WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат

Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат

Президент України В.А. Ющенко у вересні 2006 р. висловив стурбованість дискримінаційною практикою відшкодування цього податку. Так, якщо протягом серпня-вересня відшкодування підприємствам Донецької області становило 221 %, Луганської та АР Крим - 130 %, то Житомирської, Івано-Франківської, Київській, Львівській, Ровенській, Сумській, Тернопільській, Черкаської, Чернівецької областей та міста Києва - лише 25-30 % від плану, а у Волинській - цей показник становить лише 6 % від серпневого плану.
Президент України доручив Генеральній прокуратурі України перевірити всі обставини такого відшкодування, однак і дотепер відповідного ретельного аналізу процесів адміністрування цього податку по регіонах і конкретних підприємствах проведено не було. Ми впевнені, що вирішенню цих та інших проблем сприятиме засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому буде розглянуте питання щодо правомірності відшкодування ПДВ, ефективності роботи органів Державної податкової адміністрації, Державного казначейства та відповідних правоохоронних органів інших в цій сфері. Це дозволить розібратися з процесами адміністрування ПДВ, внести на розгляд РНБО України пропозиції по розмежуванню стосунків бізнесу й чиновництва, декриміналізації податкової сфери, в тому числі щодо введення спеціальних рахунків з ПДВ, що унеможливить його ручний розподіл, виплати із відшкодування по фіктивнихзовнішньоекономічних операціях [20].
Ситуація вимагає також посилення нагляду органів прокуратури за додержанням податкового законодавства, насамперед у сфері адміністрування ПДВ, станом розслідування відповідних кримінальних справ. Так, у поточному році сума завданих державі збитків по порушених справах у сфері оподаткування становить майже 45 млн. грн., а відшкодовано лише 834 тис. грн. [21].
При цьому слід зазначити, що постійно зростаючі масштаби загроз державній та економічній безпеці та проведена конституційна реформа вимагають невідкладного вжиття заходів щодо посилення координуючих та контрольних функцій Ради національної безпеки і оборони України, чіткого визначення місця і ролі її Апарату. РНБО України має достатньо повноважень та необхідний інтелектуальний потенціал для виконання цих функцій, розробки відповідних рішень щодо стратегічних напрямів діяльності державних органів у сфері внутрішньої та зовнішньої безпеки нашої країни.
Вищевикладене дає підстави дійти висновку, що існуючі масштаби криміналізації ПДВ та пов'язаної з нею корупцією не дають можливості належним чином розвивати вітчизняне виробництво та експорт промислової продукції, насамперед, машинобудівної, переробної та легкої, сільськогосподарського виробництва і т. ін.
Не можна погодитися з пропозицією окремих фахівців, що для вирішення цих проблем достатньо розробки комплексної програми щодо відшкодування ПДВ. Програм у нас достатньо. Для напрацювання механізмів унеможливлення використання ПДВ у злочинних і корупційних цілях пропонується створити нормативно-правові та організаційні засади оперативного супроводження податковою міліцією ДПА, спецпідрозділами по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією МВС та СБУ експортних контрактів та інвестиційних проектів у ВЕЗ та ТПР та діючих у цих сферах організованих кримінальних структур. Цю роботу необхідно проводити в тісній взаємодії з Державною митною службою, Державною прикордонною службою України та іншими контролюючими органами.
Крім того, буде вкрай доцільним Службі зовнішньої розвідки України у взаємодії зі Службою безпеки України, МВС України здійснити необхідні розвідувальні заходи за кордоном щодо встановлення та відпрацювання підприємницьких, банківських структур, які є українськими "партнерами" у фіктивних експортних операціях, насамперед, в офшорних зонах.
Вважаємо, що без руйнації процесів корупційного супроводження фіктивних експортних операцій навести лад у сфері оподаткування та досягти успіхів у декриміналізації ПДВ неможливо. Для цього необхідно, врешті-решт, взятися до виконання Доручення Президента України від 7 березня 2006 року, проголошеного на засіданні Ради національної безпеки і оборони України щодо створення в Україні єдиного антикорупційного органу - Національного бюро розслідувань[9].
Однак, до вирішення цього питання Службі безпеки України необхідно проаналізувати наявну інформацію, розробити та здійснити невідкладні контррозвідувальні та інші заходи щодо викриття корупційної діяльності посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, насамперед, у податковій адміністрації, їх кримінальних зв'язків, присутніх у сфері оподаткування.
Генеральній прокуратури України пропонується посилити нагляд за додержанням податкового законодавства, оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства по кримінальних справах, порушених за вчинення злочинів у сфері оподаткування.
На сьогодні згідно із дорученням Секретаря Ради національної безпеки і оборони України В.А. Гайдука Апаратом РНБО України проводиться відповідна робота щодо підготовки засідання РНБО з цієї проблематики.
Список використаних джерел
1. Богута Н. Треба просто вивчитися чекати // Дзеркало тижня. - 2005. - 1 жовт. - № 38 (566). - С. 12.
2. Закон України "Про оперативно-розшукову діяльність" // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 22. - Ст. 303.
3. Закон України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - № 35. - Ст. 16, 17.
4. Про введення в дію спільного рішення колегії ДПА та Держмитслужби України від 22.05.03 р.: Наказ ДПА та Держмитслужби України № 244/356 від 26.05.03 р.
5. Про надання підтверджень про фактичне вивезення готової продукції за межі митної території України: Наказ Держмитслужби, ДПА України № 520/381 від 04.08.03 р.
6. Про затвердження Інструкції "Про порядок взаємодії підрозділів Державної прикордонної служби України та податкової міліції ДПА України": Наказ ДПА та Державної прикордонної служби України № 149/74 від 13.02.04 р.
7. Про затвердження Порядку взаємодії митних і податкових органів при здійсненні державного контролю за експортом окремих видів товарів суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності: Наказ Держмитслужби, ДПА України № 512/387 від 12.07.04 р.
8. Про затвердження Порядку взаємодії митних і податкових органів при організації та проведенні спільних планових і позапланових перевірок суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності: Наказ Держмитслужби, ДПА України № 439/551 від 29.07.04 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...