WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості боротьби з проявами організованої злочинності у нафтогазовій галузі України - Реферат

Особливості боротьби з проявами організованої злочинності у нафтогазовій галузі України - Реферат


Реферат
на тему:
Особливості боротьби з проявами організованої злочинності у нафтогазовій галузі України
Наслідком відсутності економічно обґрунтованої стратегії розвитку паливно-енергетичного комплексу України (далі - ПЕК), зокрема нафтогазової галузі, негативних тенденцій задоволення потреби України в енергетичних матеріалах, передусім за рахунок імпорту, та підвищення цін на природний газ, який постачається з Росії, є подальша криміналізація ринку паливно-енергетичних ресурсів.
Спостерігається значна кількість порушень законодавства у газовидобувній галузі, про що наголосив 11 листопада 2006 р. в інтерв'ю телеканалу "Інтер" Прем'єр-міністр України В.Ф. Янукович. Розповсюдженими є правопорушення, пов'язані з пошуком (розвідкою), експлуатацією родовищ газу (користуванням газоносними надрами): несанкціонований (без ліцензії) видобуток газу, недотримання суб'єктами господарювання порядку та правил промислової розробки газових родовищ, здійснення користувачами газоносними надрами вибіркової розробки найбільш продуктивних ділянок родовищ газу, що призводить до понаднормативних втрат запасів корисних копалин, невиконання інвестиційних зобов'язань і т. ін..
Нерозвиненість та невідповідність розвитку нафтогазової галузі європейським вимогам, складна криміногенна ситуація на нафтогазовому ринку зумовлені багатьма соціально-економічними, нормативно-правовими, організаційно-управлінськими чинниками [1], серед яких можна виділити такі проблеми, що зумовлені:
- наявністю прогалин у чинному законодавстві, недосконалістю законів України "Про нафту і газ", "Про природні монополії", "Про трубопровідний транспорт", Указу Президента України "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України" і т. ін.;
- недосконалістю механізму надрокористування; наявністю правових колізій в його нормативно-правовому забезпеченні; неефективністю державного управління даною сферою. Існуюча система державного управління надрокористуванням не забезпечує належного контролю за використанням надр, сприяє масовим порушенням чинного законодавства [2, с. 102-103];
- відсутністю чітких загальнодержавних орієнтирів та пріоритетів забезпечення розвитку сировинної бази України. Через неналежну координуючу та контролюючу роль певних державних органів державні програми розвитку сировинної бази країни не узгоджені між собою, а тому не виконуються. При розробці та ухваленні національних (державних) та галузевих програм порушено цілісність процесу державного програмування розвитку сировинної бази нафтогазової галузі.
Основними причинами високого рівня "тінізації" та криміналізації нафтогазової галузі є відсутність чіткого та прозорого механізму виробництва, постачання, реалізації та обліку енергоносіїв.
Нечіткість, незавершеність і неузгодженість законодавчих актів, що регулюють фінансово-господарські відносини у нафтогазовій галузі, створюють труднощі для практичного застосування цих актів, що негативно впливає на криміногенну обстановку в цій сфері економіки.
Вказане вище обумовлює необхідність поглибленого вивчення практики боротьби зі злочинністю у нафтогазовій галузі з метою розробки пропозицій з підвищення ефективності діяльності органів внутрішніх справ щодо попередження та викриття даних злочинів. Про актуальність зазначеної проблематики також свідчить те, що результати та завдання органів внутрішніх справ з викриття правопорушень на об'єктах ПЕК спеціально розглядались на оперативній нараді керівництва МВС України, проведеній на початку 2005 р. Крім того, предметом розгляду спільної колегії МВС та правління НАК "Нафтогаз України" була проблема посилення контролю за станом реагування органів внутрішніх справ на повідомлення підприємств нафтогазової галузі щодо "врізок" та пошкодження трубопроводів.
Окремі аспекти боротьби зі злочинністю у паливно-енергетичному комплексі досліджувались В. Поповичем, С. Баліною, Л. Смеяном, О. Титаренком, Є. Марценком, В. Ленєм та іншими науковцями. Цими вченими вивчались типові різновиди злочинів, що вчинюються у ПЕК, способи (механізми) їх вчинення, наявні тенденції щодо криміналізації ринку паливно-енергетичних ресурсів, криміногенні детермінанти, що сприяють вчиненню даних злочинів, проблемні питання у системі державного регулювання та контролю у ПЕК, шляхи вдосконалення нормативно-правових заходів протидії зазначеним видам злочинів.
Проте, малодослідженими в кримінологічних працях є питання щодо комплексу попереджувальних заходів та можливостей підвищення ефективності дій, спрямованих на своєчасне виявлення злочинів у ПЕК.
Метою даної статті є аналіз практики діяльності органів внутрішніх справ щодо попередження та виявлення злочинів у нафтогазовій галузі, надання узагальненої характеристики особи злочинця у сфері ПЕК, розкриття проблемних питань, що виникають при виявленні зазначених злочинів, та розробки пропозицій щодо їх вирішення.
Аналіз кримінальних справ даної категорії показав, що їх значна кількість порушена за фактами викрадення нафти, газу, газового конденсату та нафтопродуктів (паливно-мастильних матеріалів) з магістральних та розподільних трубопроводів шляхом несанкціонованих "врізок" до них. Проблемним при розслідуванні даних кримінальних справ є те, що злочини виявляються через певний період часу і не завжди є можливість допитати свідків вчинення злочину.
Набувають масового характеру інші різновиди злочинів, що вчинюються в нафтогазовій галузі: незаконне надрокористування; здійснення підпільними нафтопереробними заводами виробництва бензину низької якості (фальсифікату); порушення порядку або невиконання умов проведення тендерів щодо постачання обладнання підприємствам ПЕК, у тому числі постачання товарів та виконання робіт за завищеними цінами; розкрадання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів; заволодіння службовими особами колективним майном підприємств ПЕК; зловживання службовим становищем; службова недбалість; службове підроблення; розкрадання державних (бюджетних) коштів і т. ін.
Встановлено непоодинокі факти порушення термінів дії ліцензій на користування надрами, що провокує безліцензійну діяльність у даній сфері. Гостро постають питання щодо протидії злочинності у нафтогазовій галузі, пов'язаної з видобуванням, транспортуванням енергетичних матеріалів, переробкою нафти та реалізацією нафтопродуктів.
Для приховування вчинених крадіжок нафти та нафтопродуктів з магістральних трубопроводів злочинці роблять відводи на значну відстань від проходження трубопроводу, маскують їх виходи в лісосмугах та інших важкодоступних місцях. Для перевезення викрадених нафтопродуктів використовуються автомобілі підвищеної прохідності.
Аналіз відповідних матеріалів МВС України показує, що зазначеним вище способом розкрадаються переважно нафтопродукти та газовий конденсат, який є супутнім продуктом при видобуванні природного газу. Крадіжки газу та газового конденсату вчинюються організованими злочинними угрупованнями на постійній основі іззастосуванням спеціальних приладів та з

 
 

Цікаве

Загрузка...