WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Вдосконалення кримінального законодавства про відповідальність за порушення законів та звичаїв війни - Реферат

Вдосконалення кримінального законодавства про відповідальність за порушення законів та звичаїв війни - Реферат

відносин начальника й підлеглого, не описаним у пункті 1, начальник підлягає кримінальній відповідальності за злочини, що підпадають під юрисдикцію Суду, вчинені підлеглими, що перебувають під його ефективною владою й контролем, у результаті нездійснення їм контролю належним чином над такими підлеглими, коли:
a) начальник або знав, або свідомо проігнорував інформацію, що явно вказувала на те, що підлеглі робили або мали намір вчинити такі злочини;
b) злочини торкалися діяльності, що підпадає під ефективну відповідальність і контроль начальника; і
c) начальник не вжив всіх необхідних і розумних заходів в рамках його повноважень для запобігання або припинення їх вчинення або для передачі даного питання в компетентні органи для розслідування й кримінального переслідування (ч. 2 ст. 28)" [4].
У проекті Кодексу злочинів проти миру та безпеки людства є спеціальна норма про відповідальність начальника, відповідно до якої "факт вчинення злочину проти миру й безпеки людства підлеглим не звільняє його начальників від кримінальної відповідальності, якщо вони були в курсі справи або мали інформацію, що дозволяє їм у тих обставинах зробити висновок про те, що цей підлеглий вчинив або збирається вчинити такий злочин, і якщо вони не прийняли всі можливі заходи, які вони могли прийняти з метою попередження або припинення цього злочину" [5].
Крім, того, така позиція випливає, зокрема, із судових рішень військових трибуналів. Так, міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу засудив до смертної страти колишнього командуючого японської армії у Китаї генерала І. Мацуї, за звірства, що були вчинені японськими військами при захопленні Нанкіна у грудні 1937 року (там було вбито більш 200 тис. чоловік). Сам Мацуї в цьому участі не брав і ніяких розпоряджень не давав. Проте у вироку вказувалося, що Мацуї "мав достатню владу для того, щоб встановити контроль над своїми військами і захищати нещасних жителів Нанкіна. Це був його обов'язок. Він повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності за те, що він не виконав свій обов'язок" [6]. Таж сама позиція була продемонстрована військовим трибуналом у справі японського генерала Ямашіти, який був притягнутий до кримінальної відповідальності, та страчений за воєннізлочини, вчинені його підлеглими під час окупації Філіппін. Хоча, проти Ямашіти не було висунуто прямих особистих обвинувачень, проте було зазначено, що довірені йому війська без його контролю, систематично порушували закон, у багатьох випадках під доглядом японських офіцерів. Всього, за період жовтень-грудень 1945 року японськими військами було вчинено 123 воєнних злочинна. У цьому списку значиться спрямований план по знищенню більшої частини населення провінції Батангас зокрема: вбивство більше 25000 чоловік цивільного населення, включаючи жінок і дітей, знищення без військової необхідності населених пунктів, вбивства військовополонених, мародерство й руйнування релігійних пам'ятників [7].
Слід зазначити, що у випадку, якщо військовий начальник не віддавав наказу вчиняти своїм підлеглим дій, що порушують закони та звичаї війни, не був проінформований про їх вчинення підлеглими, особисто дій, що порушують закони та звичаї війни не вчиняв, а лише тільки не контролював поводження своїх підлеглих та не вжив відповідних заходів у межах своїх повноважень для відвернення або перепинення цього порушення він не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за порушення законів та звичаїв війни відповідно до КК. В даному разі може йтися лише про вчинення такого злочину, як службова недбалість, але не про свідому участь у порушенні законів та звичаїв війни. Проте, злочин, що передбачений ст. 438 КК, кримінальну відповідальність за службову недбалість військового начальника у випадку порушення, його підлеглими законів та звичаїв війни, не встановлює. Не встановлюється у цьому випадку кримінальна відповідальність і для керівника організованих рухів опору, приналежних стороні, що перебуває у конфлікті. Слід зазначити, що, по-перше, такий стан не відповідає положенням ст. 86 Додаткового протоколу І та ст. 28 Римського статуту. По-друге, у разі вчинення такої недбалості військовим начальником то його дії можуть бути кваліфіковані за ч. 3 ст. 425 КК, але ця стаття повинна вирішувати, як було вже встановлено раніше, здебільшого питання відповідальності військовослужбовців під час збройних конфліктів неміжародного характеру, питання вчинення таких дій керівником організованих рухів опору які, не є військовослужбовцями, взагалі не вирішується.
Тому з метою удосконалення відповідальності за порушення законів та звичаїв війни, пропонуємо у ст. 438 КК встановити кримінальну відповідальність за недбалість військового начальника або керівника організованого руху опору, якщо це спричинило порушення законів та звичаїв війни підлеглими, та передбачити це в окремій частині цієї статті в якості самостійного складу злочину.
Список використаних джерел
1. Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України: Закон України від 24 березня 1999 р. № 548-XIV // Відомості Верховної Ради. - 1999. - № 22-23 - Ст. - 197.
2. Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України від 24 березня 1999 р. № 551-XIV // Відомості Верховної Ради. - 1999. - № 22-23. - Ст. - 197.
3. Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року: .
4. Римський статут міжнародного кримінального суду (Рим, 17 липня 1998 року): .
5. Материалы ООН. Генеральная Ассамблея: Офиц. отчеты, 49-ая сессия. А/49/10. Нью-Йорк, 1994. - С. 138.
6. Международное уголовное право. Учеб. пособие / Под общ. ред. В.Н. Кудрявцева: 2-е изд., перераб. и доп. - М.: Наука. 1999. - С. 70-71
7. Falk R. Crimes of War, New-York, 1967, p. 542-614.

 
 

Цікаве

Загрузка...