WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття статусу народного депутата України - Реферат

Поняття статусу народного депутата України - Реферат

повноважень на постійній основі вносить істотні зміни до статусу народного депутата - його діяльність у Верховній Раді стала реальною. Він тепер працює у парламенті не по кілька днів на рік, а протягом усього поточного року. Народний депутат також не може залучатися як експерт органами попереднього слідства, прокуратури, суду і входити до складу керівництва, правління чи ради юридичної особи, що має на меті одержання прибутку, навіть коли за це не отримує матеріальної винагороди. Він не може незаконно одержувати від іноземних урядів та іноземних і українських установ та підприємств незалежно від їх форм власності подарунки (винагороду). Народному депутату заборонено використовувати свій депутатський мандат у цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю.
Народний депутат є активним учасником законотворчого процесу, бере участь у здійсненні законодавчої та контрольної функції Верховної Ради України. Ця його діяльність буде плідною якщо він обізнаний з інтересами населення виборчого округу, з економічними, культурними, національними та іншими особливостями тієї території, на якій проживають його виборці, знає потреби і враховує інтереси всього українського народу.
Закон про статус народного депутата передбачає, що депутат підтримує зв'язки з виборцями, колективами, які висунули його кандидатом у депутати, а також колективами інших підприємств, установ, організацій, державними органами та органами об'єднань громадян, органами місцевого самоврядування, розташованими на, території його виборчого округу.
У зв'язку з обранням половини депутатського корпусу по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу постає питання, яким чином ці депутати повинні підтримувати постійний зв'язок з виборцями, як вони вивчатимуть і знатимуть побажання, потреби народу України. Можливо, що політичні партії та блоки партій, які одержали депутатські мандати за партійними списками, повинні створити з цих депутатів спеціальні структури, розробити схеми здійснення їх зв'язків з виборцями чи закріпиш депутатів за окремими регіонами України.
Взагалі Конституція України 1996 р" внесла суттєві зміни до змісту статусу народного депутата. Раніше народний депутат України мав імперативний мандат. Він був зобов'язаний не тільки підтримувати тісні зв'язки із виборцями у своєму окрузі, інформувати про свою роботу і роботу Верховної Ради України та її органів, про реалізацію своєї передвиборної програми, але й виконувати накази виборців. У разі якщо депутат не виправдовував довір'я виборців, він міг бути ними відкликаний. Нині народний депутат має вільний мандат.
Важливою передумовою ефективної роботи народних депутатів України є їх сформованість з питань повноважень Верховної Ради України, яка досягається, зокрема, забезпеченням їх актами, прийнятими Верховною Радою, інформаційними і довідковими матеріалами, що офіційно розповсюджуються урядовими та іншими державними органами. За зверненням народного депутата органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити його офіційними матеріалами територіальних громад, місцевих рад та їх органів.
Значні обов'язки щодо забезпечення народних депутатів документами та інформаційними матеріалами покладаються на апарат Верховної Ради України. При вирішенні питань, які постають перед ними, їм необхідно спиратися на досвід своїх попередників та зарубіжних парламентів.
Із 1990 р. у Верховній Ради функціонує, розвивається та удосконалюється комп'ютеризована інформаційно-аналітична система, яка охоплює весь цикл законотворчої та правозастосовної діяльності. Цією системою користуються і народні депутати. Функцію безпосереднього забезпечення народних депутатів, зокрема, і Верховної Ради в цілому, науково-аналітичними та інформаційними матеріалами здійснює науково-аналітичне управління Секретаріату Верховної Ради України. Фахівці цього управління:
- інформують депутатів стосовно тенденцій, що мають місце у соціально-економічній сфері;
- готують прогнозно-аналітичні оцінки можливих наслідків реалізації внесених законопроектів;
- проводять науково-аналітичний аналіз щодо перспектив законотворчої роботи у Верховній Раді, для чого здійснюють комплексні дослідження і прогнозування тих економічних та соціальних процесів, що вимагатимуть у подальшому правового вирішення шляхом або розробки та прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів1.
Позитивно на діяльність народних депутатів впливає ознайомлення з досвідом зарубіжних парламентаріїв. З 1992 р. представники парламенту України беруть участь у роботі Парламентської асамблеї ОБОЄ, а з 1996 р. Україна є повноважним членом Парламентської асамблеї Ради Європи. З цього ж року Україна представлена у Центральній Європейській ініціативі. Верховна Рада підтримує регулярні контакти з міжпарламентським об'єд-нанням 16-ти держав-членів НАТО - Північноатлантичною асамблеєю, а також з Парламентською асамблеєю Західноєвропейського союзу1.
Співпраця народних депутатів України з парламентами зарубіжних держав здійснюється також через групи народних депутатів з міжпарламентських зв'язків, які утворюються розпорядженнями Голови Верховної Ради. їх утворення і діяльність регулюються "Положенням про групу народних депутатів України з міжпарламентських зв'язків". За час діяльності Верховної Ради тринадцятого скликання діяло 60 таких груп. Серед найголовніших завдань цих груп слід назвати: сприяння здійсненню роботи щодо зближення національних законодавств, обмін інформацією з питань поточної законотворчої діяльності парламентів, утворення при необхідності спільних депутатських та експертних груп з метою розробки проектів законодавчих актів, обговорення спільних проблем, організація співпраці тощо.
Народним депутатам України за чинним законодавством гарантується депутатська недоторканність (парламентський імунітет). Народний депутат України не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності,, за-арештований або підданий заходами адміністративного стягнення, що накладаються у судовому порядку, без його письмової згоди або згоди Верховної Ради України. Кримінальну справу щодо народного депутата України може бути порушено тільки Генеральним прокурором України (ст. 80 Конституції України, ст. 27 Закону про статус народного депутата в редакції від 07.07.1995 р.).
В той же час народнідепутати не несуть юридичної відповідальності ні перед ким за результати голосування, за зміст висловлювань у парламенті, його органах. Але вони підлягають відповідальності за образу чи наклеп. На засіданні Верховної Ради народний депутат не повинен вживати образливі висловлювання, непристойні та лайливі слова, закликати до незаконних і насильницьких дій, заважати промовцям і слухачам діями, які переш-коджають викладенню або сприйманню виступу, заважати своєю поведінкою проведенню засідання Верховної Ради. За такі дії народний депутат може бути притягнутий до відповідальності.
Діяльність народного депутата поділяється на його діяльність під час сесійного періоду і його роботу поза сесійним часом.
Діяльність депутата під час сесійного періоду включає:
- участь у пленарних засіданнях Верховної Ради;
- участь у засіданнях комітетів, комісій Верховної Ради, їх підкомітетів, підкомісій, робочих та підготовчих груп;
- виконання доручень Верховної Ради та її органів;
- роботу над законопроектами, документами Верховної Ради та виконання інших депутатських повноважень у складі депутатських об'єднань чи індивідуально;
- роботу у виборчих округах.
Поза сесійним часом депутати за власним розсудом підвищують свою класифікацію, обмінюються досвідом, працюють у виборчому окрузі тощо.

 
 

Цікаве

Загрузка...