WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості забезпечення охорони правопорядку органами внутрішніх справ на транспорті - Реферат

Особливості забезпечення охорони правопорядку органами внутрішніх справ на транспорті - Реферат


Реферат
На тему:
Особливості забезпечення охорони правопорядку органами внутрішніх справ на транспорті
Органи внутрішніх справ на транспорті здійснюють охорону громадського порядку та ведуть боротьбу із злочинністю у специфічних умовах. До таких умов, як раніше зазначалось, належать: цілодобова робота транспорту, концентрація на транспорті великих
людських потоків, зосередження на об'єктах транспорту значних матеріальних цінностей; сезонні коливання пасажирських і вантажних перевезень і т. ін.
Цілодобовий режим функціонування транспорту (це найбільш характерно для залізничного та повітряного) дозволяє особам, які мають злочинні наміри, відвідувати вокзали, аеропорти, станції, здійснювати злочини в будь-який час доби і користуватися транспортом як засобом руху. Звідси характерна особливість - більшість злочинів на транспорті здійснюється у вечірній та нічний час. Наприклад, кількість крадіжок особистого майна громадян досягає "піку" в період з 16 до 20 годин, залишається високою в проміжку часу з 20 до 24 години і трохи знижується вночі.
Цілодобовий цикл роботи транспорту, наявність підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, скупчення пасажирів, одночасне перебування на стаціонарних об'єктах і в рухомому складі величезних матеріальних цінностей, значна частина яких належить до категорії товарів широкого вжитку та підвищеного попиту, обумовлюють перетворення вокзалів, станцій, портів і аеропортів в точки особливого притягання для осіб, схильних до здійснення майнових злочинів, пияцтва, бродяжництва.
Цілодобова робота транспорту дозволяє особам, які займаються незаконною торговельною діяльністю, в будь який час доби транспортувати предмети спекуляції з місця скупки в місце реалізації. Як показують дослідження, злочинців для перевезення предметів спекуляції використовують залізничний транспорт, головним чином, в нічний час, коли на станціях (вокзалах), платформах (перонах) працівників міліції, представників громадськості і інших осіб, які можуть запідозрити в занятті спекуляцією, значно менше, ніж вдень.
Залізничні станції (вокзали), на яких скупчується велика кількість транзитних пасажирів, нерідко стають для спекулянтів зручними місцями для укладення злочинних угод. Тут вони підшукують покупців І продають їм предмети спекуляції, а також використовують автоматичні камери зберігання для тимчасового схову предметів спекуляції.
Транспорт є динамічною галуззю господарства. Тут цілодобово відбувається рух великої кількості пасажирів. В цих умовах важливе значення має своєчасне виявлення в пасажирському потоці осіб, які становлять оперативний інтерес для органів внутрішніх справ. Робота ця складна і специфічна, тому що немає постійного населення, контакти між людьми мають, як правило, короткочасний, випадковий характер, а правопорушники, маскуючись під пасажирів, здійснюють протиправні дії далеко від місця свого проживання. Це мас істотне значення для організації роботи органів внутрішніх справ на транспорті, вибору тактичних прийомів і методів здійснення профілактичних заходів.
Характер режиму функціонування транспорту обумовлює необхідність організації патрульно-постової служби на основі ретельного вивчення місць найбільш вірогідної появи осіб, які становлять оперативний інтерес, а також з урахуванням напруженості роботи вокзалів, портів, аеропортів; комплексного використання сил і засобів в процесі охорони громадського порядку і боротьби із злочинністю, своєчасного маневрування ними з урахуванням режиму роботи транспорту; підвищення ефективності розшукової роботи; організації тісної взаємодії транспортних і територіальних органів внутрішніх справ.
Концентрація на транспорті великих людських потоків суттєво впливає на забезпечення охорони правопорядку органами внутрішніх справ. Особливо висока інтенсивність пасажирських потоків на станціях, вокзалах, в портах і аеропортах спостерігається в період літніх відпусток, студентських канікул. Велике скупчення пасажирів на об'єктах транспорту відбувається також при відміні рейсів пасажирських літаків з технічних причин, у зв'язку з погіршенням метеоумов, при перервах під час руху поїздів, в період проведення громадсько-політичних, культурно-масових, спортивних та інших заходів. Безперервні потоки пасажирів, велике скупчення людських мас в окремі періоди створюють певні труднощі в організації охорони громадського порядку і боротьби із злочинністю.
