WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття і класифікація особливих (екстремальних) умов - Реферат

Поняття і класифікація особливих (екстремальних) умов - Реферат

можуть мати місце в окремому населеному пункті, в мікрорайоні. Вони не створюють небезпеки для регіону чи країни в цілому. В особливих умовах місцевого значення може протікати діяльність районного відділу внутрішніх справ з приданими йому силами і засобами. Особливі умови регіонального значення поширюються на територію області, інші території, становлять небезпеку для населення регіону, завдають значної шкоди матеріальним цінностям, вимагають великих зусиль від правоохо-ронних органів і органів влади в усуненні їх наслідків (наприклад, під час повені в Закарпатті в 1993 p.). Особливі умови державного значення можуть мати локальний характер за місцем виникнення, але носити загальнодержавний характер за наслідками (аварія в 1986 р. на Чорнобильскій АЕС з відомими катастрофічними наслідками, епідемія холери в 1994 р. в Криму і на півдні України, стихійне лихо в Закарпатті в 1998 p.).
Особливі умови можуть бути також прогнозованими і не прогнозованими. Ряд явищ соціального походження (як криміногенного, так і некриміногенного характеру), явищ природного і біологічного походження на підставі аналізу, інформації наукових спостережень, закономірностей природи можнапередбачити і спрогнозувати їх розвиток. Це дає можливість органу внутрішніх справ заздалегідь підготуватись шляхом тренувань, навчань, накопичення сил і засобів до виконання обов'язків в особливих умовах. В органах внутрішніх справ розробляються спеціальні типові плани дій на випадок виникнення особливих умов діяльності, в тому числі великих пожеж, масового безладдя, розшуку небезпечних злочинців, оборони особливо важливих об'єктів, повені тощо.
Перелік і класифікація особливих умов не є вичерпними. Одні і ті ж явища можуть мати різне походження і залежно від ситуації належати до тої чи іншої групи класифікації. Так, велика пожежа, що виникла внаслідок посухи в лісовому масиві буде віднесена до явища природного характеру; пожежа, що виникла в житловому масиві внаслідок підпалу, - до соціальних явищ криміногенного характеру; а пожежа на газородовищі - до явищ техногенного походження. За часом виникнення особливі умови можуть бути очікуваними і непередбачуваними (раптовими). Непередбачувані надзви-чайні умови завжди виникають раптово і носять, як правило, екстремальний характер, є серйозними випробуваннями готовності органів внутрішніх справ до діяльності в особливих умовах. Розрізняють три типи факторів раптовості надзвичайних умов.
Перший тип - очікувана подія відома, управлінське рішення, яке повинно бути реалізовано при його появі, відпрацьовано і готове. Невідомий лише час події.
Другий тип - очікувана подія відома лише в загальних рисах, а тому необхідне управлінське рішення завчасно підготувати практично неможливо. Час виникнення події також невідомий.
Третій тип - невідомий не тільки час виникнення, а й характер самої події, що створює надзвичайно велику невизначеність відносно того, як діють в обстановці раптовості.
Таким чином, під особливими умовами потрібно розуміти підвищену небезпеку для життя людей, збереження матеріальних і культурних цінностей, громадського порядку, яка викликається умовами соціального, техногенного, природного та біологічного характеру, при яких органи внутрішніх справ повинні вжити спеціальних заходів для забезпечення правопорядку.
Особливі (екстремальні) ситуації можуть виникнути не тільки в діяльності цілого органу внутрішніх справ, але і в практичній роботі окремого працівника чи групи працівників. Внаслідок загострення криміногенної обстановки, зростання злочинності в її найбільш агресивних формах частішими стали випадки виникнення екстремальних ситуацій, коли життю або здоров'ю працівника органів внутрішніх справ загрожувала реальна небезпека. Найчастіше екстремальні ситуації виникають при припиненні хуліганства чи інших правопорушень, що мають місце на вулицях або в інших громадських місцях, розгляді побутових конфліктів, затриманні злочинців, в процесі доставлення правопорушника в орган міліції, складанні документів в його присутності. Більшість таких випадків мала місце, коли працівник міліції був наодинці із правопорушниками, не очікував агресії і уважно не спостерігав за поведінкою порушника, підходив до правопорушника чи дозволяв тому підійти до себе на відстань, яка давала можливість вчинити напад, відволікався на інші дії, втрачав пильність, проявляв нерішучість в застосуванні зброї, хоч і мав для того підстави.
Готуючи особовий склад органів внутрішніх справ до діяльності в особливих умовах, керівник повинен забезпечити підготовку до дій в таких умовах як колектив в цілому, так І окремих його працівників.
ЛІТЕРАТУРА
1. Конституція України.
2. Закон України "Про міліцію'7/Відомості Верховної Ради УРСР. 1991. №4. Ст.20.
3. Закон України "Про державну службу" //Відомості Верховної Ради України. 1993. №52. Ст.490.
4. Закон України "Про боротьбу з корупцією" //Відомості Верховної Ради України. 1995. №34. Ст.266.
5. Закон України "Про дорожній рух" // Відомості Верховної Ради України. 1993. №31. Ст.338.
6. Положення про Міністерство внутрішніх справ України: Затв. розпорядженням Президента України від 7 жовтня 1992 р. // Голос України. 1992. 20 жовтня.
7. Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС: Затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114.
8. Кодекс України про адміністративні правопорушення: Офіційний текст X., 2000.
9. Збірник нормативних актів України з питань правопорядку. К., 1993. Підручники, навчальні посібники, монографії.
10. Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ. Загальна частина: Підручник. К., 1995.
11. Адміністративна відповідальність в Україні: Навч. посібник/За ред. А.Т.Комзюка. X.. 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...