WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Критерії оцінки діяльності системи МВС України: окремі проблеми розробки та впровадження - Реферат

Критерії оцінки діяльності системи МВС України: окремі проблеми розробки та впровадження - Реферат

"скривленості" суспільної думки щодо перебільшення можливостей правоохоронних органів у боротьбі зі злочинністю, негативного ставлення громадян до працівників міліції взагалі, як допредставників державної влади, що не виправдовує їхні сподівання, не забезпечує виконання вимог громадян стосовно належного рівня добробуту в соціальній та економічній сферах тощо.
Серед чинників, які впливають на формування негативної суспільної думки про діяльність міліцейської системи маємо визнати і наявність непоодиноких фактів корумпованості працівників міліції, використання ними службового становища у сприянні організованої злочинності, на що вказано у Програмі формування позитивного іміджу міліції України на 2003-2007 роки. При цьому "викривленість" суспільної думки, виникає внаслідок особливої уваги засобів масової інформації до таких фактів і подій. Як зазначається у згаданій Програмі, засилля у ЗМІ негативних матеріалів про діяльність міліції дає підстави для висновку, що на сьогодні працівники системи МВС створюють більше негативних, ніж позитивних інформаційних приводів для виступів ЗМІ.
Внаслідок вказаних та інших причин серед багатьох спеціалістів (особливо практиків) розповсюджені песимістичні погляди на здатність непрофесіоналів об'єктивно оцінити як стан правопорядку, так і рівень ефективності діяльності поліцейської системи [2, с. 44]. Тобто, використання цього методу оцінювання діяльності системи МВС як основного призведе до підміни критеріїв, які повинні мати обов'язкові одиниці виміру ефективності та результативності такої діяльності.
У свою чергу, ґрунтування оцінювання міліцейської системи на базі наявної статистичної звітності ("конкретних показниках"), хоча і без ранжування структур системи, пов'язане з акцентуванням уваги на оцінюванні лише окремих видів робіт: оперативно-розшукової, адміністративної та інших, всупереч необхідності оцінювання діяльності системи в цілому. Такий підхід, на думку деяких вчених, лише частково та обмежено вирішує проблему оцінювання діяльності системи МВС [8]. Крім того, надмірне захоплення лише статистичними показниками, як ми вже згадували, призводить до маніпулювання звітністю і унеможливлює об'єктивну оцінку діяльності системи МВС.
Як вважає О.Ю. Шостко, використання в оцінці правоохоронної діяльності кількісних показників злочинності та відсотку розкриття злочинів як основних критеріїв викликає фальсифікацію результатів роботи різних підрозділів - "процентоманію". Особливо гостро ця проблема постає у сфері боротьби з організованою злочинністю, бо остання переважно має латентний характер, а тому її стан офіційна статистика відбиває лише частково. Невідповідність статистичних даних реальному становищу та корумпованості у сфері боротьби з організованою злочинністю призводить до залишення поза увагою правоохоронних органів найбільш небезпечних злочинів [9]. Додамо, що "процентоманія" в оцінюванні діяльності примушує працівників міліції наздоганяти "вал" абстрактних показників згідно звітності за місяць, квартал, півріччя, рік за рахунок викриття менш вагомих злочинів на шкоду виявлення та розкриття тяжких "резонансних". Крім того, слід враховувати, що у сфері протидії організованій злочинності термін викриття злочинного угруповання може коливатися від місяця до одного року та більше внаслідок об'єктивних труднощів та особливостей, які притаманні оперативній роботі, але під час оцінювання ця специфіка міліцейської діяльності практично не враховується.
Важливо наголосити, що правопорядок в суспільстві не є результатом діяльності лише правоохоронних органів. Існує багато інших факторів, які впливають на зниження або підвищення рівня злочинності та є не залежними від діяльності системи МВС. Проте, сьогодні оцінювання останньої базується саме на коливаннях динаміки та структури злочинності, що відображаються у показниках кримінальної статистики.
Більш того, негативні тенденції в цих показниках безпосередньо впливають на управлінські рішення у дисциплінарній практиці МВС. Тобто зменшення або підвищення показників кримінальної статистики впливає на професійну кар'єру працівників МВС, а це неприпустимо. Так, на погляд окремих вчених, зв'язок кримінальної статистики та дисциплінарної практики переорієнтовує, деформує усю систему МВС з виконання своїх функціональних обов'язків до сумнозвісної "роботи на показники" [10].
Поряд з проблемою впровадження нових принципів оцінювання діяльності системи МВС знаходяться питання про визнання її результативності і ефективності як об'єктивних підсумкових критеріїв та пошук необхідної системи показників у контексті вказаних критеріїв. Але й дотепер спроби вчених винайти якісь інтегральні показники цих критеріїв не дали позитивних результатів.
На нашу думку, для вирішення означеної проблеми певної уваги заслуговують пропозиції стосовно визначення критеріїв оцінки діяльності системи МВС України за цільовим призначенням. Тобто, дещо приблизний, але все ж таки інтегральний критерій оцінки діяльності системи МВС України в цілому формуватиметься, або виходячи з основних обов'язків МВС, або за його основними завданнями, що передбачено Положенням про Міністерство внутрішніх справ України. Так, І. Зозуля слушно вважає, що інтерпретація змісту таких положень як "формування та реалізація державної політики у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань" як показник критерію оцінки є складною справою [8, с.72-74]. Але уявляється, що запропонований критерій оцінювання діяльності системи МВС України все ж таки не є достатнім з огляду на вимоги сучасних стандартів державного управління, а методика його застосування повинна враховувати громадську думку.
Пропозиції І. Зозулі щодо критеріїв оцінки діяльності міліції за завданнями та професіоналізмом її співробітників, на нашу думку, також є доцільними. Але вони більш об'єктивно відображатимуть ефективність та результативність діяльності структур МВС ніж діяльність системи у цілому. Проте, як невід'ємна складова оцінювання такої діяльності, ці критерії безперечно мають бути враховані.
Відповідно, і керівництво МВС намагається розв'язати проблему оновлення принципів та методик оцінювання своєї діяльності. Але всі спроби міністерства зробити це самотужки виглядають дещо безсистемно. Остання подібна новація мала прояв під час реорганізації ДАІ та об'єднання патрульно-постової та дорожньо-патрульної служб у патрульну службу МВС України. Зокрема, наказом МВС України № 214 від 28.02.2006 р. затверджено Тимчасове положення про стройовий підрозділ патрульної служби ОВС (далі - Положення), в якому основними критеріями оцінки діяльності підрозділів патрульної служби визначено:
- стан правопорядку в громадських місцях на території обслуговування;
- практичні результати роботи нарядів патрульної

 
 

Цікаве

Загрузка...