WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат

Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат

млрд. грн. [12]. У вказаних спеціальних (вільних) економічних зонах і територіях пріоритетного розвитку внесення в березні 2005 року змін до Бюджету України на 2005 рік трансформувало режим оподаткування. Відповідно до цього Закону зміни торкнулися спеціальних економічних зон - у Донецькій області, "Закарпаття", "Курортополіс Трускавець", "Миколаїв", "Порто-франко" на території Одеського морського торговельного порту, "Рені", "Яворів", територій пріоритетного розвитку у - Волинській, Житомирській, Закарпатській, Луганській, Чернігівській областях, "Порт Крим" в Автономній Республіці Крим, "міста Харкова", "міста Шостки Сумської області". Сутність цих правових нововведень полягала у вилученні функцій комплексної виробничої зони, вільної митної зони, ліквідації спеціальних правових режимів підприємницької та інвестиційної діяльності, особливостей оподаткування, платежів за використання природних ресурсів вносять та інше [13].
Незважаючи на певні суперечливі оцінки щодо доцільності прийняття водночас такого рішення, ми вважаємо позитивним те, що завдяки цьому вдалося суттєво збільшити надходження до бюджету та вирішити ряд проблем у соціальній сфері. Сьогодні ставиться питання щодо відновлення зон і територій з пільговим оподаткуванням. Однак, ініціаторам цих процесів слід уважно прислухатися до порад Президента України В.А. Ющенка з цих проблем, а саме: "Якщо проаналізувати роботу тих вільних зон, то можна дуже швидко прийти до відповіді, що були по суті сформовані в значній мірі не контрольовані канали для завезення в Україну товарних позицій, які стосувалися не тільки території самої ВЕЗ, а й багатьох інших регіонів". В.А. Ющенко нагадав, що в минулому працювали ВЕЗ. Україна повинна більш виважено підійти до організації зон вільної торгівлі, вона має установити більш чіткі кордони кожної зони: не так, як це було ще три роки назад, коли функціонували економічні зони і по певних з них не існувало навіть територіальної межі їх діяльності. Президент підкреслив, що спочатку треба провести ревізію тих умов, на яких працювали попередні зони, установити нові правила по формуванню периметру цих зон [14]. Слід відзначити, що на сьогодні збережено пільговий режим оподаткування в спеціальних економічних зонах "Славутич", "Інтерпорт Ковель" та "Азов" Донецької області.
Негативно впливає на ефективність діяльності державних щодо викриття правопорушень у сфері оподаткування недосконалість та нестабільність національного законодавства як з питань оподаткування, так і вивезення товарів у митному режимі експорту або реекспорту, поставки транспортних послуг по перевезенню пасажирів, вантажобагажу (товаробагажу, вантажу) та ввезення з-за меж митного кордону України митному режимі імпорту або реімпорту на митну територію України вантажів, товарів та супутніх послуг. Так, до основоположних законодавчих актів України з питань податку на додану (добавлену) вартість, оподаткування прибутку підприємств, про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон зміни і доповнення вносилися 242 рази [15]. Коментарі зайві.
Простежується негативна тенденція зниження правого рівня оперативно-розшукової діяльності (ОРД) та необґрунтованого послаблення впливу відповідного законодавства на суспільні відносини. Незважаючи на руйнування правових і, відповідно, організаційних засад цієї діяльності, Верховною Радою України протягом 2003-2005 рр. не підтримано жодного законопроекту, спрямованого на посилення боротьби з корупцією та організованою злочинністю [16]. Парламентом країни приймалися лише закони України щодо внесення змін і доповнень до чинного законодавства в сфері ОРД, концептуальними недоліками яких, на відміну від аналогічного законодавства інших розвинених країн, є невизначеність завдань щодо пошуку і фіксації даних про протиправні дії організованих злочинних груп, злочинних організацій, про корупційну діяльність [17].
З метою підвищення ролі ОРД у боротьбі зі злочинністю і корупцією вважаємо за необхідне у статті 1 "Завдання оперативно-розшукової діяльності" Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" слова: "про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України" замінити словами: "про протиправну діяльність окремих осіб, груп та організацій, відповідальність за які передбачена законодавством України" і далі - за текстом.
Крім того, в Кримінальному кодексі України є вкрай недосконалою редакція таких статей: 207 "Ухилення від повернення виручки в іноземній валюті", 212 "Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів", 368 "Одержання хабара", які жодним чином не сприяють викриттю організованих форм цих видів злочинної діяльності [18].
Враховуючи загрозливі масштаби корупції та організованої злочинності, необхідно внести зміни і доповнення, що спрямовані на викриття організованих кримінальних структур та їх корумпованих зв'язків.
У зв'язку з цим, пропонуємо наступне:
- в частині третій статті 207 КК України після слів: "в особливо великих розмірах" додати словосполучення: "або організованою групою";
- у статтю 212 КК України ввести частину четверту в такий редакції: "дії, передбачені частинами першою, другою, третьою цієї статті, якщо вони вчинені організованою групою - … (відповідно, частину четверту вважати частиною п'ятою);
- до статті 368 КК України ввести частину четверту, яку викласти в наступній редакції: "дії, передбачені частинами першою, другою, третьою, якщо вони вчинені організованою злочинною групою, або одержання хабара, від учасника організованої групи, злочинної організації" [19].
Наявні законодавчі прогалини надають можливість учасникам кримінальних структур, посадовцям-корупціонерам неправовим шляхом накопичувати свої капітали як за рахунок ухилення від сплати податків, так і незаконного заволодіння бюджетними коштами внаслідок незаконного відшкодування ПДВ. Тільки за 9 місяців поточного року, за матеріалами колегії ДПА України, бюджет не отримав 1,8 млрд. грн. податків.
Це стало можливим лише завдяки потужному корупційному супроводженню посадовцями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у тому числі й правоохоронних органів, процесів у сфері оподаткування. Так, знову відновлюється практика "відкату" до 40 % по сумах, які відшкодовуються у формі відшкодування з бюджету ПДВ підприємствам-експортерам.
При цьому слід відзначити, що практика відшкодування ПДВ продовжує залишатися недостатньо прозорою та обґрунтованою. Так,

 
 

Цікаве

Загрузка...