WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості боротьби з проявами організованої злочинності у нафтогазовій галузі України - Реферат

Особливості боротьби з проявами організованої злочинності у нафтогазовій галузі України - Реферат

використанням найсучасніших засобів зв'язку, зброї та автотранспорту з відлагодженими зв'язками та місцями збуту зазначених енергетичних матеріалів.
Результати вивчення матеріалів кримінальних справ даної категорії дозволяють дійти висновку, що основним чинником кримінальної вразливості нафтопродуктопроводів є їх незабезпеченість технічною та фізичною охороною. Відповідні охоронні заходи не мають узгодженого характеру і достатньої ефективності.
Особливо гостро постала проблема розкрадання нафти та газового конденсату, а також розукомплектування обладнання трубопроводів на об'єктах НАК "Нафтогаз України". На сьогодні органам внутрішніх справ не вдалося суттєво обмежити кримінальний промисел у вигляді вчинення крадіжок з газо- та нафтотрубопроводів шляхом "врізок" [3, с. 32-33]. Вжиті у регіонах органами внутрішніх справ заходи дозволяють отримати лише тимчасовий результат.
Поза посиленої уваги поки що залишається проблема запобігання та виявлення порушень законодавства України з питань надрокористування.
У Полтавській та Сумській областях мають місце факти несанкціонованої промислової розробки родовищ корисних копалин, у тому числі - на самовільно зайнятих земельних ділянках, без отримання відповідних спеціальних дозволів (ліцензій), викрадення нафти та газу, незаконної їх переробки і т. ін. Надприбутковий бізнес обумовив створення цілісної системи злочинних зв'язків, яку на практиці досить складно виявити.
На сьогодні найбільшого розповсюдження крадіжки вуглеводів отримали в Полтавській області, де первинно стихійний заробіток згодом перетворився на бізнес, організований за всіма правилами.
Зазначена ситуація пов'язана з тим, що на практиці належним чином не організовані заходи, які проводяться органами внутрішніх справ з перевірки додержання вимог законодавства України під час видачі спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами та виявлення правопорушень з боку надрокористувачів, а також з перевірки дотримання вимог законодавства при експлуатації родовищ нафти та природного газу. У сфері геологічного вивчення та використання надр не приділяється увага перевірці системи обліку корисних копалин та достовірності її показників, а також виконанню суб'єктами господарювання ПЕК умов, передбачених у наданих їм ліцензіях та дозволах.
Як було зазначено на розширеній колегії МВС України, що відбулась 11.05.2005 р., подолання незаконного надровикористання - один зі стратегічних напрямів діяльності органів внутрішніх справ у перспективі [4, с. 2].
Узагальнення результатів вивчення кримінальних справ, обвинувальні висновки яких надійшли до МВС України з Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Миколаївської, Донецької, Чернігівської, Чернівецької та Київської областей, щодо злочинів, учинених у нафтогазовій галузі, дозволило дійти висновків, що кримінальні справи даної категорії протягом 2005-2006 рр. переважно порушувались за стст. 185, 190, 191, 204, 240, 358, 364, 366 КК за фактами:
- викрадення дизельного палива з тепловозів;
- крадіжок бензину із вагонів-цистерн вантажних поїздів;
- крадіжок нафти із свердловин та її подальшої реалізації через фіктивні підприємства як пічного палива;
- незаконного виготовлення нафтопродуктів [5, с. 42];
- використання з метою заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою підроблених довіреностей, за якими здійснювалось отримання у суб'єктів підприємницької діяльності дизельного палива, та подальша реалізація останнього кінцевим споживачам;
- неперерахування шляхом зловживання службовим становищем до держбюджету обов'язкової частини орендної плати, що має надходити від оренди державного майна;
- крадіжок майна автозаправних станцій (далі - АЗС), учинених працівниками шляхом розукомплектації паливно-роздавальних колонок АЗС;
- привласнення службовими особами газовидобувного підприємства НАК "Нафтогаз України" грошових коштів, виділених для проведення біологічної рекультивації земель, вчиненого шляхом фальсифікації актів про виконані роботи;
- "врізок" до нафтогазопроводів. Зокрема, протягом 2005 р. органами внутрішніх справ направлена на розгляд до суду кримінальна справа, порушена щодо організованого злочинного угруповання, яке протягом двох років "спеціалізувалось" на зазначеному злочинному промислі.
Так, направлено на розгляд до суду із застосуванням ч. 3 ст. 28 КК України кримінальну справу, порушену за ст. 185 (ч. 5) КК відносно організованої злочинної групи у складі шести осіб, які, створивши стійке злочинне угруповання, в період 2000-2001 рр. на території Львівської, Хмельницької, Полтавської, Рівненської, Миколаївської, Житомирської, Київської та інших областей України, а також АР Крим шляхом "врізок" у магістральні нафтопроводи "Дружба" та "Придніпровські магістральні нафтопроводи" вчинили розкрадання нафти на загальну кількість 2 млн. 855 тис. 635 л на загальну суму 2 млн. 946 тис. 824 грн.
Злочини, що вчинюються у нафтогазовій галузі у складі організованих злочинних груп, переважно кваліфікуються за сукупністю: за декількома статями Кримінального кодексу України. При досудовому розслідуванні таких злочинів виникають труднощі, які викликані складним механізмом їх вчинення, коли виконання окремих складових ланок злочину розподіляється між членами злочинної групи. При цьому більшість злочинних дій вчинюється з використанням легальних форм господарської діяльності, що ускладнює процес виявлення таких злочинів та встановлення винних осіб.
Аналіз матеріалів кримінальних справ щодо злочинів у нафтогазовій галузі дозволяє надати узагальнену характеристику основних ознак особи злочинця, що вчинює злочин даної категорії.
Особами-злочинцями в даних кримінальних справах переважно є безробітні особи (80 %)‚ серед яких превалюють чоловіки. Характерною ознакою таких осіб є низька престижність їх соціальних ролей.
Серед суб'єктів злочинів в основному переважають одружені особи - 70 %.
Більшість осіб-злочинців має середню освіту - 80 % і, навіть, - незакінчену середню освіту, і тільки деякі з них - вищу. Суб'єкти злочинів в основному не мають судимості.
Переважна більшість винних - це особи зрілого віку (34-51 рік) - 84‚6 %. Всі мають постійне місце проживання та є громадянами України.
Спонукальним мотивом заняття злочинною діяльністю у сфері ПЕК виступає користь. Злочини переважно вчинюються одноособово (80 %).
Для деяких злочинців, що вчинюють злочини у нафтогазовій галузі, характерним є високий освітній рівень, що має прояв у розробці та реалізації складних механізмів вчинення даних злочинів (крадіжки нафти із свердловин та подальша її реалізація через фіктивні підприємства як пічного палива; використання з метою заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою підроблених довіреностей, за якими здійснюється отримання у суб'єктів підприємницької діяльності дизельного палива, та подальша реалізація останнього кінцевимспоживачам). Дані особи у переважній більшості вчинюють злочин за заздалегідь обдуманим чи

 
 

Цікаве

Загрузка...