WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

договори з сервісними компаніями [5, с. 273].
Не залишається осторонь від уваги членів ОГЗО і такий вид страхування, як страхування вантажів. Зловмисники страхують "неіснуючі" вантажі, заявляють до виплати вчасно доставлені замовнику товари, що перевозились, використовують фіктивні накладні та інші документи.
Одним з видом страхових правопорушень, які вчинюються ОГЗО у сфері ЗЕД є хабарництво та відмивання "брудних" коштів, що отримані шляхом незаконного переказу безготівкових коштів у готівку.
Таке правопорушення вчинюється злочинною групою, до складу якої входять посадові особи страхової компанії і комерційних структур - страхувальників.
Механізм вчинення злочину наступний:
- укладається фіктивний договір пільгового колективного страхування життя;
- переводяться на розрахунковий рахунок страхової компанії за безготівковим рахунком страхової компанії грошові кошти;
- розривається за ініціативою страхувальника договір страхування, в результаті чого страхувальнику в касі страхової компанії видається готівка [6, с. 84].
Ще одним розповсюдженим правопорушенням цієї сфери є легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом. Досить поширеним способом легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, є укладення фіктивної угоди страхування з використанням страхової компанії. Фізична особа купує поліс, наприклад, по страхуванню здоров'я на досить значну суму "брудних" коштів і, отримавши (лише на папері) незначну побутову травму, шахрай може отримати цілком легальний дохід. Проте, у цьому випадку не обійтися без зговору зі страховиком.
Іноді "брудні" кошти, що внесені як плата за страховий поліс, повертаються за вимогою клієнта достроково. За дострокове розірвання договору із страховою компанією особа сплачує незначний штраф або неустойку, проте отримані назад кошти можна буде використати для введення в офіційну фінансову систему. Головне, що у цьому випадку порушується прямий зв'язок між отриманими коштами та їх незаконним походженням (рисунок).
Рисунок. Відмивання "брудних" коштів з використанням страхової компанії
1. Фізична особа за "брудні" кошти купує поліс страхування життя з початковим внеском $10 000.
2. Фізична особа достроково розриває угоду страхування життя та отримує від страхової компанії $9500.
3. Відмиті $9500 можуть бути інвестовані в легальний обіг [7, с. 45].
Питання про злочинність у сфері страхування є досить актуальним. Будучи затребуваним суспільством як основний важіль допомоги при настанні несприятливих подій, що підривають економіку країн, підприємницьких структур і родин, страхування саме спрямованістю своєї діяльності дає можливість застосовувати проти нього різні форми правопорушень - від простого обману до витончених комбінацій.
Криміналізація сфери страхування є значною суспільною небезпекою, оскільки ускладнює або блокує виконання його основних завдань, пов'язаних з формуванням страхових фондів, підвищенням економічної стабільності, обмеженням економічних ризиків, стимулюванням підприємницької ініціативи, збільшенням кредитоспроможності тощо.
Проблема боротьби зі злочинністю при страхуванні актуальна для всіх країн. Дослідження цих тенденцій підтверджують значні збитки, що заподіяні злочинністю в цій сфері. В 10 % випадків страхове відшкодування або завищене, або виплата здійснена незаконно. У цілому ж, якщо це перевести на клієнтів, які одержали відшкодування від страхової компанії, 2-3 % від їх загальної кількості одержали відшкодування оманливим шляхом за рахунок коштів інших страхувальників [5, с. 269].
Страховим компаніям, на превеликий жаль, не досягти належних успіхів у боротьбі зі страховими правопорушеннями, які здійснюються ОГ ЗО у сфері ЗЕД, якщо діяти самостійно. Хоча роль відповідних служб, підрозділів та співробітників страхових організацій є надзвичайно значущою, так як саме вони першими стикаються з правопорушниками і різними кримінальними схемами їх діяльності, проте їм не обійтися без співпраці з правоохоронними органами.
Боротьба з ОГ ЗО як взагалі, так і безпосередньо у сфері страхування ЗЕД, вимагає насамперед не лише чіткого знання норм чинного законодавства, а й неухильного його дотримання.
Також неможливо не приділити уваги ролі держави в даному процесі. Адже, страхування - це одна з провідних галузей фінансової системи країни. Стан розвитку інституту страхування поряд з розвитком банківської системи і фондового ринку обумовлює розвиток фінансової системи країни в цілому. Без страхування сьогодні майже не здійснюється жодної комерційної операції, не працює жодне підприємство, страхові поліси є практично у кожної третьої людини. І держава зобов'язана охороняти один з важелів, який формує економіку країни, а саме: вдосконалювати законодавство в аспектах боротьби з ОГ ЗО як взагалі в страхуванні, так і безпосередньо в сфері страхування ЗЕД.
Насамкінець зауважимо, що злочинність, а тим більше її організовані прояви, неможливо остаточно перемогти, проте з нею можна та слід боротись.
Список використаних джерел
1. Торгова Л.В., Хитра О.В. Основи зовнішньоекономічної діяльності: Навч. - метод. посібник. - Львів: Новий Світ - 2000, 2006. - 512 с.
2. Про страхування: Закон України від 7 березня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 18.
3. Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2001. - № 25-26.
4. Страхование на FOREINSURER_com. - рейтинги, анализ, полезные советы. - Ел. ресур.: .
5. Машина Н.І. Страхування для туристичних підприємств: Навч. посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 368с.
6. Попередження та викриття зловживань в установах, що здійснюють діяльність у сфері страхування та в інших організаціях, пов'язаних з відшкодуванням шкоди при настанні страхового випадку: Посібник / В.Ф. Ущаповський, С.Н. Баліна, А.Г. Бойков та ін.; За ред. В.Д. Сущенка та В.І. Литвиненка. - К.: Національна акад. внутрішніх справ України, 2003. - 136 с.
7. Комаха А. Чистка - конкретно // Бизнес. - № 34. - 2004. - С. 43-45.
Л.В. Андрущенко. Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності. "Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика)" 15'2007.

 
 

Цікаве

Загрузка...