По-перше, в умовах скупчення пасажирів на вокзалах, станціях, в аеропортах і аеровокзалах є можливість тимчасового укриття на цих об'єктах осіб, які готуються здійснити злочин, бродяг, осіб, яких розшукують, або які маскуються під пасажирів.
По-друге, в обстановці безперервного та швидкого руху великих мас людей, пов'язаного з користуванням послугами транспорту, виконання пасажирами багатьох операцій (купівля квитків, реєстрація авіаційних квитків, оформлення, здача і отримання багажу, посадка і висадка) постійно виникають відволікаючи фактори, коли потенційно існує можливість відносно легко здійснити злочин і зникнути. Не випадково більшість злочинів проти особистого майна громадян на транспорті - це крадіжки речей, залишених без догляду.
По-третє, масовість пасажирів веде до встановлення між ними короткочасних випадкових контактів, що полегшує здійснення злочинів шляхом використання довіри.
По-четверте, короткочасність перебування пасажирів на об'єктах транспорту обумовлює виникнення труднощів щодо установлення потерпілих, свідків, осіб, що скоїли злочин, здійснення оперативного спостереження за ними.
В умовах високої концентрації людей на об'єктах транспорту важливого значення набуває проблема забезпечення особистої та майнової безпеки пасажирів. Серед злочинів, які здійснюються на залізничному, повітряному та водному транспорті, крадіжки індивідуального майна складають п середньому 16-25% з усіх, що реєструються апаратами карного розшуку ОВС на транспорті. Причому понад 90% крадіжок речей у пасажирів здійснюється злочинцями-одинаками, які проживають в основному у віддалених від місця скоєння злочину населених пунктах. Остання обставина істотно знижує можливості апаратів карного розшуку ОВС на транспорті одержання про цих осіб будь-якої оперативної інформації до їх появи на вокзалі, в поїзді чи в аеропорту та недопущення скоєння ними злочинів. В останні роки на крупних станціях, вокзалах, аеро-портах різко підвищилась кількість крадіжок особистого майна пасажирів, які залишили свої речи в автоматичних камерах зберігання.
Поряд з крадіжками індивідуального майна громадян одним із найпоширеніших злочинів на залізничному транспорті є хуліганство, яке дуже часто переходить в розбійництво, пограбування, нанесення тяжких і інших тілесних ушкоджень, а іноді і в убивство.
Питома вага насильницьких злочинів незначна, однак кожне посягнення на життя і здоров'я громадян, особливо в умовах транспорту, викликає громадський резонанс і вимагає від органів внутрішніхсправ вжиття вичерпних заходів до встановлення та розшуку злочинців.
Ускладнюють оперативну обстановку на об'єктах транспорту також порушення правил безпеки руху поїздів та суден. Транспорт є джерелом підвищеної небезпеки, порушення правил користування ним призводить, як правило, до каліцтва та загибелі людей, інших тяжких наслідків (аварій, катастроф, авіакатастроф, зривів графіку руху транспорту).
Одними із найпоширеніших видів порушень правил безпеки руху на залізничному транспорті є підкладання на колії різних предметів, кидання каменів неповнолітніми у вікна пасажирських поїздів, самовільна без потреби зупинка поїзда "стоп-краном". Актуальною залишається й проблема забезпечення безпеки руху на залізничних переїздах. На них щорічно здійснюється більше тисячі автоаварій, які тягнуть за собою численні людські жертви і значну матеріальну шкоду.
Найбільш поширеним порушенням правил безпеки польотів повітряних суден цивільної авіації є незаконне перевезення вибухових або легкозаймистих речовин, інших небезпечних вантажів і предметів. Такі громадсько-небезпечні дії часто призводять до авіаційних катастроф, загибелі людей. Більше того, вибухові речовини та зброя, які перевозяться, можуть використовуватися під час захоплення та крадіжки повітряного судна або здійснення інших злочинів.
Суттєву загрозу безпеці польотів створюють факти викрадання повітряних суден цивільної авіації. Такі дії дезорганізують пасажирські перевезення, тягнуть за собою авіаційні катастрофи, загибель людей, а також вибуття лайнера за межі повітряного простору

 
 

Цікаве

Загрузка...