WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність за порушення правил дозвільної системи - Реферат

Відповідальність за порушення правил дозвільної системи - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Відповідальність за порушення правил дозвільної системи
Залежно від характеру порушення правил дозвільної системи винні можуть притягатися до цивільно-правової, дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
Цивільно-правова відповідальність настає за ті порушення правил дозвільної системи, внаслідок яких заподіяно шкоду життю, здоров'ю або майну громадян, майновим інтересам організацій. Відповідно до ст. 440 Цивільного кодексу України заподіяна шкода підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, якщо остання не доведе, що шкоду заподіяно не з її вини. Виняток із цього правила становить відповідальність організацій, які зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну з вини її працівників при виконанні своїх трудових обов'язків.
Особливість відповідальності за цивільно-правові делікти, пов'язані з неналежним користуванням об'єктами дозвільної системи, полягає в тому, що ці об'єкти, як правило, визнаються джерелами підвищеної небезпеки. Організації і громадяни, діяльність яких пов'язана з підвищеною небезпекою для оточуючих, зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки (ст. 450 Цивільного кодексу України), тобто відповідальність в усіх випадках несе власник такого джерела. Обов'язок відшкодування не настає лише тоді, коли буде доведено, що шкода сталася внаслідок дії непереборної сили або умислу самого потерпілого.
Дисциплінарну відповідальність тягнуть порушення правил дозвільної системи, пов'язані з невиконанням або неналежним виконанням з вини працівника покладених на нього трудових (службових) обов'язків, тобто які визнаються дисциплінарними проступками. Посадові особи певних категорій підлягають дисциплінарній відповідальності також за проступки, які хоча і не є порушеннями трудової дисципліни і службових обов'язків, але визнаються несумісними з гідністю і призначенням цих осіб (зокрема, працівники правоохоронних органів).
Дисциплінарні стягнення, накладення яких становить зміст ди-сциплінарної відповідальності, різноманітні, їх види встановлюються багатьма нормативними актами. Так, Кодекс законів про працю (КЗпП) України передбачає два види стягнень: догану і звільнення. Дисциплінарні статути та спеціальні положення про дисципліну закріплюють власні системи дисциплінарних стягнень, характер яких залежить від специфіки сфери, де діють ці акти, а також особливості дисциплінарної відповідальності осіб, на яких поширюється їх дія. Для окремих працівників особливості дисциплінарної відповідальності, в тому числі і види стягнень, можуть передбачатися контрактами.
Матеріальна відповідальність настає за порушення правил дозвільної системи, в результаті якого особою заподіяно дійсну майнову шкоду підприємству, установі, організації, де вона працює, і полягає в обов'язку повністю або частково відшкодувати цю шкоду. Особливості матеріальної відповідальності працівників врегульовано законодавством про працю.
Залежно від розміру, в якому працівник зобов'язаний відшкодувати шкоду, матеріальна відповідальність може бути обмеженою або повною. Обмежена відповідальність застосовується в розмірі заподіяної шкоди, але не більше середньомісячного заробітку. Випадки повної матеріальної відповідальності, тобто відповідальності в повному розмірі заподіяної шкоди, вичерпно перераховано в законі (ст. ст. 134, 135, 135 КЗпП України). Це заподіяння шкоди діями кримінального характеру, не під час виконання трудових обов'язків, в нетверезому стані, особою, з якою укладено письмовий договір про повну матеріальну відповідальність, тощо. В усіх інших випадках настає обмежена матеріальна відповідальність.
Адміністративну відповідальність тягнуть ті порушення правил дозвільної системи, які КпАП України визнаються адміністративними проступками. Види таких проступків та відповідальність за їх вчинення передбачені ст.ст. 94,133,189,190-195 КпАП України.
Відповідно до ст. 94 КпАП України порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про зберігання, використання та облік вибухових матеріалів у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних Держкомітету України по нагляду за охороною праці, тягне накладення штрафу на працівників від двох до п'яти неоподаткованих мінімумів - доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також громадян - власників підприємств чи уповноважених ними осіб - від 10 до 14 неоподатковуваних мінімумів. Протоколи про ці порушення складають уповноважені на те посадові особи органів Держкомітету України по нагляду за охороною праці, вони ж розг-лядають справи і вирішують питання про накладення штрафу.
Стаття 133 КпАП України передбачає відповідальність за порушення правил перевезення різними видами транспорту небезпечних речовин та предметів, до яких належить також зброя, боєприпаси та вибухові матеріали.
Так, порушення зазначених правил на залізничному транспорті тягне попередження або накладання штрафу від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на морському і річковому транспорті - попередження або накладання штрафу на громадян від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів і попередження або накладання штрафу на посадових осіб від 2 до неоподатковуваних мінімумів; на повітряному транспорті - накладення штрафу на громадян від 2 до 8 неоподатковуваних мінімумів з оплатним вилученням чи конфіскацією зазначених речовин і предметів або без таких і на посадових осіб - від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів; на автомобільному транспорті - накладення штрафу на водіїв транспортних засобів від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів і на посадових осіб - від 5 до неоподатковуваних розмірів; провезення зазначених предметів в автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах чи трамваях, а також здавання їх в багаж або до камери схову тягнуть попередження або накладення штрафу від 0,5 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Справи про перераховані правопорушення розглядають посадові особи міліції (начальники міськрайвідділів та їх заступники, начальники лінійних пунктів міліції, начальники або заступники начальників підрозділів ДАІ, командири або заступники командирів окремих підрозділів дорожньо-патрульної служби), а також відповідних органів транспорту. Посадові особи органів внутрішніх справ та транспорту складають також протоколи про зазначені правопорушення.
Накладення штрафу від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян згідно із ст. 189 КпАП України тягнуть порушення посадовими особами правил відкриття штемпельно-граверних майстерень. Справи про ці правопорушення вирішують районні (міські) адміністративні комісії за протоколами, які складають посадові особи органів внутрішніх справ (міліції).
Ряд адміністративних проступків в цій сфері пов'язаний з неналежним поводженням

 
 

Цікаве

Загрузка...