WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності - Реферат

Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності - Реферат


Реферат
на тему:
Окремі прояви організованої злочинності у сфері страхування зовнішньоекономічної діяльності
Організована злочинність стала одним із вкрай негативних дестабілізуючих факторів громадського життя, вона протистоїть конституційному і суспільному ладу та несе реальну загрозу національній безпеці України. На сьогодні організована злочинність активізувалася у багатьох сферах, серед яких необхідно виділити шахрайство з фінансовими ресурсами, "відмивання" (легалізацію) доходів, отриманих злочинним шляхом, шахрайство у сфері страхування тощо. Ці правопорушення мають високий ступінь суспільної небезпеки, а їх вчинення викликає резонанс у суспільстві та напруженість у міжнародних відносинах.
Слово "страхування" увійшло в українську мову ще з прадавніх часів. Воно має аналоги в інших мовах: "insurance" - в англійській та "versicherungs" - в німецькій. Західні філософи вважають, що термін має латинське походження, в основі якого слова "seecerus", "sine cura", які означають "безтурботний", що в даному значенні відбиває ідею застереження, захисту і безпеки [1, с. 54].
Закон України "Про страхування" визначає страхування як "вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів " [2].
Страхування зовнішньоекономічної діяльності - це міжнародні економічні відносини щодо захисту майнових інтересів суб'єктів господарювання різних форм власності протягом періоду, в якому відбуваються певні події (страхові випадки), за рахунок майнових коштів, що формуються зі сплачених ними внесків (страхових премій) [1, с. 214].
На сьогодні розрізняють три галузі страхування в зовнішньоекономічній діяльності (далі - ЗЕД):
- майнове страхування, об'єктом якого є різноманітні матеріальні цінності;
- особисте страхування, де основою економічних взаємин є події у житті фізичних осіб;
- страхування відповідальності, предметом якого виступають найрізноманітніші зобов'язання страхувальника щодо відшкодування збитків (шкоди) третім особам.
Комплексні види страхування, які передбачають поєднання в одному полісі кількох видів страхування, також застосовуються у сфері зовнішньоекономічних відносин.
Зазначимо, що взагалі сучасне страхування передбачає широкий набір послуг, пов'язаних із ЗЕД. Однак, практика свідчить, що учасники ЗЕД використовують найчастіше ті види страхування, які є обов'язковими для її здійснення (наприклад, страхування туристів, які виїжджають за кордон, або страхування відповідальності власників транспортних засобів тощо), тобто, без яких неможливо було б здійснювати ту чи іншу діяльність. Досить часто застосовуються види страхування, які є частиною міжнародних торгових звичаїв, наприклад, страхування вантажів.
Незважаючи на те, що зачатки зародження страхових відносин проявилися ще в часи вавилонського царя Хаммурапі (Вавилон, 1792-1750 р.р. до н.е.), і в наші дні залишилося багато невирішених питань у цій сфері. Так, наприклад, на сьогоднішній день у сфері страхування, як і в багатьох інших, скоюється величезна кількість правопорушень. Виявлені випадки таких правопорушень доводять, що вони здійснюються як із боку страхових компаній, так і здебільшого, з боку клієнтів цих компаній. Надзвичайно прикрим є те, що на сьогодні правопорушники діють не лише поодинці, а створюють організовані групи і злочинні організації (далі - ОГ ЗО) для задоволення власних інтересів та потреб.
У своїй діяльності більшість страхових компаній безпосередньо мають справу з таким кримінальним явищем, як шахрайство. Згідно з ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України шахрайство - це "заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману або зловживання довірою" [3].
Так, дослідник цієї сфери О.І. Алгазин шахраїв у сфері страхування поділяє на окремі категорії. До найвпливовішої з них він відносить професійних шахраїв, які витончено та систематично займаються реалізацією шахрайських схем. "Як правило, це злочинні групи з числа осіб, об'єднаних спільними кримінально-професійними інтересами, які проживають поряд, проводять разом більшість часу. На рахунку подібних груп десятки успішно завершених шахрайських комбінацій і вони, окрилені успіхом та безкарністю, а саме головне, реальними грошима - не збираються зупинятись.
Для подібних груп страхове шахрайство - це бізнес, зі своїми бізнес - планами, визначенням функцій і повноважень, інвестиціями, контролем, плануванням, залученням спеціалістів і розподілом прибутку.
Дані групи характеризуються деякими рисами, а саме:
- залученням спеціалістів із сфери медицини, страхування та юриспруденції;
- забезпеченням високотехнологічного процесу виготовлення документів;
- матеріальною стимуляцією всіх учасників групи;
- конспірацією і використанням методів оперативно-розшукової діяльності;
- розробкою нових сценаріїв шахрайств;
- систематичності скоєння шахрайств;
- розширенням географії діяльності груп;
- скоєнням шахрайств по різним напрямам страхування" [4].
"Справа турецьких лікарів" - один з найвідоміших випадків страхових правопорушень, які вчинюються ОГ ЗО у сфері ЗЕД. Комбінація розігрувалася у кращих традиціях східного ринку. В одних випадках у туристів гід збирав поліси і виривав з них по одному аркушу, нібито для звітності. Ці аркуші, про які турист потім не згадував, пускав в обіг місцевий лікар, виставляючи страховику рахунок за лікування якої-небудь незначної хвороби, що не мала подальших наслідків. Лікар намагався працювати "безвідходно", використовуючи практично всі аркуші, що потрапили до нього. Виходило, що туристичні групи, перетинаючи кордон іноземної держави обов'язково потрапляли на територію якоїсь розшаленілої епідемії. Зазвичай, і вартість медичних послуг була перевищена в декілька раз.
Після історії з турецькими лікарями, більшість страхових компаній як відповідний удар ввели умовну франшизу вартістю $30-50 і налагодили контроль за турецькими медиками, уклавши

 
 

Цікаве

Загрузка...