WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття і класифікація особливих (екстремальних) умов - Реферат

Поняття і класифікація особливих (екстремальних) умов - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Поняття і класифікація особливих (екстремальних) умов
Діяльність органів внутрішніх справ щодо охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю носить різнобічний, багатогранний характер, вона часто не прогнозована і не передбачувана в своєму розвитку.
Раптові зміни і ускладнення ситуації викликаються виникненням різних надзвичайних умов, які можуть мати місце як на окремих об'єктах, в населених пунктах, районах і областях, так і в певних регіонах, навіть на території всієї держави. Органи внутрішніх справ зобов'язані кваліфіковано діяти як в звичайних, так і в особливих, в тому числі і надзвичайних (екстремальних) умовах, бути готовими до виконання додаткових спеціальних завдань, до роботи з великими моральними і фізичними навантаженнями і в більш складних умовах. Особливі умови можуть викликатись соціальними явищами криміногенного характеру:
- дії озброєних злочинців, втеча групи особливо небезпечних зло-чинців, захоплення заложників, повітряного чи морського транспортного засобу, масові безладдя в громадських місцях, непокора і дезорганізація роботи в установах виконання покарань і тощо;
не криміногенного характеру:
- масові неорганізовані виступи самодіяльних організацій, масові політичні, спортивні, культурні та інші заходи, що дестабілізують громадський порядок на певній території чи в цілому населеному пункті;
явищами природного характеру з тяжкими наслідками:
- повінь, землетрус, обвали і зсуви, бурі, смерчі, урагани, снігові замети і лавини, ожеледиця, масові лісові, торфяні, степові та інші пожежі;
явищами біологічного характеру:
- епідемії, епізоотії, отруєння, масове розповсюдження шкідників сільського, лісового господарства, яке має характер стихійного лиха;
явищами техногенного походження:
- катастрофи, великі аварії, пожежі на підприємствах і в житлових масивах, вибухи на хімічних підприємствах, газонафтопроводах і т. ін.
Особливі умови виникають також в особливий і в воєнний час, коли органи внутрішніх справ виконують специфічні завдання в сфері цивільної оборони і військово-мобілізаційної підготовки, а також в деяких інших ситуаціях.
За цих умов надзвичайно ускладнюється оперативна обстановка, яка вимагає від органів внутрішніх справ особливих неординарних методів вирішення службових завдань, підвищення якості управління, посилення матеріально-технічного забезпечення. Особливого значення набувають стан дисципліни, організованості, зв'язку, обміну інформацією, мобілізації всіх ресурсів органів внутрішніх справ, забезпечення їх взаємодії з органами влади і іншими правоохоронними структурами. Професіоналізм, організованність, рішучі дії, вміння діяти, дотримуючись законності в особливих умовах забезпечують ефективність зусиль органів внутрішніх справ в охороні громадського порядку. Успішне вирішення службових завдань при особливих умовах обумовлюється вжиттям комплексних заходів щодо охорони правопорядку і боротьби зі злочинністю, що перебуває в прямій залежності від організації управління силами і засобами органів внутрішніх справ.
Особливим умовам, викликаним соціальними явищами криміногенного характеру, як правило, сприяють (передують) активні дії особи (групи осіб), що грубо порушують встановлені правила поведінки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Стихійне лихо (повінь, обвали, смерчі, урагани і т. ін.) створює реальну загрозу життю населення, спричиняє великі матеріальні (економічні) збитки, паралізує діяльність транспорту і зв'язку, але не має, як правило, попередніх проявів. При стихійних лихах створюються також сприятливі умови для скоєння злочинів та інших правопорушень.
Велику загрозу для безпеки людей і тяжкі наслідки викликають явища техногенного походження (катастрофи, вибухи, пожежі) та явища біологічного характеру (епідемії та епізоотії).
Класифікація особливих умов має практичну і теоретичну значимість. Особливі умови, як уже було відзначено, викликаються різними причинами і мають різний ступінь громадської небезпеки. Залежно від цього особовий склад органу внутрішніх справ бере участь в попередженні та ліквідації шкідливих наслідків, захисті населення, організації взаємодії з органами влади, іншими правоохоронними структурами. В цьому полягає практичне значення класифікації. Теоретичне ж її значення пояснюється тим, що вона дозволяє науково обґрунтувати різні види особливих умов, їх ознаки і деталі, вивчити причини виникнення, можливі шляхи запобігання їх появі, розробляти заздалегідь найбільш оптимальні прийоми і методи діяльності органів внутрішніх справ н особливих умовах.
В нормативних актах МВС України та спеціальній літературі крім особливих умов, розрізняють також надзвичайні (екстремальні) умови. Під екстремальними умовами слід розуміти такі особливі обставини, які можуть мати катастрофічні наслідки і носять винятковий характер за своєю небезпекою для життя громадян, працівників органів внутрішніх справ, надмірно ускладнюють умови виконання службових обов'язків, вимагають негайних, рішучих, адекватних дій не тільки органів внутрішніх справ, а часто і органів державної влади. Особливі умови не завжди мають криміногенне походження, тому вони вимагають від органів внутрішніх справ специфічного режиму роботи, вжиття додаткових заходів щодо охорони громадського порядку, але, як правило, не становлять для громадської безпеки суттєвої загрози.
Причини виникнення особливих умов відносно діяльності органів внутрішніх справ можна поділити на об'єктивні, які не залежать від органів внутрішніх справ, і суб'єктивні, які залежні або виникли внаслідок незадовільної їх діяльності.
За характером і поширеністю особливі умови можна розрізняти як місцеві (регіональні), так і загальнодержавного значення. Особливі умови місцевого значення

 
 

Цікаве

Загрузка...