WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Деякі аспекти удосконалення та оптимізації національної системи протидії організованому наркобізнесу і наркоманіям - Реферат

Деякі аспекти удосконалення та оптимізації національної системи протидії організованому наркобізнесу і наркоманіям - Реферат


Реферат
на тему:
Деякі аспекти удосконалення та оптимізації національної системи протидії організованому наркобізнесу і наркоманіям
На сьогодні першочергового значення набуває забезпечення правопорядку та безпеки як окремих громадян, так і Української держави загалом, захисту громадянина і країни від проявів наркокриміналітету та агресії вітчизняного, міжнародного і транснаціонального наркобізнесу.
Наркотики спричиняють погіршення криміногенної ситуації не лише в нашій країні, тому заходи протидії поширенню наркозасобів і стабілізації криміногенної ситуації в Україні у сфері незаконного наркообігу мають розглядатися у напрямі поліпшення загальноєвропейської наркоситуації та забезпечення глобальної європейської безпеки та світової загалом.
Але первинно треба визначитися зі складовими забезпечення наркотичної/наркологічної безпеки держави. Наркотична безпека, у свою чергу, пов'язана безпосередньо, на наше переконання, із контролем за легальним наркообігом і стримуванням (мінімізацією) нелегального обігу наркотичних засобів і психотропних речовин країни, тобто, вона охоплює сферу обігу суто самих наркозасобів, операцій - як законних, так і нелегальних, пов'язаних з ними.
Необхідність забезпечення, так званої наркологічної безпеки держави [1], існує там, де можуть виникнути та вже існують сталі медичні, юридичні та соціальні проблеми від зловживання наркотичними засобами і психотропними речовинами без призначення лікаря, причому як вилученими наркоспоживачами з легального обігу - метадоном, кодеїном, морфієм і т. ін., так і такими, що надійшли з нелегального обігу - героїном, опієм ацетильованим, стимуляторами амфетамінного ряду. Складовими компонентами цих видів безпеки держави є, на наш погляд, такі.
1. Силова протидія контрабанді і збуту (торгівлі) наркозасобами;
2. Системна профілактика наркоспоживання, у першу чергу - первинних наркотичних спроб з метою скорочення ринку попиту, без якого, як відомо, не існує сама система організованого наркобізнесу;
3. Превенція корисливо-насильницької злочинності наркозалежних і злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків;
4. Ефективна система медичного лікування і соціальна реабілітація наркозалежних і хворих на наркоманії.
Необхідність в цьому викликана потребою розробки і вжиття комплексу невідкладних заходів, тому що моніторинг наркоситуації в Україні свідчить про швидкі темпи поширення наркоманії в державі, вчинення на цьому ґрунті злочинів корисливо-насильницької спрямованості, поширення проявів внутрідержавного і міжнародного наркобізнесу, що, разом узяте, протягом останніх років набуло загрозливого характеру, не дивлячись на значну кількість державних та правоохоронних органів, які залучені до вирішення цієї проблеми, та численну нормативно-правову антинаркотичну базу.
За останні чотири роки кількість осіб, які зловживають наркотиками, зросла майже в 1,4 рази. Так, якщо у 2002 році зареєстровано 112,5 тис. таких осіб, то станом на 01.10.2006 на обліку органів внутрішніх справ перебуває понад 156,5 тис. осіб (приріст складає 10,6 %). Щорічно на облік ставиться в середньому 26 - 29 тис. осіб, які допускають немедичне вживання наркотичних засобів, серед яких 60 % - з діагнозом "наркоманія". За останні 5 років від передозувань та хвороб, пов'язаних з наркотиками, померло майже 9 тис. осіб. Для порівняння: у Росії - понад 3 млн. наркоманів, 2/3 з яких - молодь у віці до 30 років [2, с. 11].
Український показник, якщо його порівнювати зі статистикою Міністерства охорони здоров'я України, не відповідає дійсності та є заниженим удвічі, тому що лише у 2005 році це міністерство дало показник майже 2,8 тис. летальних випадків, тоді як Міністерство внутрішніх справ України дає обліковані дані щодо 1,4 тис. осіб. Така ситуація свідчить про повну відсутність взаємодії цих міністерств, про не проведення облікових звірок даних МВС і МОЗ України, а також про не фахові і не уніфіковані дослідження наркоситуації в Україні не лише за показниками смертності від зловживання наркозасобами.
Разом з тим, якщо за даними Міністерства внутрішніх справ України у 2005 році на обліку перебувало понад 152,4 тис. наркозалежних, то за даними Міністерства охорони здоров?я України, за аналогічний період - всього 84,3 тис. осіб. Подібні розходження в обліках можливі через невиконання Закону України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними" від 15 лютого 1995 року у частині виконання вимог ст. 12 - Виявлення осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби або психотропні речовини, ст. 13 - Медичний огляд та медичне обстеження осіб, які зловживають наркозасобами, згідно з якими порядок виявлення наркоспоживачів покладено на Міністерство охорони здоров?я України, Міністерство внутрішніх справ України, а також Генеральну прокуратуру України, Міністерство юстиції України.
Стрімкі темпи ін'єкційного наркоспоживання напряму детермінують, окрім летальних випадків, народження дітей від батьків-наркоманів з уже сформованою наркозалежністю і появою абстинентного синдрому у перші дні свого життя, з тяжкими генетичними аномаліями - відсутністю кінцівок, життєво важливих органів і т. ін. [3, с. 52].
Нам цікаво було дізнатися про ставлення самих продіагностованих хворих з психічними розладами і розладами поведінки, пов'язаних зі споживанням психоактивних речовин - опіоїдів, каннабіноїдів, стимуляторів амфетамінного ряду - згідно з Міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду (рос. мов. - МКБ-10), бо відомо, що наркологи не сприймають і не розуміють діагнозу "хворий/хвора на наркоманію", оскільки такий відсутній у МКБ-10 [4, с. 28 -29].
Відтак, анкетування за нашим авторським опитувальником наркохворих, проведене на базі наркологічного стаціонару Першої психіатричної лікарні м. Києва за допомогою фахівців Українського НДІ соціальної, судової психіатрії і наркології Міністерства охорони здоров'я України, показало, що на запитання:" Чи подобається Вам теперішнє життя?" переважна більшість респондентів (близько 87 %) дала негативні відповіді, на кшталт, "Ні, бо я вмираю від наркотиків", "Ні, мені все набридло", "Ні, бо це хвороба", "Ні, залежність зобов'язує" і т. ін. Тим більше вражають відповіді, бо за порадою фахівців-психіатрів анкетування частини хворих у стаціонарі проводилося у стані наркотичного сп'яніння - оскільки опіати мають властивість розслаблювати людину, то й відповіді такої своєрідної категорії респондентів - наркоманів мають більший ступінь одкровення і об'єктивності.
У свою чергу, відсутність системи моніторингу, адекватної наркоситуації з обліком реальної кількості наркоспоживачів в Україні, доводять дані проведеного лише у 20-ти місцях, у тому числі - 9 обласних центрах, дослідження співвідношення оціночної кількості споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), в результаті чого екстраполяція співвідношення оціночної кількості СІН до кількості населення у вибраних містах (8,35млн.) на усе міське населення України (33,25 млн.) дало загальну кількість СІН приблизно у 560 тис. осіб. За основу бралося поширення кількісних

 
 

Цікаве

Загрузка...