакше, тією чи іншою мірою, але неодмінно безпосередньо впливають на зазначений документально-виробничий процес. Не можна, наприклад, продовжувати досудове слідство, не ознайомивши, скажимо обвинувачуваного з матеріалами справи, коли мова йде про призначення експертизи (ст. 197 КПК), а це значить, що до названого моменту кримінальна справа повинна бути вже, певним чином, сформована. І якщо закінчення провадження розслідування є досить далеким від завершення, а це значить, що і формування справи буде тривати і далі, то пред'явлення її матеріалів обвинувачуваному буде не остаточним, а ситуативним, що, звичайно, припускає, з одного боку, продовження провадження по справі, а, з іншого боку, - пред'явлення йому матеріалів у знову сформованій правовій ситуації і, у всякому разі, у зв'язку з повним закінченням досудового слідства. Так виникає проблема поетапного ознайомлення зацікавлених осіб (так само, як і представників їхніх інтересів) з матеріалами кримінальної справи, що, звичайно, припускає поетапне формування кримінальної справи. Оскільки мова йде про один з відповідальних видів діловодства, функціонально включеного у відповідні стадії кримінального процесу, то, звичайно, що він не може не випробувати впливу правової регламентації тієї діяльності, що здійснюється на кожній конкретній стадії.
У кримінально-процесуальній науці це питання ще не було предметом спеціального дослідження. Тим часом на практиці воно виникає щодня і вирішується, відразу відзначимо, неоднозначно, а нерідко й невірно. При вивченні конкретних кримінальних справ виявлено чимало фактів, коли у передбачених законом випадках кримінальна справа для ознайомлення підозрюваному або обвинувачуваному не пред'являється (наприклад, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу), або пред'являється, але не в прошитому і не пронумерованому вигляді. Зрозуміло, що в таких випадках мова повинна йти про порушення права обвинувачуваного на захист, а значить і про істотне порушення кримінально-процесуального закону (ст. 370 КПК), що, природно, породжує, з одного боку, конфліктні ситуації, а, з іншого боку, - направлення скарг до різних правоохоронних і судових органів. Ясно, що в таких випадках виникає потреба в мінімізації і вирішенні виникаючих конфліктних ситуацій, що, як відомо, тягне не тільки нераціональну витрату сил і засобів, але й необґрунтоване збільшення термінів провадження по кримінальній справі.
Таким чином, розробка і дотримання правил формування кримінальних справ має безпосереднє практичне значення і, з цієї точки зору, наукове дослідження даної проблеми є цілком виправданим. Невипадково в сучасному документоведенні питанням формування канцелярських, кадрових та інших видів справ приділяється чимало уваги, в чому можна переконатися при вивченні спеціальних літературних джерел[1] хоча щодо правил формування кримінальних справ у жодному з них навіть не йдеться.
Яких же правил повинні дотримувати дізнавачі, слідчі, прокурори і судді (разом зі своїми помічниками і секретарями) для того, щоб кримінальна справа була сформована правильно і, врешті-решт, могла виконати всі покладені на неї функції.
Те, що з даного питання рекомендоване в літературі із загального діловодства (або документоведення), лише в якомусь ступені може бути застосоване працівниками слідчих, прокурорських і судових органів. Хоча висновки по них можна зробити такі, що будуть цілком прийнятними і для сфери досліджуваної нами діяльності.
На думку авторів нещодавно виданої книги - "Сучасне діловодство. Життєвий цикл документа - від чернетки до архіву": "при формуванні справ необхідно дотримуватись наступних вимог:
1. У справи групуються документи одного календарного року….
2. Документи постійного і тимчасового термінів збереження групуються в справі окремо….
3. У справу включається один справжній екземпляр виконаного документа або засвідчена копія….
4. Кожен документ, поміщений у справу, має бути оформлений

 
 

Цікаве

Загрузка...