WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат

Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість - Реферат


Реферат
на тему:
Зростання масштабів криміналізації та корупціїзації податку на додану вартість
На сьогодні одним зі стратегічних завдань правоохоронних органів є протидія подальшій криміналізації та корупціїзації податкових та пов'язаних з ними бюджетних відносин.
У зв'язку з тим, що масштаби цих явищ утворюють серйозну загрозу економічній безпеці країни, негативно впливають на суспільні відносини в Україні, Президентом України В.А. Ющенком 17 жовтня 2006 р. було проведено нараду з проблеми нарахування і відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) в державі на сучасному етапі. Виступаючи на нараді, В. Ющенко заявив: "Ми стаємо свідками того, як один із основних податків національного бюджету, який становить 37 % усіх доходів бюджету, з кожним тижнем криміналізується"[2].
За даними керівника Державної податкової адміністрації (ДПА) України А. Брезвіна, бюджетна заборгованість по відшкодуванню ПДВ на сьогодні становить біля 2 млрд. грн., тоді як на 1 січня 2005 року заборгованості по відшкодуванню ПДВ не було[3]. За іншими джерелами, на 1 вересня 2006 року розмір бюджетного боргу вже досяг майже 9 млрд. грн.[4]
Однак, проблема полягає не стільки в неповерненні ПДВ підприємствам-експортерам, скільки в сталих процесах організованої злочинної діяльності в сфері зовнішньоекономічних, насамперед - експортних та бюджетних відносин. Проведене дослідження показало, що внаслідок недосконалого законодавства, розпорошеності зусиль правоохоронних органів у сфері оподаткування продовжують безкарно діяти організовані групи, злочинні організації та посадовці-корупціонери. Вказані структури і корумповані посадовці - за рахунок впровадження кримінальних схем - ухиляються від сплати податків, займаються розкраданням бюджетних коштів за рахунок незаконного відшкодування ПДВ.
За наявними даними, обсяги фіктивних експортних операцій, що фактично не здійснюються та/або здійснюються за підробленими відомостями, із суттєвим завищенням вартості так званої "експортованої продукції, товарів й послуг" у відповідних документах, щорічно зростають. Це свідчить про те, що в нашій дійсності "левова частка" цього податку формується фіктивно, що автоматично тягне за собою необґрунтовані заяви на відшкодування ПДВ.
Наведемо лише декілька популярних схем, по суті кримінальних, які тривалий час безкарно використовуються у сфері зовнішньоекономічної діяльності та уможливлюють не тільки незаконно відшкодувати ПДВ, а й вивозити кошти за кордон, а саме:
1. За документами суб'єкта підприємницької діяльності фіктивно відображається купівля продукції, інших товарно-матеріальних цінностей від фіктивних (транзитних) підприємств за їх удаване отримання, але вже за ціною, у декілька разів нижчою.
2. Підприємство-експортер за готівку купує продукцію, інші товарно-матеріальні цінності, включаючи не придатні до використання; за допомогою тих самих фіктивних (транзитних) підприємств оформляються ціни в десятки, а то і сотні разів більші, з подальшою реалізацією в офшорах.
3. Суб'єкт підприємницької діяльності оформляє безтоварну покупку від фіктивного (транзитного) підприємств, збільшуючи податковий кредит на суму в 20 % від ціни придбання. Потім продукція, інші товарно-матеріальні цінності за фіктивними документами удавано експортуються.
Наслідки від реалізації кримінальних схем просто приголомшують. Так, у 2005 році при простроченій сплаті ПДВ на суму 2,4 млрд. грн. загальна сума позовів підприємців до судів щодо відшкодування становила лише 120 млн. грн. [1]. Значна кількість заявок до відшкодування ПДВ є фіктивними, і ситуація продовжує катастрофічно погіршуватися. Якщо щомісячні заявки в поточному році на відшкодування ПДВ становили 2,5 млрд. грн., то в жовтні - 2,7 млрд. грн.[5]. В результаті ДПА України оцінює суму фіктивно заявленого до відшкодування ПДВ на рівні 3-3,2 млрд. грн. із загальної заявленої суми в 12,6 млрд. грн. Це свідчить про те, що суми заявок на відшкодування не відповідають ні темпам зростання промислового виробництва, ні реальним обсягам експортних операцій. Про цю методологію збагачення яскраво свідчить викриття У МВС України у Львівській області злочинної групи з ознаками організованості у складі посадових осіб приватного підприємства (ПП.) "Папірус-2002", які шляхом здійснення фіктивних експортних операцій з мазутом упродовж 2002-2003 років незаконно заволоділи бюджетними коштами, безпідставно відшкодувавши ПДВ в сумі 20 млн. 400 тис. грн. Встановлено, що ПП "Папірус-2002" надало до ДПА у Львівській області фіктивні податкові накладні про отримання мазуту від ПП "Подіум-Плюс" (м. Львів), ПП "Хімтехнологія" (м. Львів), ПП "Сервіс-Гарант" (м. Хмельницький), ПП "Хімкорпорація" (м. Львів), які після цієї оборудки були ліквідовані. Незважаючи на актуальність, ця кримінальна справа була закрита на підставі п. 2 ст. 6 КПК України, і тільки 7 жовтня 2006 року прокуратурою Львівської області скасовано постанову про закриття відповідної кримінальної справи (№ 115-2121 від 27.02.2004 р., ч. 5 ст. 191 КК України), а досудове слідство по ній доручено відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими злочинними групами СУ У МВС України у Львівській області. На нашу думку, в зв'язку з тим, що криміналізація та корупціїзація податку на додану вартість є наслідком діяльності організованих груп та злочинних організацій, високопосадових корупціонерів та розкрадачів, вважаємо, що назріла необхідність докорінним шляхом перебудувати взаємодію правоохоронних органів у цій сфері, насамперед суб'єктів оперативно-розшукової діяльності.
Так, незважаючи на достатні законодавчі засади взаємодії державних органів і, особливо, правоохоронних, у сфері протидії злочинності, рівень цієї роботи не відповідає сучасним вимогам і гостроті криміногенної ситуації в сфері оподаткування [2; 3]. Особливе занепокоєння викликає той факт, що оперативно-розшукова діяльність відповідних органів у цій сфері характеризується її самостійністю, відокремленістю та неврахуванням результатів аналогічної діяльності і оперативних можливостей кожного підрозділу, намаганням самотужки розв'язати поставлені перед ними завдання. В основному, проблемою повернення податку на додану вартість, викриттям злочинів у податкової сфери займаються інспекції та підрозділи податкової міліції Державної податкової адміністрації України.
Проблему взаємодії ДПА України у боротьбі зі злочинністю у сфері оподаткування вирішує шляхом підписання двосторонніх наказів з окремими правоохоронними

 
 

Цікаве

Загрузка...